
Podgorica, (MINA) – Predsjednièki izbori u Crnoj Gori, prvi nakon obnove nezavisnosti, sprovedeni su u najveæoj mjeri u skladu sa meðunarodnim standardima, ocijenili su danas posmatraèi OEBS-ove Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) i Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope (PSSE).
Šef dugoroène izborne posmatraèke misije ODIHR Džulijan Pil Jejts /Julian Peel Jates/ rekao da su izbori u Crnoj Gori dobro sprovedeni i sa impresivnom kontrolom "u cilju zaštite integriteta glasaèkih listiæa".
"Sada je vrijeme kada se treba u potpunosti pozabaviti dugoprisutnim pitanjem vidljive zvaniène odvojenosti glavne vladajuæe stranke i države", rekao je on.
Jejts je kazao da je glasanje održano na miran i uredan naèin i da su meðunarodni posmatraèi posjetili 654 biraèka mjesta, na kojima su izborni proces ocijenili kao dobar ili veoma dobar u 98 odsto sluèajeva.
„Nijesu zabilježeni incidenti u kojima se pokušava uticati na biraèe kako da glasaju. U više od 99 odsto sluèajeva biraèi su provjeravani na mastilo, a njihova lièna dokumenta su provjeravana u 100 odsto sluèajevima. Prema svim meðunarodnim standardima to su impresivni utisci“, rekao je on.
Jejts je kazao da je meðu pozitivnim aspektima izbora bila kampanja, èiji je ukupni ton bio konstruktivan, sa kandidatima koji su se fokusirali na osnovne teme domaæe i spoljne politike.
On je dodao da su svi kandidati imali pristup biraèima iz nacionalnih manjina, kao i da su sprovedene mjere kako bi se obezbijedila tajnost i integritet glasaèkog listiæa. Pozitivna strana izbora su i kontinuirani napori za poboljšanje biraèkih spiskova.
Jejts je kao pitanja koja su "izazivala zabrinutost" tokom kampanje naveo „kampanjašku atmosferu koja je bila obojena konstantnim, nepotkrepljenim tvrdnjama o izbornim zloupotrebama i odsustvu jasnih i èvrstih akcija vlasti, koje bi se pozabavile njima i odagnale sumnju“.
Zabrinutost je izazivao i nedostatak jasnih nadzornih procedura za izbornu kampanju, kao i pravila koja se odnose na njeno finansiranje koja nijesu dovoljno precizirana u zakonu.
Šef delegacije Parlamentarne Skupštine Savjeta Evrope (PSSE) Dejvid Vilšajr /David Wilshire/ ocijenio je da je izborni proces voðen veoma dobro i da je to još jedan važan korak naprijed koji graðani Crne Gore preduzimaju u stvaranju demokratije 21. vijeka.
On je rekao da su izbori bili slobodni, ali kada „je u pitanju poštenje, tu bi moglo da bude blagih poboljšanja“, dok je Jejts dodao da nijedni izbori nijesu „crni ili bijeli, veæ svi imaju nijansu sive“.
Vilšajr je rekao da su predsjednièki izbori, prvi od obnavljanja nezavisnosti i usvajanja novog Ustava, sprovedeni u mirnom okruženju. “Kandidati su vodili aktivnu kampanju i bili fokusirani na suštinbske politièke teme“.
„Vjerujemo da su osnovna i pravo na kretanje bila poštovana, i da su svi kandidati mogli da vode kampanju slobodno. Èinjenica da su bila èetiri kandidata ponudila je pravi izbor biraèima“, naveo je Vilšajr.
Prema njegovim rijeèima, izborna administracija je radila na otvoren i kolegijalan naèin tokom izbora i ispunjeni su svi zakonski rokovi.
„Pozdravljamo èinjenicu da je postojao velik stepen transparentnosti i nadzora tokom procesa, a posebo nam je drago što smo vidjeli da su politièki aranžmani u raznim komisijama omoguæili zastupljenost svih kandidata“, kazao je on.
On je dodao da su u PSSE sigurni da æe to pojaèati povjerenje graðana Crne Gore u sistem koji su izgradili.
„Mediji su ponudili znaèajan broj informacija kako bi pomogli biraèima da naprave izbor“, rekao je Vilšajr.
On je ocijenio da je zakonski okvir u Crnoj Gori generalno bio adekvatan za sprovoðenje demokratskih izbora.
(kraj) del