
Kotor, (MINA) – Treba iskoristiti sve raspoložive potencijale kako bi se unaprijedio ravoj marikulture kao bitnog segmenta za razvoj Crne Gore, smatra Sreten Mandiæ sa kotorskog Instituta za biologiju mora.
On je u okviru dvodnevnog internacionalnog kursa Morsko - biološki resursi Crnogorskog primorja- potencijali, valorizacija i održivo korišæenje, koji se odvija u Institutu, održao predavanje »Moguænost razvoja marikulture u bioekološkim uslovima Bokokotorskog zaliva«.
»Marikultura nije u sukobu sa nekim drugim namjerama iz domena korišæenja mora«, saopštio je Mandiæ.
On je rekao da se za razvoj marikulture koristi morska voda i da se njom mogu baviti samo obuèeni i kvalifikovani struènjaci.
»Bili smo u Galiciji u Španiji, gdje se godišnje prozvodi najviše školjki na svijetu, 40 hiljada tona«, kazao je Mandiæ.
On je dodao da tamo postoji sistem fabrika i prerade na hladno i vruæe konzerviranje i pakovanje uživo, ali i da sve to prate procesi monitoringa.
U tom cilju, navodi Mandiæ, Španci posjeduju i vrhunske laboratorije za biotoksine.
»To je dio Atlantika, plime i osjeke se smjenjuju svakih 12 sati, sa amplitudom od sedam do osam metara, pa zamislite kada u to podruèje lagune doðe voda puna hranljivih materija, kako je to pogodno za uzgajanje školjki«, objasnio je Mandiæ.
On je objasnio da, prema broju stanovnika, 40 hiljada tona za Španiju je kao da Crna Gora proizvodi 200 tona.
»Bilo bi idealno kada bi se u zalivu Boke proizvodio jedan kilogram školjki po glavi stanovnika za cijelu Crnu Goru«, smatra Mandiæ.
On je podsjetio da pored uzgajališta, u zalivu ima mjesta i za marine i hiljade vezove mega i obiènih jahti.
»Meðutim, nužno je da sve to prate struène i nauène analize, biomonitoring i detekcija biotoksina«,zakljuèio je Mandiæ.
(kraj) pen/mls/žug