
Podgorica, (MINA) - Izmjena Zakona o ureðenju prostora i izgradnji objekata imaju za cilj unaprjeðenje procedura koje se njime ureðuju, a posebno skraæenje vremena i procedura za izdavanje graðevinske i drugih dozvola, ocijenjeno je tokom prvog dana seminara o iskustvima u primjeni tog akta.
“To æe u krajnjem rezultirati smanjenjem biznis barijera i stvaranjem uslova za još bolje rezultate u oblasti prostornog planiranja i inspekcijskog nadzora”, saopšteno je iz Vlade.
Sekretar Ministarstva ureðenja prostora i zaštite životne sredine Zoran Tomiæ rekao je da su pripremljeni predlozi izmjena Zakona u smislu ukidanja saglasnosti neophodnih za izdavanje graðevinske dozvole ili smanjenja broja objekata za koje su neophodne.
“Predstojeæim izmjenama i dopunama Zakona uspostaviæe se princip jednog šaltera u postupku izdavanja graðevinske dozvole, ali i prilikom izdavanja urbanistièko-tehnièkih uslova. Organi koji izdaju graðevinsku dozvolu, izmeðu ostalog, po službenoj dužnosti obezbjeðivaæe preostale saglasnosti”, kazao je on.
Prema njegovim rijeèima, organ koji izdaje urbanistièko-tehnièke uslove, izmeðu ostalog, po službenoj dužnosti æe obezbjeðivati sve uslove za projektovanje, ako ih plan ne sadrži.
Tomiæ je, govoreæi o dosadašnjem radu Ministarstva u oblasti ureðenja prostora, istakao da prostorno-planska dokumentacija na državnom i lokalnom nivou stvara moguænost izgradnje preko 100 hotela na teritoriji Crne Gore.
“Usvojeni planski dokumenti, zajedno sa dokumentima èija je izrada planirana do 2020. godine, stvoriæe uslove za investicije do 20 milijardi EUR, od èega najviše u sektoru turizma, više od polivine”, ocijenio je on.
Zamjenica stalnog predstavnika UNDP u Crnoj Gori Kristina Blokhus navela je da bi krajnji cilj izmjena Zakona trebalo da bude smanjenje broja procedura potrebnih za pribavljanje dozvola za gradnju, usvajanje opštinskih prostornih planova i mnogih drugih važnih dokumenata.
Blokhaus je dodala da æe UNDP, kroz Projekat podrške prostornom planiranju, nastaviti da pruža finansijsku i tehnièku podršku sjevernim opštinama u procesu izrade prostorno-urbanistièih planova.
Do sada su završeni planovi u opštinama Mojkovac, Andrijevica, Pljevlja, Žabljak, Plužine, Rožaje i Berane i sprema se njihovo usvajanje u lokalnim parlamentima, a u pet opština u kojima troškove izrade prostorno-urbanistièkih planova snose UNDP i LAMP Projekat, u toku je tenderska procedura.
Ona oèekuje da æe izrada prostorno-urbanistièkih planova u tim opštinama poèeti sljedeæe godine.
(kraj) del