Inspekcije da provjere rad na Pravnom fakultetu
- Inspekcije da provjere rad na Pravnom fakultetu
- Post By urednik
- 16:20, 11 oktobar, 2010

Podgorica, (MINA) – Centar za graðansko obrazovanje (CGO) ponovo je apelovao na nadležne organe Univerziteta Crne Gore (UCG) i rektora Predraga Miranoviæa da hitno riješe problem na Pravnom fakultetu (PF) i omoguæe uslove za akademski rad studenata i profesora.
CGO je pozvao i prosvjetnu i ostale nadležne inspekcije da sprovedu inspekcijski nadzor nad razlièitim segmentima rada PF-a, kako bi se, kako navode, dobila cjelovita slika i uèinile dalje korektivne mjere.
Iz te organizacije podsjeæaju da su 7. oktobra uputio Upravnom odboru UCG i zvanièni zahtjev za raspisivanjem prijevremenih izbora za mjesto dekana PF-a, zbog višemjeseènog, kako su saopštili, zabrinjavajuæeg stanja meðu studentima i profesorima koje je uzrokovao rad sadašnjeg dekana Ranka Mujoviæa.
„Razlozi za to su nestruèno i nesavjesno vršenje dužnosti dekana, kao i neizvršenje zadataka predviðenih zakonom i statutom, èime je nanijeta šteta UCG i PF u veæem obimu“, naveli su iz CGO.
Oni smatraju da prolongiranje tog problema do redovnih izbora u maju naredne godine može znatno ugroziti ne samo PF, veæ i kredibilitet UCG.
CGO pozdravlja odluku Miranoviæa da radi konaènog funkcionisanja procesnih radnji na PF sazove sjednicu Vijeæa, 9. oktobra, na kojoj su riješena neka kljuèna i nesporna pitanja i izabrani predstavnici te ustanove u Senatu UCG i predstavnici Strukovnog vijeæa, usvojena informacija o verifikaciji ocjena iz ljetnjeg semestra, kao i odluke o raspisivanju magistarskih i doktorskih studija.
U CGO-u smatraju da, ipak, ta sjednica, koja je trajala šest sati, nije dovela do rješenja mnogih goruæih pitanja znaèajnih za studente i profesore.
To se, kako su naveli, prije svega odnosi na pitanje povjerenja Mujoviæu, èiji je zahtjev za razriješenja inicirala grupa profesora, izbor èlanova Komisije za magistarske i doktorske studije i profesora u akademska zvanja, pitanje kvoruma Vijeæa i mnoga druga, za koja je dalje prisustvo rektora neophodno.
„Održana sjednica Vijeæa nije suštinski promijenila atmosferu punu tenzija na Pravnom fakultetu, a dodatno su neprimjerene i krajnje zabrinjavajuæe prijetnje dekana profesorima i saradnicima kriviènim prijavama i otkazima ukoliko mu se suprotstave“, naveli su iz CGO.
Oni istièu da su prava i obaveze studenata i profesora zagarantovana Zakonom o visokom obrazovanju, Statutom UCG i ostalim propisima na koje se Univerzitet obavezao potpisujuæi Bolonjsku deklaraciju, pa se shodno tome njihove odredbe moraju poštovati i primjenjivati.
(kraj) mil/djs