Inicirali kontrolno saslušanje starješina VDT, ANB i MUP-a
- Inicirali kontrolno saslušanje starješina VDT, ANB i MUP-a
- Post By urednik
- 19:03, 14 januar, 2014

Podgorica, (MINA) - Sindikat medija Crne Gore uputio je inicijativu za hitno kontrolno saslušanje pred skupštinskim Odborom za bezbjednost i odbranu starješina Vrhovnog državnog tužilaštva, Agencije za nacionalnu bezbjednost i Ministarstva unutrašnjih poslova zbog napada na novinare.
Zahtjev je upuæen, kako je saopšteno iz Sindikata medija, predsjedniku Odbora Mevludinu Nuhodžiæu i svim poslanièkim klubovima.
»Zbog uèestalih napada na novinare u Crnoj Gori, kao i brojnih nerješenih sluèajeva napada i ubistva koja datiraju iz prethodnih godina, Sindikat medija je apelovao na poslanièke klubove i Nuhodžiæa da se angažuju i pomognu stvaranju uslova za slobodan rad zaposlenih u medijima«, kaže se u saopštenju.
Sindikat medija je, kako se navodi, istakao da oèekuje od poslanika da iskoriste svoj uticaj i da novinari dobiju adekvatnu zakonsku zaštitu kao osnov stvaranja bezbjednog okruženja za njihov rad.
»Nadamo se da æete se založiti za uvoðenje novog kriviènog djela, kako bi novinari dobili zakonsku zaštitu po ugledu na onu koju imaju službena lica«, navodi se u inicijativi.
Sindikat medija je podsjetio poslanike na nedavno prebijanje novinarke dnevnog lista Dan Lidije Nikèeviæ, postavljanje eksploziva ispod prozora glavnog urednika Vijesti, prijetnje direktorici Monitora Milki Tadiæ Mijoviæ, privoðenje, prijetnje i obijanje automobila autoru emisije Robin Hud Darku Ivanoviæu.
»Ovakvi primjeri na žalost nijesu novina u Crnoj Gori jer su još neistraženi ubistvo urednika lista Dan Duška Jovanoviæa, pokušaji ubistva novinara Vijesti i Monitora Tufika Softiæa, napad na imovinu Vijesti, postavljanje eksplozivne naprave ispod automobila novinara Dnevnih novina Uroša Raduloviæa«, kaže se u inicijativi.
Takoðe, kako su dodali iz Sindikata, istrage o nalogodavcima napada na Željka Ivanoviæa i novnarku Vijesti Oliveru Lakiæ nijesu odmakle od poèetka, »kao što je i ostalo nejasno kako je došlo do zastare postupka za prebijanje novinara Mladena Stojoviæa«.
Iz Sindikata medija su kazali da vjeruju da je takva situacija stvorila utisak da nije kažnjivo napadati novinare, pa su oni postali, kako su naveli, otvorena meta nezadovoljnicima svake vrste, »iako je Evropska komisija u nekoliko posljednjih izvještaja insistirala na djelotvornom istraživanju napada na medije i novinare«.
»Obzirom na to da su novinari životno ugroženi na radnom mjestu, smatramo da ste pozvani da predzmete sve što je u vašoj moæi da zaštitite slobodu informisanja u državi koja bez tog uslova ne može biti èlanica Evropske unije«, zakljuèuje se u inicijativi.
(kraj) teo