Ima još dosta da se radi na poboljšanju ambijenta
- Ima još dosta da se radi na poboljšanju ambijenta
- Post By kristina
- 12:31, 26 februar, 2015

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Poslovni ambijent u Crnoj Gori sve je bolji, što potvrðuje Doing Business izvještaj Svjetske banke (SB), ali to ne smije da zavara, jer ima još toga što treba uraditi, ocijenio je direktor Montenegro biznis alijanse (MBA), Zoran Vuleviæ.
On je kazao da nelikvidnost, neureðene zemljišne knjige i sporost sudskih procedura u privrednim sporovima predstavljaju veliki problem za biznis.
„Treba nastaviti sa pojednostavljivanjem procedura i skraæivanjem rokova prilikom obezbjeðenja dokumentacije za dobijanje raznih dozvola”, rekao je Vuleviæ portalu Centra za demokratsku tranziciju (CDT)
On smatra da je suvišno govoriti o tome koliko te barijere negativnu utièu na biznis, zbog èega je neophodno raditi na njihovom daljem eliminisanju.
Izvršni direktor nevladine organizacije (NVO) Zanatsko-preduzetnièka komora Crne Gore, Boris Marðonoviæ, saopštio je da najozbiljniju barijeru za zanatska preduzeæa predstavlja siva ekonomija, kao i da u tom pogledu nedostaje posveæenost i kapaciteti države.
„Mogu da razumijem da za jednu mladu državu nijesu toliko zanimljiva šarolika i mnogobrojna mala i srednja preduzeæa, ali ne i da se ne primjenjuje zakon“, kazao je Marðonoviæ.
On smatra da je neshvatljivo da inspekcija još ne ulazi u objekte na kojima nema naziva firme, kao i to da se u medijima i na internetu bez sankcija reklamiraju nelegitimne zanatske usluge.
Prema rijeèima Marðonoviæa, jedan od problema je i to što inspekcijski organi ne rade svoj posao u potpunosti zakonito.
„Potrebno je poštovati zakon i trostepenost postupka. Dakle, upozoravanje, davanje roka za uklanjanje eventualnih nedostataka i tek onda kaznena politika”, naveo je Marðonoviæ.
On je pozvao vlasnike zanatskih preduzeæa da prijave svakog inspektora koji prekrši zakon, odnosno ne najavi se prethodno ili ne donese dokaz o postojanju osnovane sumnje o moguæem umanjenju efikasnosti inspekcijskog nadzora i prekoraèi ovlašæenja preduzimanjem upravnih mjera prije preventivne funkcije.
Vuleviæ je saopštio da je MBA, u cilju eliminisanja barijera, svojim predlozima i sugestijama uticala na kreiranje zakonske regulative koja pogoduje razvoju biznisa.
“Nastaviæemo s aktivnostima u cilju daljeg eliminisanja biznis barijera. To æe biti usmjereno na intenziviranje saradnje javnog i privatnog sektora, s akcentom na lokalni nivo, jer su tu izraženije biznis barijere”, rekao je Vuleviæ.
On je najavio da æe MBA biti usredsrjeðena na unaprijeðenje i rješavanje problema u sektorima koje je Vlada ocijenila kao presudno važne za dugoroèni razvoj crnogorske ekonomije. To se, kako je kazao Vuleviæ, odnosi na sektore energetike, poljoprivrede, turizma i graðevinarstva.
Marðonoviæ, po uzoru na praksu država èlanica EU, predlaže poveæanje granice za registraciju za porez na dodatu vrijednost (PDV) sa dosadašnjih 18 hiljada na 36 hiljada EUR.
„Primjeæujemo tendenciju razvoja uslužnih zanata koje imaju veoma malo ili nimalo ulaznih faktura. Za njih bi registracija na PDV po prelasku obrta od 18 hiljada EUR znaèilo podizanje cijena prema krajnjim potrošaèima za 19 odsto i smanjenje konkurentnosti koju bi ponovo iskoristila siva zona“, rekao je Marðonoviæ.
On je naveo da bi se stvaranjem pozitivnog poslovnog ambijenta smanjio uticaj sive zone meðu registrovanim preduzeæima, jer više ne bi radili po diktatu nelegitimne konkurencije od koje štetu trpe i potrošaèi.
Vuleviæ je kazao da je ideja portala prijavibarijeru.me dobrodošla, jer što se više preduzeæa bude na pravi naèin angažovalo na stvaranju što kvalitetnijeg poslovnog ambijenta, biæe bolje za biznis.
Graðani i preduzetnici iz Budve, Žabljaka i Danilovgrada mogu da na portalu prijavibarijeru.me. prijave eventualne komplikovane procedure ili barijere sa kojima se suoèavaju. Veb platformu koja olakšava komunikaciju graðana i institucija, kreirao je CDT uz finansijsku podršku Fonda za aktivno graðanstvo (fAKT).
(kraj) mit/nar