Ingliš: Neæemo tolerisati osporavanje suvereniteta BiH
- Ingliš: Neæemo tolerisati osporavanje suvereniteta BiH
- Post By urednik
- 20:41, 10 oktobar, 2008

Sarajevo, (MINA) - Vlada Sjedinjenih Amerièkih Država (SAD) neæe tolerisati bilo kakvo osporavanje suvereniteta ili teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine (BiH), rekao je danas amerièki ambasador u BiH, Èarls Ingliš.
On je kazao da je procjena vlade SAD da se BiH “kreæe u pogrešnom pravcu, što je uznemirujuæe”.
“Ova procjena nije ništa novo. U proteklih godinu javno i privatno smo tražili od lokalnih lidera da se ozbiljno pozabave reformama koje su neophodne kako bi ova zemlja išla dalje na putu ka èlanstvu u Evropskoj uniji i NATO. Oni to nijesu uradili”, rekao je Ingliš povodom zahtjeva predsjednika Republike Srpske (RS) Rajka Kuzmanoviæa za posebnim zasjedanjem Narodne skupštine RS.
Ingliš je ocijenio da je, umjesto toga, došlo do porasta nacionalistièke retorike, sa ciljem fokusiranja ljudi na prošlost, prenose agencije.
Prema njegovim rijeèima, tako dolazi do “potkopavanja i napada” na državne institucije, neophodne za napredovanje BiH ka evroatlantskim integracijama.
“Istina je da su nedavni govori predsjedavajuæeg Predsjedništva BiH Harisa Silajdžiæa produbili etnièke podjele u BiH, oni su neodgovorni i štetni za napredak zemlje. Meðutim, stavovi Silajdžiæa nisu stavovi svih Bošnjaka, kao što to implicira predsjednik Kuzmanoviæ”, navodi Ingliš i dodaje da za sadašnju situaciju nije odgovorna samo jedna osoba.
Ingliš je kazao da je “retorika premijera Milorada Dodika jednako zatrovala atmosferu koja muèi politiku u BiH danas” i dodao da su se sve kljuène politièke stranke u zemlji fokusirale na uske etnièke interese, umjesto na neophodne reforme koje vode evroatlantskim integracijama.
On je naveo da Kuzmanoviæ traži da Narodna skupština RS podrži ili usvoji nekoliko predloga koji su razumni i u skladu sa stavovima koje je i administracija SAD izražavala u više navrata.
“Ali rukovodstvo ove zemlje, ukljuèujuæi i rukovodstvo RS, odgovorno je da iskreno prihvati prošlost i da preduzme neke korake kako bi se suoèilo sa užasnim nasleðem iz prošlosti”, smatra Ingliš.
On je naveo da nijedan od tri konstitutivna naroda nema pravo da nameæe ustavne promjene.
“Sve promjene moraju biti rezultat konsenzusa meðu tri konstutivna naroda u BiH i moraju biti usvojene u skladu sa Dejtonskim ustavom”, kazao je Ingliš.
(kraj) drv