Hitno donijeti zakon o rješavnju radnih sporova
- Hitno donijeti zakon o rješavnju radnih sporova
- Post By Super Admin
- 13:40, 19 oktobar, 2005

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crna Gora treba hitno da usvoji zakon o mirnom rješavanju radnih sporova jer æe on pomoæi da poslodavac i zaposleni prije doðu do rješenja problema, što æe znaèajno uticati i na njihove troškove, ocijenjeno je danas na okruglom stolu o radnoj verziji tog dokumenta.
Radnu verziju zakona o mirnom rješavanju sporova pripremili su crnogorski Savez sindikata (SSCG) i Unija poslodavaca Crne Gore (UPCG) i Privredna komora Crne Gore (PKCG), uz podršku kancelarije USAID–ORT.
Od evropskih zemalja osim Crne Gore taj zakon nije usvojen još u Moldaviji i Makedoniji. Srbija je taj propis dobila poèetkom godine gdje je za kratko vrijeme dao pozitivne rezultate, tvrde èlanovi Radne grupe za izradu zakona o mirnom rješavanju radnih sporova.
Pomoænik ministra rada i socijalnog staranja Željko Vukoviæ saopštio je da Vlada planira da zakon o mirnom rješavnju radnih sporova usvoji poèetkom naredne godine, jer kako je ocijenio radi se o važnom projektu.
“Radna verzija je dobra, a može se u narednom periodu doraðivati. Vlada æe se kao obraðivaè maksimalno ukljuèiti da bi ovaj zakon ugledao svijetlo dana”, rekao je on.
Tim zakon predviðeno je formiranje agencije koja æe se baviti konflikatom izmeðu zaposlenih i poslodavaca i njegovim sprjeèavanjem.
Nacrtom je predviðeno da agencija ima Upravni odbor, koji bi èinili predstavnici Vlade, Sindikata i Unije poslodavca. Direktora agencije bi izabrala Vlada uz konsultacije sa socijalnim partnerima, a finansirala bi se iz Budžeta.
Poslodavci i radnici, kako je predviðeno Nacrtom mogu agenciju da pozovu kada nastane neki problem, i tako sprijeèe spor.
Predsjednik Unije poslodavaca Predrag Mitroviæ saopštio je da je u razgovaru sa Vladom treba insistirati da, zbog važnosti zakona, procedura njegovog usvajanja poène do kraja godine.
On smatra da æe usvajanje zakona doprinijeti unaðpreðenju socijalnog dijalog i kolektivnog pregovaranja.
Mitroviæ je podsjetio da je Meðunarodna organizacija rada pozitivnom ocjenila radnu verziju zakona.
“Da ne bi dolazilo do štrajkova i komplikovanih sudskih sporova treba forimarati agenciju. Nadam se da æemo u prvom kvartalu imati agenciju koja æe biti poluga za rješavanje problema. Oèekujem da æe veliki procenat ovih radnih sporova preæi na mirno rješavanje”, kazao je Mitroviæ.
Radnom verzijom je definisano da miritelji posreduju u rješavanju sporova oko primjene ugovora o radu i kolektivne ugovore. Oni donose preporuke koja nijesu obavezajuæe.
Tim dokumentom je predviðeno postojanje arbitraže koja razmatra predmete kolektivnog i individualnog spora. Odluke arbitara su obavezujuæe i imaju karakter sudskih.
Generalni sekretar Unije Budimir Raièkoviæ dodao je da je radna verzija zakona usklaðena sa meðunarodnim stndardima konvencijama i preporukama iz te oblasti.
Glavni Republièki inspektor rada Anka Stojkoviæ smatra da postojeæi Zakon o radu, koji iako usklaðen sa evropskim propisima, još nije dovoljno fleksibilan zbog èega dolazi do èestih sporova izmeðu poslodavaca i zaposlenih.
“Pokazatelj za postojanje velikog broja radnih sporova i neriješenih pitanja poslodavca i zaposlenih je preko 800 zahtjeva radnika Inspekciji rada za intervenciju”, kazala je ona.
U prvih osam mjeseci ove godine toj Inspekciji se obratilo 392 radnika za intervenciju.
“Treba naglasiti da je ovaj broj uvijek bar za 40 odsto veæi jer poslodavci nakon objavljenog razgovora sa inspektorima rada odustaju od akta ili radnje kojim su oèigledno povrjedili pravo zaposlenih”, precizirala je ona.
Prema njenim rijeèima, nije potrebno komentarisati kakvu štetu poslodavac i zaposleni “trpe” što se njihov spor ne riješava više godina.
“Praksa je pokazala da zaista postoji potreba za donošenjem zakona o mirnom rješavanju radnih sporova”, tvrdi Stojkoviæ.
Predstavnik Saveza Sindikata Marina Vukanoviæ saopštila je da je veoma bitno ko æe biti ljudi koji æe biti birani za miritelje i arbitre.
U Uniji poslodavaca su ocijenili da æe za primjenu zakona biti potrebna animacija javnosti i edukacija.
“Brine me primjena zakona jer dosta postojeæih propisa je usklaðeno sa evropskim standrdima ali se u praksi javljaju problemi”, kazao je potpredsjednik Unije poslodavac Predrag Drecun.
Predstavnici Sindikata smatraju da su pojedina rješenja nijesu precizna i da treba taèno utvrditi ovlašæenja direktora i upravnog odbora Agencije.
(kraj) nus/kmh