ISSP: Nezaposlenost dvostruko manja od zvaniène
- ISSP: Nezaposlenost dvostruko manja od zvaniène
- Post By kristina
- 16:50, 29 april, 2002

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Stopa nezaposlenosti u Crnoj Gori je dvostruko manja od zvaniènih statistièkih podataka, a od maja do septembra prošle godine smanjena je sa 24,2 na 21,4 odsto, tvrde istraživaèi Instituta za strateške studije i prognoze (ISSP) iz Podgorice.
Rezultati tri istraživanja prihoda sluèajno odabranih dvije hiljade crnogorskih domaæinstava koja je ISSP sprovodio prošle godine u 12 crnogorskih opština pokazuju da je više nezaposlenih žena, kao i da se one uglavnom bave trgovinom, proizvodnjom i distribucijom hrane.
Prosjeène zarade crnogorskih domaæinstava su u septembru iznosile 175,7 EUR, tri odsto više nego u maju. Žene su manje plaæene od muškaraca, ali je ta razlika, u periodu koji obuhvata istraživanje, smanjena. U maju muškarci su primali petinu zarade više od žena, a u septembru dvostruko manje.
Iz ISSP tvrde da su zarade u sivoj ekonomiji veæe od plata zvanièno zaposlenih. U julu je razlika iznosila oko 10,5 odsto, a u septembru 8,7 odsto.
Istraživanja pokazuju da raste broj zaposlenih koji imaju drugi posao, jer ih je u maju bilo èetiri, u julu 8,1, a u septembru 12,1 odsto. Najveæi broj ispitanika koji imaju drugi posao angažovan je u sektoru turizma i ugostiteljstva, usluga i trgovine.
Oko 82 odsto domaæinstava posjeduje prostor u kojem živi. Oko osam odsto onih koji ne žive u sopstvenom stanu ili kuæi ne plaæa kiriju, dok taj izdatak ima svako deseto domaæinstvo. Istraživanja pokazuju da prosjeèna kirija raste, jer je u maju iznosila 218 DEM, u julu 225, a u septembru 249 DEM.
Utvrðeno je i da se smanjuje broj lica koja primaju socijalnu pomoæ, odnosno djeèiji dodatak i nadoknadu za materijalno obezbjeðenje porodice.
U maju oko 52 odsto domaæinstava nije primalo socijalnu pomoæ, a u septembru je taj procenat porastao na skoro 61 odsto. Istraživaèi su ocijenili da je ovo rezultat smanjenja broja domaæinstava koja primaju djeèiji dodatak sa 45 odsto u maju na 36,3 u septembru, dok je broj lica sa materijalnim obezbjedjenjem porodice ostao nepromijenjen, oko 1,6 odsto.
Samo 0,1 odsto domaæinstava ima prihode na osnovu kamata, a 1,3 odsto na osnovu dividende. U maju je 2,3 odsto domaæinstava imalo prihod na osnovu rente, u julu 5,9, a u septembru 10,6 odsto.
(kraj ) anf / kmh