
Podgorica, (MINA) – Avion Montenegro erlajnza na liniji Podgorica – Rim, vratio se nakon poljetanja na aerodrom u Golubovcima jer mu je otpao jedan toèak glavnog stajnog trapa, kao i djelovi drugog, saopšteno je iz te kompanije.
PR Montenegro erlajnza, Danijela Ivanoviæ, rekla je na konferenciji za novinare da je avion Foker 100, na letu 990, nakon politjetanja vraæen na podgorièki aerodrom usled tehnièkih razloga, gdje je normalno i bezbjedno sletio.
»Odmah nakon polijetanja, kontrola letjenja obavijestila je kapetana da su primijeæeni djelovi koji su najvjerovatnije otpali od toèka aviona. Kapetan je tražio još jednu vizuelnu provjeru i odluèio da vrati avion na podgorièki aerodrom. U meðuvremenu je pored poletno-sletne staze naðen toèak glavnog stajnog trapa«, kazala je Ivanoviæ na konferenciji za novinare.
Prema njenim rijeèima, kako je u vazduhoplovstvu, iz bezbjednosnih razloga, svaki sistem dupliran ili tripliran, glavni stajni trap Fokera 100 posjeduje èetiri glavna toèka.
Zbog toga, kako je navela Ivanoviæ, slijetanje bez jednog toèka ni u kom pogledu nije ugrozilo bezbjednost putnika i leta.
Ona je objasnila da je avion na liniji Podgorica –Rim poletio u 8 sati i 55 minuta, a sletio oko deset sati i 30 minuta.
»Razlog iz koga je let trajao 75 minuta je poštovanje bezbjednosnih procedura. Avion je morao da sleti sa odreðenom maksimalnom težinom, tako da je bilo neophodno da se potroši odreðena kolièina goriva da bi avion mogao bezbjedno da sleti«, rekla je ona.
Ivanoviæ je kazala da nema precizne informacije o broju putnika na letu 990, ali da ih je, prema njenim podacima, bilo 28.
»Taène uzroke incidenta utvrdiæe komisija koju æe saèinjavati struènjaci iz Uprave za civilno vazduhoplovstvo i kompanije Montenegro erlajnz. Saobraæaj se nastavlja po redovnom planu letjenja«, navela je Ivanoviæ
Pilot Fokera 100, Ivan Periæ, rekao je da ga je kontrola letjenja odmah nakon polijetanja obavijestila da su naðeni odreðeni djelovi aviona na pisti.
»Odmah smo okrenuli avion prema gradu i tražili penjanje na bezbjednu visinu. Zatim smo od kontrole letjenja tražili da uðemo u takozvani holding, ili zonu èekanja, koju smo i dobili, a nakon toga smo prikupljali neophodne podatke da vidimo šta se stvarno desilo«, pojasnio je Periæ.
Prema njegovim rijeèima, iz operativnog centra je saopšteno da se radi o toèku broj tri, od koga su nedostajali odreðeni djelovi.
Zbog toga je, kako je kazao Periæ, obavljen niski let iznad kontrolnog tornja, iz kojeg su dvogledima vidjeli da je drugi toèak ispravan.
»I napravili smo apsolutno normalan prilaz i sletjeli u Podgoricu«, dodao je on.
Periæ je naveo da bezbjednost aviona, putnika i posade nije bila ugrožena ni u jednom trenutku. »Putnicima smo objasnili o èemu se radi, èitavo vrijeme su bili informisani, sve je bilo kako treba«.
On je kazao da je avion tako dizajniran da može bez ikakvih problema, èak i sa maksimalnom težinom, da normalno sleti sa jednim toèkom i gumom.
»Zato i postoje dva toèka, u avijaciji se to dešava. Ali, pošto smo to primjetili ovdje, mnogo je bilo ekonomiènije, bolje i bezbjednije da se vratimo na aerodrom odakle smo poletjeli i da se sve odradi kako treba«, smatra Periæ.
On je kazao da je Foker 100 apsolutno ispravan avion, a da je potencijalni uzrok otpadanja toèka i djelova drugog »zamor materijala«.
Pomoænik direktora u Javnom preuzeæu Aerodromi Crne Gore za bezbjednost vazdušnog saobraæaja, Jovan Strugar, rekao je da su aerodromske službe odmah po saznanju o incidentu aktivirale plan mjera za vanredne situacije.
Upitan da procijeni kolika je bila opasnost za putnike na letu 990, Strugar je naveo da se ova situacija može nazvati incidentom.
»Mi to namjerno zovemo incident. U vazduhoplovnoj terminologiji postoje incident, udes i katastrofa. Incident je najblaži oblik, prema tome procijenite sami«, kazao je on.
Aerodrom Podgorica je zbog incidenta bio zatvoren od deset sati i 20 minuta do 11 èasova. Za to vrijeme je, od redovnih linija, samo avion JAT-a sletio na tivatski aerodrom.
(kraj) drv/žug