Hiber: Srbija nema osnovu za ozbiljnu promjenu Ustava
- Hiber: Srbija nema osnovu za ozbiljnu promjenu Ustava
- Post By urednik
- 19:04, 8 jul, 2006

Beograd, (MINA) - Srbija najverovatnije nema ni politièke, ni socijalne, ni ekonomske, ni pravne osnove za razumnu i ozbiljnu promjenu Ustava, rekao je danas pravni ekspert Demokratske stranke (DS) Dragor Hiber.
On je uèestvovao na skupu na Fakultetu politièkih nauka u Beogradu o novom Ustavu Srbije.
Hiber je ocijenio da u Srbiji nema dovoljno ni prevlasti koja bi mogla da nametne donošenje novog Ustava.
Hiber nije želio da saopšti da li su DS i Demokratska stranka Srbije ostale "ukopani" na razlièitim pozicijama kada je rijeè o ustavnom definisanju decentralizacije Srbije, naèin izbora predsjednika Republike, prava nacionalnih manjina.
Prema rijeèima Hibera, kljuèan problem u stvaranju novog Ustava je definisanje statusa Kosova i graðana pokrajine, koji treba da se na referendumu izjasne o najvišem pravnom aktu.
"Izlaz iz pat pozicije je donošenje Ustava koji neæe biti savršen, ali æe biti bolji od postojeæeg i koji æe biti donijet u vanustavnoj iznuðenoj proceduri, ali s legitimetom", kazao je on.
Struènjak za ustavna pitanja Pavle Nikoliæ smatra da oni koji prave novi Ustav u startu griješe jer pristupaju reviziji Miloševiæevog Ustava,, umjesto da novi najviši pravni akt donese posebno izabrana Ustavotvorna skupština.
"Logièno je da taj, rekao bih istorijski èin, izvrši Ustavotvorna skupština, a ne Skupština ustorojena odredbama Ustava srušenog režima. Nužno je jer konaèan raskid s bivšim režimom najuvjerljivije i najvjerodostojnije simbolizuje donošenje novog Ustava što radi posebno izabrana Ustavotvorna skupština", kaže on.
Nikoliæ smatra da u prilog tome ide i stav da izbori za Ustavotvornu skupštinu predstavljaju prikriven ustavotvorni referendum.
Jedna od taèaka neslaganja u verzijama Ustava koje je predložila Vlada i one koja je stigla od predsjednika Republike je i pitanje da li Srbija treba da bude nacionalna ili graðanska država.
Profesor Fakulteta politièkih nauka Èedomir Èupiæ smatra da Srbija treba da bude graðanska država, prenio je B92.
"To je osjetljivo pitanje i to treba riješiti definisanjem kao graðanske države. Dovoljno je da u naslovu države stoji da je to Srbija. Bojim se da isticati srpski narod može biti vrlo osjetljivo za one koji pripadaju drugim narodima i nacionalnim menjinama", kazao je Èupiæ.
Predsjednik Politièkog savjeta DS-a Dragoljub Miæunoviæ ocijenio je da je prije izjašnjavanja poslanika o novom Ustavu neophodna najšira javna i struèna rasprava kako kasnije u sumnju ne bi bili dovedeni njegova demokratiènost i legitimitet.
(kraj) isf