Ivaniševiæ: Dinar u Crnoj Gori uz garanciju NBJ
- Ivaniševiæ: Dinar u Crnoj Gori uz garanciju NBJ
- Post By kristina
- 11:53, 16 maj, 2002

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Ne postoji nikakva prepreka da se dinar pojavi na kursnim listama u Crnoj Gori, ukoliko je proglašena njegova ekstremna konvertibilnost, rekao je crnogorski ministar finansija Miroslav Ivaniševiæ.
On je gostujuæi sinoæ na IN televiziji ocijenio da ne postoji razlog za bojazan da se dinar u mjenjaènicama neæe mijenjati za euro, poput amerièkog dolara ili švajcarskog franka.
“Svi se sigurno radujemo što je dinar konvertibilan. Dok nije imao konvertibilnost, nije mogao ni biti na kursnim listama u Crnoj Gori. Sasvim sam siguran da neæe biti nikakvih problema da se mijenja za euro, ukoliko je ekstremno konvertibilan”, rekao je Ivaniševiæ.
On je kazao da je za vrijeme prošlogodišnje turistièke sezone Centralna banka Crne Gore predlagala Narodnoj banci Jugoslavije (NBJ) da omoguæi mijenjanje dinara, uz uslov garancije za eventualnu promjenu kursa.
“Crna Gora je takav aranžman ugovorila sa svim entitetima Bosne i Hercegovine, koji imaju konvertibilnu marku koja se mogla mijenjati za euro”, kazao je Ivaniševiæ.
Ministar finansija Srbije Božidar Ðeliæ kazao je da dinar trenutno nema punu konvertibilnost, ali da odluka o njenom uvoðenju nije motivisana politièkim razlozima.
“Dinar i dalje nije konvertibilan kao što je amerièki dolar, niti je naša konvertibilnost na takozvane finansijske transakcije, potpuna. Nije sluèajno da je postao konvertibilan kada je odobren trogodišnji aranžman sa Meðunarodnim monetarnim fondom. Sada imamo 829 miliona USD iza NBJ, odnosno Srbije, za odbranu dinara i uplaæivanje bilo kakve krize u platnom bilansu”, rekao je Ðeliæ.
On je saopštio da su devizne rezerve NBJ znaèajno porasle, ocijenivši da dinar jaèa prema tempu oporavka ekonomije i opšte situacije.
Ivaniševiæ je kazao da oko podjele 829 miliona USD Srbija i Crna Gora tek treba da se dovore, ali da novac Crnoj Gori nije potreban kao rezerva za održavanje valute stabilnom, jer CBCG ne daje novèane pozajmice, a crnogorski bankarski sistem nije loš.
“Crna Gora traži adekvatno uèešæe da bi i ona imala tu rezervu, koja joj je manje potrebna nego Srbiji. U svakom sluèaju, ne postoji nikakav rizik da NBJ i Narodna banka Srbije ne izdaju garanciju da æe onemoguæiti klizanje ili devalviranje dinara na naèin na koji se to dešavalo ranije”, ocijenio je Ivaniševiæ.
Na pitanje novinara koliko æe Crna Gora uštedjeti novca preureðenjem odnosa dvije èlanice državne zajednice, Ðeliæ je rekao da æe Srbija u narednoj godini uštedjeti oko devet miliona dinara, dok Ivaniševiæ oèekuje da zajednièki troškovi budu manji.
“Najveæi dio zajednièkih funkcija plaæala je Srbija, a Crna Gora je prije nekoliko godina uskratila plaæanja saveznom budžetu kao mjeru odbrane, jer iz njega nije ništa dobijala. NBJ je zaustavila kupovinu deviza, dok je primarnu emisiju koristila Srbija. Važno je što Sporazum prije svega uvažava realnost, a pored toga i èinjenicu postojanja dvije države sa njihovim izvornom suverenitetom”, ocijenio je Ivaniševiæ.
On je kazao da je krajem 2000. godine razmjena Srbije i Crne Gore bila svedena na samo 10 odsto uvoza Srbije iz Crne Gore i oko šest odsto izvoza u Crnu Goru.
“Nakon dogaðaja u oktobru ta robna razmjena se poveæava, i sada Crna Gora više uvozi iz Srbije, dok se sa druge strane nije znaèajno poveæao izvoz tu zemlju. Problem plaæanja Crne Gore od kada je uvela DEM nije postojao”, kazao je Ivaniševiæ.
On je ocijenio da æe trgovina u zajednici, i pored postojanja dva odvojena ekonomska sistema, napredovati.
(kraj) dmc / kmh