Izmjene Sporazuma mogu izazvati ozbiljnu krizu
- Izmjene Sporazuma mogu izazvati ozbiljnu krizu
- Post By kristina
- 12:31, 24 jul, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Približavanje Srbije i Crne Gore Evropskoj uniji moglo bi zapasti u ozbiljnu krizu ukoliko Brisel i dalje bude insistirao na novim nadležnostima i institucijama na centralnom nivou, ocijenio je danas ministar za ekonomske veze sa inostranstvom zajednice Branko Lukovac.
“Kao da je bilo najvažnije postiæi kakav-takav dogovor, a onda postepeno kockice vraæati. Ako u Briselu pobijedi želja da se revidira Beogradski sporazum, bojim se da æe približavanje EU zapasti u ozbiljnu krizu”, rekao je Lukovac u intervjuu za nedjeljnik Monitor.
Evropska komisija smatra da na nivou državne zajednice ne postoje neophodni mehanizmi koji bi garantovali sprovoðenje preuzetih obaveza u toku procesa Stabilizacije i pridruživanja EU, zbog èega traži da oni budu uspostavljeni.
“Stvaranje novih zajednièkih institucija, mimo onih pet koje su dogovorene u martu prošle godine, ne bi znaèilo ništa drugo do reviziju Beogradskog sporazuma i promjenu karaktera zajednice. Vidjeæemo kakve æemo zahtjeve imati u toku izrade Studije izvodjivosti”, kazao je Lukovac.
Evropska komisija bi, kako je dodao, više voljela da postoji jedinstvena carinska administracija, što se obrazlaže potrebom da se iz jednog centra kontroliše spoljno-trgovinska razmjena, izvoz, uvoz i porijeklo robe.
Crna Gora i Srbija su se dogovorile da formiraju zajednièku carinsku kancelariju pri Ministartvu za ekonomske odnose sa inostranstvom državne zajednice.
“U Komisiji sumnjaju da æe ta kancelarija moæi da funkcioniše kao dobar zajednièki mehanizam. Imamo i konkretne zahtjeve za uspostavljanjem zajednièke institucije oko veterinarske i fito-sanitarne kontrole”, pojasnio je Lukovac.
Na osnovu posljednjih izvještaja Komisije, kako je rekao, èini se da se zahtjevi za izgradnjom zajednièkih institucija proširuju i na druge oblasti, robe, usluge, kretanja kapitala i kreditno-monetarnu politiku.
On smatra da su male šanse da Srbija i Crna Gora pristupe EU prije 2010. godine.
“Naravno sve je moguæe, ako bi Brisel imao politièki interes da se procedura skrati. Ali, ako imamo u vidu da su unutrašnji procesi i reforme osnova približavanja EU, uspjeh bi bio kada bi se integrisali i oko 2010. godine”, rekao je Lukovac.
On je ocijenio da se harmonizacija ekonomskih sistema Srbije i Crne Gore, na kojoj insistira Evropska unija, radi prema principima koji ne slijede ekonomsku logiku.
“Beogradskim sporazumom je predviðena harmonizacija sa sistemom Evropske unije, a u toku toga paralelno je trebalo da se usklade ekonomske politike Srbije i Crne Gore. Meðutim, kasnije je došlo do izmjene Sporazuma, jer se sistemi Crne Gore i Srbije ne harmonizuju sa EU, veæ Brisel insistira prije svega na unutrašnjem usklaðivanju”, tvrdi Lukovac.
Prema njegovim rijeèima, unutrašnjom harmonizacijom obje države èlanice trpe štetu, jer se od Crne Gore traži da poveæa carinske stope, a od Srbije da ih smanji.
“U Crnoj Gori se podižu nove ekonomske barijere koje æe dovesti do inflacije, a u Srbiji se ubrzava smanjenje carinskih stopa, na šta privreda te zemlje još nije spremna, jer joj treba vremena da postane konkurentna i otvorena”, smatra Lukovac.
(kraj) kmh