Islamski ekstremizam u Evropi opasnost za SAD
- Islamski ekstremizam u Evropi opasnost za SAD
- Post By urednik
- 20:41, 7 april, 2006

Vašington, (MINA) - Amerièki funkcioneri i struènjaci ocijenili su da islamski ekstremizam u Evropi predstavlja znatnu prijetnju Sjedinjenim Amerièkim Državama (SAD).
To pitanje je, kako prenosi Glas Amerike, razmatrano na nedavnom pretresu Senatskog odbora za odnose sa inostranstvom.
Koordinator Stejt Departmenta za kontra-terorizam Henri Krampton kazao je u svedoèenju pred Senatskim odborom da Vašington ima dobar razlog da bude zabrinut zbog islamskog ekstremizma u Evropi.
”Teroristièka æelija koja je izvela napade 11. septembra pravila je planove uglavnom u svojoj bazi u Evropi. Pet godina nakon toga i uprkos mnogim uspjesima u borbi protiv terorizma, nasilni islamski ekstremizam u Evropi i dalje predstavlja prijetnju nacionalnoj bezbjednosti SAD i naših saveznika", kazao je on
Pomoænik amerièkog državnog sekretara Daniel Frid je rekao da veæina od preko 15 miliona muslimana u Zapadnoj Evropi ima umjerena gledišta.
"Meðutim, vjerujem da muslimani u Evropi smatraju islamski ekstremizam sve privlaènijim, jer su otuðeni od Evropskih društava u kojima žive", rekao je Frid.
On je naveo da su mnogi marginalizovani muslimani koji prelaze u ekstremizam, oèigledno inspirisani osjeæajem duhovnog otuðenja.
"Oni su manje zabrinuti od svojih roditelja za ekonomski opstanak u Evropi. Mnogi iz druge i treæe genercije muslimana izgleda žude za duhovnim ispunjenjem", naveo je Frid.
Otuðeni muslimani, posebno mladi, prošle godine su u velikom broju demonstrirali u Francuskoj.
Frid je rekao da vjeruje da mnogi evropski muslimani koji se osjeæaju marginalizovani smatraju da vodeæe lokalne institucije vode raèuna o njihovim potrebama.
”Strani finansijeri i vjerski aktivisti koji su èesto iz inostranstva ispunjavaju taj duhovni vakum, izgradnjom lokalnih džamija u kojima rade ekstremistièki nastrojeni imami", kazao je Frid.
On je dodao da su ti muslimani, otuðeni od èesto tolerantnih porodiènih tradicija u domovini, podložni stranoj propagandi i vjerskim propovjedima koje zagovaraju interpretacije Islama koje su uske i pune mržnje.
Senator Džordž Alen je ukazujuæi zašto to pitanje ima implikacije i za SAD, rekao da je putovanje izmeðu Amerike i Evrope otvoreno.
"Zato svako ko ima evropski pasoš može da doputuje u SAD. Rješenje tog pitanja u Evropi važno je za našu unutrašnju bezbjednost", istakao je Alen.
Robin Niblet iz Centra za strateške i meðunarodne studije ukazao je da teroristi ne moraju da doðu u SAD da bi ugrozili amerièke interese veæ da to mogu da uèine i u Evropi ili Iraku.
(kraj) tmi