GZP ne može biti ni posrednik ni politièki predvodnik
- GZP ne može biti ni posrednik ni politièki predvodnik
- Post By urednik
- 12:51, 22 jun, 2003

Podgorica, (MINA) – Potpredsjednik Socijalistièke narodne partije (SNP) Srða Božoviæ rekao je da ta stranka podržava saradnju sa Grupom za promjene (GZP), ali da nevladina organizacija ne može biti posrednik izmeðu opozicije i režima, ili politièki predvodnik u Crnoj Gori.
»To GZP ni po kojem osnovu ne pripada, a valjda joj nije ni cilj«, rekao je Božoviæ u intervjuu agenciji MINA.
On je istakao da je GZP, ukoliko stvarno želi da uèestvuje u demokratskom preobražaju Crne Gore i doprinese izlasku iz politièke, ekonomske i socijalne krize, morala da prepozna krivca za sve promašaje proteklih godina.
»Neæemo da vjerujemo da, nudeæi istovremeno saradnju i opoziciji i vladajuæim strankama, GZP stvara alibi i igra na dvije karte. Za oèekivati je da se jasno opredijeli izmeðu stvarnih promjena, koje su neminovne i koje æe sa graðanima ostvarititi opozicija, i kozmetièkih popravki, èime se jaèa nekontrolisana i pogubna vlast režima«, ocijenio je Božoviæ.
Prema njegovim rijeèima, ne može biti tripartitne saradnje na relaciji GZP – opozicija - vlast.
»Opozicija je sada spremna prvenstveno za saradnju sa GZP i svim istinski nevladinim strukturama, koja bi imala šansu da se efektuira u korist graðana, a ne da formalistièkom zajednièkom akcijom prikrije i amnestira promašaje vlasti«, rekao je Božoviæ.
On je dodao da elemente eventualne saradnje opozicija i GZP prethodno trebaju ustanoviti u neposrednim kontaktima.
»To ne može zamijeniti unaprijed i jednostarno definisana stereotipna forma i sadržaj saradnje, koji se ne bi razlikovali od saradnje te grupe sa vladinim strukturama«, smatra potpredsjednik SNP-a.
MINA: Ima li izgleda da se opozicija i vladajuæe stranke dogovore o televizijskim prenosima sjednica parlamenta do zasjedanja Skupštine 25. juna?
BOŽOVIÆ: TV prenos je nužan uslov za uèešæe SNP-a i cijele opozicije u radu parlamenta. Opozicija nièim nije doprinijela aktuelnoj parlamentarnoj krizi. Ona je proizvod Demokratske partije socijalista (DPS) i vrha režima koji insistira da je sam sebi dovoljan, izjednaèavajuæi svoju vlast sa državom.
U èuvenom Savjetu Radio-televizije Crne Gore (RTV) našlo se i previše onih koji na mig izvršavaju sve želje režima. Zbog toga je Crna Gora dovedena u politièki apsurdnu situaciju. Formalno, ubjedljiva veæina je generator duboke politièke nestabilnosti, a suštinski vlast je odlukom o zabrani TV prenosa ugasila parlamentrarizam u Crnoj Gori. Zapravo, njega i nema, pa odluke Skupštine nijesu legitimisane uèešæem i opozicije i vlasti.
SNP je zato veoma zabrinuta. Ocjenjujuæi štetnom aktuelnu politièku pat poziciju, uvjereni smo da se postojeæe stanje može riješiti do sjednice parlamenta 25. juna. Potrebno je da druga strana izaðe iz okova sopstvene prepotencije i samodovoljnosti, koju pokušava pravdati tobožnjom brigom za demokratiju i poštovanje zakona.
DPS, meðutim, nije do sada odgovorno tretirala naš predlog da poslanici svih parlamentrarnih stranaka iniciraju dopunu medijskih zakona, proglašavajuæi javnim interesom obavezan direktni TV prenos zasjedanja parlamenta, bez ikakvih ogranièenja. Za politièki napredak i harmoniju bilo bi mudrije da DPS narednih dana posveti pažnju dobrim aspektima ove inicijative, umjesto što podstièe prilièno nekontrolisane reakcije kojekakvih medijskih patrona i partijskih servisa.
Ako se desi da parlament poène da radi bez opozicije, biæe to znak sunovrata demokratije i parlamentarizma i zavoðenje nove diktature što æe, po elementarnoj logici, provocirati razlièite oblike demokratskog otpora. SNP, opozicija i slobodni narod Crne Gore znaæe da odgovore takvim iskušenjima.
