I ove godine bez sanacije mosta na Đurđevića Tari
- I ove godine bez sanacije mosta na Đurđevića Tari
- Post By urednik
- 08:30, 13 avgust, 2016

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Farbanje ograde i saniranje mosta na Đurđevića Tari, jednog od najvećih turističkih atrakcija u Crnoj Gori, odložena je i ove godine, iako je prošle najavljeno iz Direkcije za zaobraćaj da će se to obaviti.
Asfaltom su prevučene obje trake kolovoza na tom dijelu magistralnog puta Pljevlja - Đurđevića Tara, ali ni ove godine jedan od najatraktivnijih mostova na svijetu nije osvijetljen, iako je preplavljen turistima, a ograda je nastavila da se kruni, piše Pobjeda.
Ništa se nije promijenilo i u odnosu na naplatu ulaznica za nacionalni park (NP) Durmitor na mostu, iako su prošle godine iz Direkcije upozorili Nacionalne parkove Crne Gore (NPCG) da je to nezakonito i preporučili im da naprave naplatne kućice.
Iz NPCG su kazali da je i ove godine jedna od 17 registar kasa NP Durmitor na ulazu na most, opet u privatnom automobilu čuvara tog NP.
“Do sada nije mnogo ulagano u most na Đurđevića Tari, pa smatramo da je njegova rekonstrukcija neophodna i neodložna, ali ni za ovu godinu nije planirana obnova mosta, koji osim svoje osnovne funkcije ima značaj kao turistička atrakcija, kao jedan od najljepših saobraćajnih objekata te vrste u svijetu”, kazali su za list predstavnici Direkcije za saobracaj.
Oni su dodali da rekonstrukcija mosta uopšte nije u planovima, kao i da bi, ukoliko uđe u plan Vlade, glavnim projektom sanacije bili definisani svi potrebni radovi sa predračunskom vrijednošću.
“Poštujući propisanu proceduru, kandidovaćemo radove na mostu za plan Javnih nabavki za narednu godinu. To podrazumijeva planiranje finansijskih sredstava za osmatranja i ispitivanja, izradu projektne dokumentacije i sanaciju, u kompletu ili pojedinačno po fazama”, naveli su predstavnici Direkcije za saobracaj i upozorili da treba voditi računa da se ti poslovi ne mogu predugo odlagati zbog tehničkog stanja i turističkih efekata i koristi koju donose.
Predstavnici Direkcije su kazali da u novije vrijeme nije vršena značajnija sanacija mosta, izuzev određenih intervencija prije više od deset godina na nekim dijelovima, kao što je hidroizolacija, intervencije na slivnicima i dilatacionim spravama, kao i manje opravke dijelova oštećenih površina.
Iz NPCG su rekli da NP Durmitor ne naplaćuje razgledanje mosta na Đurđevića Tari, već ulaznice u nacionalni park.
“Ulaznicom od tri EUR, turista može obići sve destinacije u NP Durmitor uključujući Crno jezero, Sedlo, Curevac, koristiti sve pješacke, planinarske i biciklističke staze i može obići dva Centra za posjetioce”, saopšteno je listu iz NPCG, uz podsjećanje da se most na Đurđevića Tari nalazi u granicama tog nacionalnog parka.
Iz NPCG su naveli da se prikupljena sredstva od ulaznica, ne koriste ni dijelom za održavanje mosta, nego ga usmjeravaju za finansiranje zaštite, razvoja i unapre_enja nacionalnog parka, kao i za službe zaštite i održavanja ambijentalne higijene i infrastrukture, prije svega kanjona Tare.
Prošle godine je NP Durmitor po tom osnovu zaradio 406,7 hiljada EUR, skoro duplo više od svih nacionalnih parkova, čiji je ukupan prihod od ulaznica bio 938,6 hiljada EUR.
Iz NPCG su kazali da da postoje naplatni punktovi, ali pošto je park razuđen, obavlja se i terenska naplata ulaznica.
Most na Đurđevića Tari spade u velike svjetske arhitektonske poduhvate, dugačak je 365 metara, ima pet lukova, najveći ima raspon od 116 metara, a iznad rijeke Tare je na visini od 172 metra.
Izgrađen je 1940. godine, a prošle godine je Uprava za zaštitu kulturnih dobara usvojila inicijativu da se uspostavi zaštita tog arhitektonskog objekta, ali se dalje nije maklo.
(kraj) mar