Ima prostora za unaprijeðenje prakse
- Ima prostora za unaprijeðenje prakse
- Post By dragana
- 12:32, 20 februar, 2013

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Raèunovodstvena praksa u Crnoj Gori je na zavidnom nivou, ali prostora za njeno unaprijeðenje još ima i na tome treba raditi, poruèio je predstavnik Instituta sertifikovanih raèunovoða (ISRCG), Vinko Nikiæ.
On je, na seminaru o godišnjim finansijskim iskazima i utvrðivanju poreza na dobit za prošlu godinu, naveo da bi trebalo raditi na dodatnom unaprijeðivanju raèunovodstvene prakse, pogotovo jer je Crna Gora u središtu integracionih procesa.
Nikiæ smatra da bi unaprijeðenju raèunovodstvene prakse trebalo znaèajno da doprinese usvajanje zakona kojim bi bila ureðena ta oblast.
»Oèekujem da æemo napraviti zakon koji æe raèunovodstvenu praksu u Crnoj Gori podiæi na viši nivo«, rekao je Nikiæ na seminaru koji je, u saradnji sa Ekonomskim fakultetom u Podgorici i Savezom raèunovoða i revizora Srbije, organizovao ISRCG.
Direktor Poreske uprave (PU), Milan Lakiæeviæ, naveo je da ta institucija u narednom periodu oèekuje pomoæ ISRCG u cilju obezbjeðivanja bolje finansijske discipline i smanjenja nagomilanog poreskog duga.
»PU je i do sada smo imala dobru saradnju sa ISRCG, ali je potrebno njeno dodatno unaprijeðenje kako bi se obezbijedila kvalitetnija raèunovodstvena praksa«, rekao je Lakiæeviæ.
Dekan Ekonomskog fakulteta u Podgorici, Dragan Lajoviæ, smatra da je organizovanje seminara veoma korisno za studente, koji na taj naèin stièu i unaprjeðuju postojeæe znanje, što za posljedicu ima stvaranje kvalitetnog kadra.
Predstavnik Saveza raèunovoða i revizora Srbije, Predrag Petroviæ je, govoreæi o evidentiranju specifiènih transakcija koje se reflektuju na iskaze o finansijskoj poziciji i ukupnom rezultatu, saopštio da raèunovoðe nikada ne bi trebalo da priznaju prihode sumnjivog porijekla ili da knjiže lažne, jer se na taj naèin ne rješava postojeæi problem.
On je savjetovao raèunovoðama i da ne poveæavaju prihode jednokratnim transakcijama, da ne prikazuju tekuæe troškove u narednim obraèunskim periodima, kao i da izbjegavaju da proknjiže obaveze ili ih neopravdano smanje.
Raèunovoðe bi trebalo i da izbjegavaju prikazivanje tekuæeg prihoda u narednom obraèunskom periodu, a buduæih troškova u tekuæem.
»Sve su to nedozvoljene radnje koje nas kad-tad stignu. Šta god da uradite, problem rješavate trenutno, ali æe se on pojaviti u narednom periodu«, poruèio je Petroviæ.
On smatra da je primjenom odgovarajuæih raèunovodstvenih politika moguæe u velikom broju sluèajeva uticati na poslovni rezultat. To je, izmeðu ostalog, moguæe uraditi kroz uticaj procjene fer vrijednosti na bilans uspjeha u dijelu osnovnih sredstava ili investicionih nekretnina, prilagoðavanje stopa i metoda amortizacije ili obavezu kapitalisanja troškova pozajmljivanja.
»Na poslovni rezultat je moguæe uticati i preko odloženih poreskih prihoda i rashoda, smanjenje troškova krajem godine ili vrednovanje zaliha gotovih i proizvoda i nedovršene proizvodnje«, rekao je Petroviæ.
Na seminaru su dodijeljeni sertifikati o osposobljenosti za obavljanje pomoænih raèunovodstvenih poslova. Sertifikate je dobilo 55 studenata Ekonomskog fakulteta, koji su uspješno završili tromjeseèni besplatan kurs u organizaciji ISRCG.
(kraj) nar/bvm