Inicirali pokretanje procedure zbog HE Buk Bijela
- Inicirali pokretanje procedure zbog HE Buk Bijela
- Post By urednik
- 14:12, 4 jun, 2020

Podgorica, (MINA) – Savjet za vode inicirao je pokretanje ESPOO procedure povodom aktuelizacije projekta izgradnje hidroelektrane (HE) Buk Bijela na Drini, u Bosni i Hecegovini (BiH), kako bi se preuprijedile eventualne negativne posljedice po životnu sredinu u Crnoj Gori.
Navodi se da je Savjet predložio da Crna Gora pokrene proceduru prema ESPOO sekretarijatu, u skladu sa međunarodnim konvencijama, kako bi dobila svu relevantnu dokumentaciju i procijenila mogući uticaj realizacije tog projekta na Crnu Goru.
„Kako Crna Gora nije konsultovana od BiH povodom usvajanja novog projekta i mogućeg početka izgradnje hidroelektrana, da bi preduprijedili eventualne negativne posljedice na crnogorskoj strani, Savjet je predložio da Ministarstvo održivog razvoja i turizma pokrene postupak koji bi otklonio sve nedoumice po pitanju eventualnog uticaja“, kaže se u saopštenju Savjeta.
Kako su kazali, u hidrološkom pogledu rijeka Drina, na kojoj je planirana izgradnja HE, nastaje od Pive i Tare, koje se formiraju u Crnoj Gori i najvećim dijelom čine vodni bilans Drine.
„Ovaj podatak opravdava bojazan da će realizacija projekta na Drini imati uticaja na režim voda na teritoriji Crne Gore. Za tačnu procjenu prekograničnog uticaja potrebno je sagledati svu projektnu dokumentaciju, na osnovu koje bi Crna Gora mogla donijeti stručno mišljenje o davanju prekogranične saglasnosti na projekat Buk Bijela“, navodi se u saopštenju.
Savjet je o mogućem uticaju projekta Buk Bijela, ukoliko bi došlo do njegove realizacije, raspravljao na sjednici održanoj na inicijativu člana tog tijela, predstavnika nevladine organizacije (NVO) Green home koji je informisao Savjet da su u saradnji sa drugim NVO već predali žalbu Sekretarijatu ESPOO konvencije, koja je prihvaćena.
Predsjednik Savjeta za vode i generalni direktor Direktorata za vodoprivredu Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja Momčilo Blagojević naglasio je važnost uključivanja svih ekspertskih potencijala Savjeta u procjeni uticaja tog projekta.
Navodi se da će Savjet, u tom kontekstu, dati punu stručnu i naučnu podršku nadležnim institucijama u pripremi finalnog mišljenja o mogućem uticaju tog projekta.
Savjet za vode formirala je Vlada u junu prošle godine na predlog Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja u skladu sa Zakonom o vodama.
Savjet je formiran sa ciljem da kao savjetodavno i stručno tijelo doprinese realizaciji politika u oblasti vodoprivrede u cilju očuvanja i održivog upravljanja vodama u Crnoj Gori, kao i rješavanju brojnih izazova u toj oblasti.
(kraj) nik/isf