Hronična oboljenja prepreka održivom razvoju
- Hronična oboljenja prepreka održivom razvoju
- Post By urednik
- 20:52, 8 jun, 2017

Podgorica, (MINA) - Hronična oboljenja predstavljaju javno-zdravstveni izazov i prepreku održivom razvoju u Crnoj Gori, ocijenjeno je u razgovoru ministra zdravlja Kenana Hrapovića sa regionalnom direktorkom Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) za Evropu, Žužanom Jakab.
Kako je saopšteno iz Ministarstva, delegacija tog resora, predvođena Hrapovićem, završila je zvaničnu posjetu Regionalnoj kancelariji SZO u Kopenhagenu.
Hrapović je, tokom sastanka sa Jakab, istakao posvećenost crnogorske Vlade integrisanom pružanju zdravstvene zaštite, sa posebnim fokusom na primarnu zdravstvenu zaštitu i jačanju kapaciteta potrebnih za efikasno rješavanje hroničnih oboljenja, kao dominantnog uzroka obolijevanja i umiranja u Crnoj Gori.
„Do sada ostvareni rezultati, u saradnji sa SZO, predstavljaju osnovu za inteziviranje pružanja ekspertske podrške, u cilju efikasnije kontrole hroničnih oboljenja, sprovođenja procjene učinkovitosti zdravstvenog sistema, sa posebnim fokusom na unprjeđenje dostupnosti i racionalne upotrebe lijekova“, ocijenio je Hrapović.
Ijakab je istakla da hronična oboljenja predstavljaju javno-zdravstveni izazov i prepreku održivom razvoju u Crnoj Gori.
Ona je, kako se navodi, pozdravila opredijeljenost crnogorske vlade da, kroz multisektorsku saradnju, intenzivira aktivnosti na smanjenju prevalnece pušenja i štetne upotrebe alkohola, naročito u populaciji mladih.
„Tom prilikom, Jakab je izrazila očekivanje da će Crne Gora dosljedno sprovoditi obaveze preuzete ratifikacijom SZO okvirne Konvencije o kontroli upotrebe duvana“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da je, tokom posjete, Hrapoviću uručen sertifikat kojim se potvrđuje da Crna Gora ispunjava preporuke SZO za uspostavljanje Nacionalnog influenca centra, kao novog člana SZO globalne mreže za nadzor nad influencom.
U domenu kontrole zaraznih bolesti, ocijenjeno je da je neophodno uspostavljanje nacionalne referentne laboratorije za antimikrobnu rezistenciju, kao ključne pretpostavke za efikasnim praćenjem rezistencije bakterija na antimikrobne lijekove.
„Ovo naročito imajući u vidu izuzetno visoki nivo potrošnje antibiotika po glavi stanovnika u Crnoj Gori, u odnosu na prosjek u zemljama Evrope“, kaže se u saopštenju.
Delegacija Crne Gore imala je i niz ekspertskih sastanaka sa direktorima divizija za zdravstveni sistem, zdravstveni informacioni sistem, hronična oboljenja i zarazne bolesti, tokom kojih su obavljene konsultacije o prioritetima saradnje za period 2018-2019.
Jakab je, kako je saopšteno, posebno pozdravila dosadašnji doprinos Crne Gore u promociji rada Zdravstvene mreže za Jugoistočnu Evropu i programa saradnje malih zemalja.
„Ona je izrazila očekivanje da će regionalne platforme za mobilizaciju resursa i razmjenu znanja i iskustava biti korištene u definisanju i pružanju efikasnog i održivog odgovora na zajedničke izazove sa kojima se suočavaju zdravstveni sistemi zemalja Jugoistočne Evrope“, kaže se u saopštenju.
(kraj) gop