Grupa pilota pokušava da stvori lošu atmosferu
- Grupa pilota pokušava da stvori lošu atmosferu
- Post By urednik
- 17:43, 24 decembar, 2011

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Uprava Montenegro erlajnsa /Airlines/ optužila je grupa pilota koja je uputila dopis predstavnicima Vlade, da uporno, u prethodnih godinu i po, pokušava da stvori lošu atmosferu u aviokompaniji.
Ta grupa pilota je, kako je saopšteno iz uprave, veæ par puta pokušala da organizuje štrajk, a tu namjeru su ignorisali profesionalni i odgovorni piloti.
»Smatramo da ovaj njihov gest predstavlja pokušaj da se Montenegro erlajnsu nanese šteta u procesu finalnog usvajanja kljuènog dokumenta za razvoj kompanije u narednom periodu i da je pismo poslato namjerno, u želji da se situacija u kompaniji lažno predstavi u lošem svijetlu«, navodi se u pismu koje je menadžment kompanije uputio predsjedniku Vlade Igoru Lukšiæu i resornom ministru Andriji Lomparu.
Dopis Lukšiæu i Lomparu je prethodno poslao Sindikat pilota Montenegro erlajnsa i pozvao ih da zaustave, kako su naveli, sunovrat kompanije i za sedmicu, najduže dvije, zakažu sastanak sa predsjedništvom Sindikata pilota, kako bi dobili cjelokupni uvid u aktuelno stanje u MA.
Iz uprave navode da su na strani pisma menadžmenta èinjenice i pokazatelji koji su obradili i potvrdili najeminentniji struènjaci iz oblasti avijacije i ekonomije, a na strani pisma grupe pilota je želja da se unize napori menadžmenta i uspori razvoj avio kompanije u narednom periodu.
Uprava podsjeæa da je u toku izrada obimnog programa restrukturiranja Montenegro erlajnesa. Na programu radi nezavisna ekspertska grupe sa Ekonomskog i Tehnièkog fakulteta i struènjaci iz oblasti avijacije i finansija iz Evropske unije, Centralne banke i slièno.
»U Elaboratu je nedvosmisleno dokazano da je MA jedna od najuspješnijih aviokompanija u Evropi. U odnosu na aviokompanije, èlanice Asocijacije evropskih avioprevoznika, MA je imao najmanji gubitak po avionu, od svega 430 hiljada EUR«, navodi uprava.
Ovaj pokazatelj je, kako dodaju, dva do tri puta povoljniji u odnosu na Adria Airways, 4,5 puta povoljniji u odnosu na Croatian Airlines, a èak sedam puta povoljniji nego kod Austrian Airlines-a.
»Naravno da ni MA ne može biti pošteðen negativnih uticaja i turbulentnih dešavanja koje potresaju svjetsku avijaciju. Podsjeæanja radi, American Airlines je prije par mjeseci bankrotirao, a još stotinu drugih avio kompanija, koje su bile na liderskim pozicijama u svojim regionima, su u ozbiljnim finansijskim problemima«, kažu iz MA.
MA se, kako dodaju, tokom ove godine suoèio sa brojnim poteškoæama, a to su enormno visoka cijena goriva, koja je porasla 70 odsto, pad kupovne moæi stanovništva i samim tim i pad sklonosti ka putovanjima.
»Meðutim i pored toga, menadžment je hrabro ušao u projekat inovacije flote, èime je obezbijeðena konkurentnost na tržištu i perspektiva aviokompanije. U saobraæaj su uvedena tri najsavremenija aviona Embraer 195, dok u ljeto naredne godine oèekujemo dolazak i èetvrtog aviona tog tipa, koji je veæ poruèen«, navedeno je u pismu Lukšiæu i Lomparu.
Ova odluka je, objašnjavaju iz uprave, donešena na bazi temeljne studije, u èijoj izradi su uèestvovali i piloti i inženjeri, a koja je pokazala da se radi o najoptimalnijem rješenju za MAi Crnu Goru, što je potvrðeno i Elaboratom ekspertskog tima.
Za menadžment MA prioritet predstavlja bezbjednosti saobraæaja i profesionalnost pilota i u letaèki kadar su uložene desetine miliona EUR, po osnovu struènog usavršavanja i osposobljavanja i uvoðenja procedura rada po najvišim svjetskim standardima.
Iz uprave napominju da ni jednog gotovog pilota ni avio mehanièara nijesu imali ni za Fokker 100, ni za Embraer 195.
»Ponosni smo što je kompanija razvila crnogorski vazduhoplovni kadar. U pojedinim momentima, za aviokompaniju je bilo finansijski isplativije da angažuje strane pilotske posade na odreðeno vrijeme, ali smo se uvijek opredjeljivali za školovanje našeg kadra, raèunajuæi da to ulaganje predstavlja ulaganje u razvoj cjelokupne crnogorske avijacije«, navodi menadžment.
Kada je bezbjednost u pitanju, MA je i èetvrti put uspješno finalizirao IOSA kontolu i zadovoljio svih 960 strogo postavljenih bezbjedonosnih standarda, a radi se o najvišem bezbjednosnom autoritetu u svjetskoj avijaciji. Ovoj kontroli je podvrgnuto tri hiljade kompanija u svijetu, a samo je njih osam odsto, ukljuèujuæi i MA, uspješno prošlo.
»Ponovno, èetvrto, obnavljanje ovog sertifikata najbolja je potvrda kvaliteta, nivoa poslovanja i vrijednosti MA«, kažu iz uprave.
Što se tièe liènih primanja pilota uprava navodi da je u prošloj godini prosjeèna neto zarada kapetana iznoslila 4,1 hiljadu EUR na mjeseènom nivou, a kopilota 2,2 hiljade. Prosjeèno radno vrijeme pilota u toj godini, takoðe na mjeseènom nivou, je bilo 57 sati.
»Ovo radno vrijeme predstavlja 75 odsto norme koje ostvaruju piloti na zapadu. Za deset mjeseci ove godine, kapetan u MA je u prosjeku primio neto, mjeseènu zaradu od 3,9 hiljada EUR, a kopilot 2,2 hiljade«, tvrdi uprava.
Cijeneæi znaèaj i poziciju ovog kadra u kompaniji, kako dodaju, njihova lièna primanja su bila izuzeta od mjera racionalizacije koje su se odnosile na smanjenje mjeseènih zarada zaposlenih, a koje su, u sklopu sveobuhvatnih aktivnosti na smanjenju troškova, sprovedene u cilju održavanja finansijske stabilnosti aviokompanije.
»Navod iz pisma, kojim se tvrdi da pojedini piloti ne mogu dostiæi ni prosjeèan iznos zarade administrativnog radnika iz uprave su apsolutno netaèni, buduæi da su zarade ove kategerije zaposlenih do deset puta niže u odnosu na prosjeènu, mjeseènu zaradu jednog kapetana«, rekli su iz uprave.
Oni podsjeæaju da su oktobar i novembar mjesec najnepovoljniji mjeseci u avijaciji sa aspekta finasijskih rezultata poslovanja i bilo je teško obezbijediti novac za redovnu isplatu liènih primanja, o èemu je menadžment obavijestio Odbor direktora kompanije.
»Trenutno se ulažu napori da se do kraja godine isplati 90 odsto primanja, èime ulazimo u sami vrh crnogorskih kompanija koje su najredovnije u isplatama«, zakljuèio je menadžment MA.
(kraj) bvm