I prije rata u Bosni JNA pravila incidente
- I prije rata u Bosni JNA pravila incidente
- Post By Super Admin
- 16:41, 15 jul, 2003

Hag, (MINA) - Bivši èlan Predsjedništva Bosne i Hercegovine (BiH), Stjepan Kljujiæ, kazao je danas da je i prije poèetka rata u toj zemlji bivša Jugoslovenska vojska pravila incidente.
On je pomenuo zloèin u selu Ravno, blizu Trebinja, kao i ponašanje Podgorièkog korpusa u zapadnoj Hercegovini.
»Zloèin u Ravnom bio je prvi veliki incident u BiH u oktobru 1991. godine, kada je bivša Jugoslovenska narodna armija (JNA) ušla u selo i poubijala 10 civila, žena i starih i iznemoglih ljudi, dok je narod u zapadnoj Hercegovini, bukvalno, strijepio od poznatog Podgorièkog korpusa«, kazao je Kljujiæ.
On je svjedoèio pred Haškim tribunalom na suðenju bivšem predsjedniku SR Jugoslavije i Srbije Slobodanu Miloševiæu, koji je odbacio njegove tvrdnje, nazivajuæi ih izmišljenim.
Optuženi je, pokušavajuæi da, veæ na poèetku, diskredituje Svjedoka optužbe, koji je, prethodno, za sebe ustvrdio da je bosanski integracionalist, pokazao dokument u kojem je Socijaldemokratska partija (SDP) BiH oštro kritikovala Kljujiæa zbog navodnih èestitki Hercegovini, u sluèaju mirnog pripajanja Hrvatskoj, koji je on svojeruèno potpisao.
Negirajuæi navode optuženog, Svjedok se branio rijeèima da je u to vrijeme SDP bila kritièki nastrojena prema njemu,«zato što nije bio èlan nijedne partije, a bio je u vrhu države«.
Miloševiæ je, u nastavku unakrsnog ispitivanja, optužio Svjedoka da je Savjet sigurnosti Hrvatske demokratske zajednice, koji je kasnije preimenovan u Krizni štab, uz njegovo odobrenje, nabavljao oružje za bosanske Hrvate i prije poèetka rata.
»Bilo bi kasno za naoružanje kada doðe do sukoba. Graðani i funkcioneri BiH pratili su kako trupe JNA u velikom broju i sa svih strana ulaze na njihovu teritorij«, pravdao se Kljujiæ.
Na pitanje optuženog da li je taèno da je HDZ, avgusta 1990. godine, organizovala skup u dvorani Skenderija, kojem se obratio predsjednik Inicijativnog odbora Davor Perinoviæ, rijeèima da »neprijatelji Hrvata i Muslimana ne miruju, ali da se Bosna neæe dati", Svjedok je odgovorio potvrdno.
»Nije li to bila jasna poruka da se jedni tretiraju prijateljima, a drugi neprijateljima. Dakle, Srbi u BiH, veæ 1990. godine, oznaèavani su neprijateljima«, konstatovao je Miloševiæ.
»Ne bih se složio sa tim«, kratko je prokomentarisao Svjedok.
Suðenje Miloševiæu biæe nastavljeno sjutra u devet sati.
(kraj) nem/sim