MINA: Da li æe opozicija povuæi predlog da se na predstojeæoj sjednici
parlamenta glasa o povjerenju Vladi?
BOŽOVIÆ: Ne treba sumnjati da je upravo ta inicijativa jedan od razloga koji je rukovodio režim da ukine direktan prenos parlamentarnih zasjedanja.
Opozicija nije ni sluèajno, ni iz marketinških razloga podnijela taj predlog. Za skoro pola godine mandata nove-stare vlade, novog-starog premijera gotovo ništa iz gromoglasno najavljenih parola èuvene Agende nije ostvareno. Ekonomsko-socijalna situacija je sve gora, a položaj veæine graðana oèajan. Privreda je pred kolapsom, talas štrajkova zapljuskuje Crnu Goru, a afere meðunarodnih razmjera se nižu jedna za drugom.
Ako opozicija bude primorana da bojkotuje rad parlamenta, bespredmetno je razmišljati da se o toj inicijativi raspravlja bez našeg prisustva. Ako bude potrebno, to æmo formalizovati odgovarajuæim aktom.
MINA: Kad æe se opozicija dogovoriti o vanparlamentarnim oblicima djelovanja?
BOŽOVIÆ: Samim tim što je primorana da ne uèestvuje u radu parlamenta, opozicija veæ djeluje vanparlamentarno. Oblici i modaliteti takvog djelovanja su potencijalno raznovrsni i koristiæemno sve legalne metode kako bi pred graðanima ogolili pogubnu politiku režima, koji ih vodi u totalnu propast.
Konkretan model i cjelovit projekat vanparlamentarnih oblika zajednièkog opozicionog djelovanja predmet je intenzivnih meðustranaèkih kontakata na najvišem nivou. Mnoge akcije æe vremenski i sadržajno zavisiti od daljeg razvoja dogaðaja i ostvarivaæe se u skladu sa njihovim ciljevima.
MINA: Kada oèekujete dogovor sa Srpskom narodnom strankom (SNS) o lokalnoj vlasti u Pljevljima i Herceg Novom?
BOŽOVIÆ: SNP i SNS veæ imaju pismeni koalicioni dogovor o vršenju vlasti na nivou opština. Potrebno je samo da se utvrðeni principi i oblici saradnje poštuju, a svi novonastali problemi rješavaju primjenom zakona i zdravim kompromisom, a ne politièkim pritiscima, medijskom halabukom i ucjenama.
Graðani u ovim opštinama su nam ukazali povjerenje i s pravom oèekuju da ga opravdamo. U tom smislu su na nekoliko posljednjih sastanaka rukovodstava SNP-a i SNS-a razmatrana moguæa rješenja i na pravom smo putu da u primjerenom roku riješimo nesuglasice na dobrobit graðana i veliku žalost režima.
MINA: Da li æe opozicija uspjeti da se dogovori i potpiše deklaraciju o zajednièkom djelovanju?
BOŽOVIÆ: Nikada kao sada opozicija nije bila opredijeljena da se objedini u zajednièkoj akciji uklanjanja vlasti. I ne samo to, saglasni smo i o prioritetima politièke i ekonomske ponude graðanima Crne Gore. Jedinstveni smo u stavu da su najznaèajnije taèke ublažavanje narastajuæeg siromaštva, osposobljavanje tržišne privrede, eliminisanje organizovanog kriminala, jaèanje vladavine zakona, poboljšanje ugleda Crne Gore...
Dešavanja na crnogorskoj politièkoj sceni u posljednje vrijeme pokazuju da opozicija uveliko praktièno djeluje u demokratskom frontu protiv režima. Principi deklaracije opozicije su nesporni, ali znaèajnije od formalizovanja potpisa je ostvarivanje oblika i metoda borbe protiv vladajuæih stranaka.
Potrebno je dogovoriti detalje zajednièkog nastupa u cilju efikasnog suprostavljanja pogibeljnoj politici vlasti na svim nivoima.
Ukoliko javnosti poznati problemi i nesporazumi u opoziciji u nekim opštinama, ne bi bili prethodno, principijelno i odgovorno razmotreni i riješeni, samo bi oslabili opozicioni savez i išli u prilog vladajuæoj oligarhiji.
SNP aktivno radi na otklanjanju problema, koji nas u ovom trenutku spreèava da potpišemo deklaraciju.
(kraj) jrb