
Bagdad, (MINA) – U Iraku, mjesec od drugih parlamentarnih izbora od svrgavanja režima Sadama Huseina nije poznato ko æe formirati vladu.
Poslije izbora 7. marta nijedna partija nema dovoljnu veæinu da samostalno formira vladu pa se strahuje da bi izostanak politièkih pregovora mogao da se pretvori u nasilje i na taj naèin budu poremeæeni planovi Sjedinjenih Amerièkih Država za povlaèenje vojnika iz Iraka tokom narednih mjeseci.
Poslednjih sedmica se dogaðaji u Bagdadu smjenjuju kao na traci, a teroristièki napadi su po broju stradalih vratili iraèku prestonicu u 2004. i 2005, kada su bombaši samoubice svakodnevno sijali smrt.
Ne treba izgubiti iz vida i želju susjednih država, prvenstveno Irana i Turske, da utièu na formiranje nove iraèke vlade, prenosi Tanjug.
Takoðe, i Sirija je zainteresovana za ishod politièkih pregovora, i otvoreno podržava Ijada Alavija, bivšeg premijera i sekularnog Arapina muslimana šijite, koji ima dobre veze sa bivšom partijom BAAS Sadama Huseina.
Iako je Alavijeva koalicija partija, u kojoj dominiraju Arapi muslimani suniti, osvojila najviše glasova, to se na kraju može ispostaviti kao Pirova pobjeda, jer je pitanje ko æe napraviti parlamentarnu veæinu.
Da bi napravio parlamentarnu veæinu, biæe potrebno da za svoje ideje pridobije i neke šijitske partije.
Istovremeno, sadašnji premijer, šiitski politièar Nuri Al Maliki ne prihvata poraz i traži da svi glasovi budu ponovo ruèno prebrojani.
Maliki predstavlja umjerenu struju, jer se u koaliciji koju predvodi pored veæinom šijitskih partija, nlaze i sunitske, hrišæanske i kurdske grupe.
Prema poslednjim podacima koje su izneli iraèki zvaniènici, Alavijeva partija je osvojila 91 mesto, dok je stranka Al Malikija osvojila dva mjesta manje.
Na treæem mjestu se nalazi stranka Ibrahima Al Džafarija, Nacionalna iraèka alijansa sa 70 osvojenih poslanièkih mandata.
(kraj) žug