
Podgorica, (MINA) – Zakon o slobodnom pristupu informacijama trebalo bi mijenjati kako bi bio efikasan i u službi građana, iako je to izazov za državnu administraciju jer je u pitanju složen projekat, ocijenjeno je na panelu Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).
Generalna direktorica Direktorata za državnu upravu Danijela Nedeljković Vukčević kazala je da je potreba za izmjenama Zakona o slobodnom pristupu informacijama evidentna i da predstoji njegovo mijenjanje.
Ona je na panelu posvećenom slobodnom pristupu informacijama rekla da je evidentan porast broja žalbi i tužbi zbog ćutanja administracije, ali da su, sa druge strane, organi uprave počeli u većoj mjeri da proaktivno objavljuju informacije.
»Priprema Zakona o slobodnom pristupu informacijama, bilo da su u pitanju izmjene ili dopune, predstavlja izazov za Ministarstvo javne uprave, jer se radi o veoma složenom projektu«, navela je Nedeljković Vukčević.
Prema njenim riječima, prije nego počne priprema izmjena, dopuna ili novog zakona, trebalo bi detektovati sve probleme koje postojeći Zakon stvara.
Nedeljković Vukčević je kazala da je sistem ostvarivanja prava na slobodna pristup informacijama suočen sa izazovima i da može da stvori lošu sliku o transparentnosti rada organa.
Ona smatra da važeći Zakon stvara prostor za zloupotrebe i da bi broj tužbi i žalbi koje su podnijete Upravnom sudu trebalo svakog da zabrine.
Nedeljković Vukčević je navela da su pojedini organi zatrpani brojem zahtjeva za slobodan prostup informacijama, kao i da su rokovi za dostavljanje informacija upitni.
Ona je kazala da je prvo potrebno završiti analizu normativnog okvira i dodala da bi to trebalo da bude završeno do januara.
Nakon toga, kako je rekla Nedeljković Vukčević, trebalo bi da formiraju radnu gupu i počnu da intezivno rade na izmjenama Zakona o slobodnom pristupu informacijama.
Na pitanje novinara koliko puta je upravna inspekcija kaznila organe vlasti zbog kršenja Zakona o slobodnom pristupu informacijama, Nedeljković Vukčević je kazala da je odeljenje za inspekcijski nadzor samostalna organizaciona jedinica i da ne raspolaže tim podatkom, ali da je Agencija prošle godine podnijela više od 200 inicijativa Upravnoj inspekciji.
Predstavnik Agencije za zaštitu ličnih podataka, Radenko Lacmanović, kazao je da bi rokovi za dostavljanje informacija po zahtjevu za slobodan pristup trebalo da budu produženi jedino u slučaju da se Agenciji vrati obaveza da meritorno odlučuje.
Prema njegovim riječima, Zakon o slobodnom pristupu informacijama trebalo bi da djeluje stimulativno na one koji donose određene odluke i podsticajno na zaposlene u organima vlasti da odgovornije rade posao.
Kako je naveo Lacmanović, ukoliko dođe do izmjena Zakona o slobodnom pristupu informacijama, trebalo bi odrediti organ koji će ocijeniti razloge za proglašenje određenih informacija poslovnim i poreskim tajnama.
Govoreći o preopterećenosti organa vlasti zahtjevima o slobodnom pristupu informacijama, Lacmanović je kazao da bi trebalo da postoji jasno ograničenje Zakona, kako bi se spriječile zloupotrebe tog prava.
»Ne može se zloupotrebljavati Zakon o slobodnom pristupu informacijama i neko bombardovati sa 300 zahtjeva dnevno«, rekao je Lacmanović.
Urednica u dnevnim novinama Vijesti, Mila Radulović, kazala je da su mediji obeshrabreni od kada je Agenciji za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama ukinuta mogućnost meritornog odlučivanja.
Ona smatra da nema svrhe govoriti o transparentnosti državnih organa.
Predstavnik MANS-a Vuk Janković kazao je da Zakon o slobodnom pristupu informacijama treba uskladiti sa Ustavom, međunarodnim konvencijama i preporukama Evropske unije (EU).
On je podsjetio da je Evropska komisija (EK) u izvještaju iz novembra ocijenila da Zakon o slobodnom pristupu informacijama nije doprinio većoj transparentnosti državnih organa i da je neophodna temeljna revizija pravnog okvira u skladu sa međunarodnim pravom.
MANS je ovaj skup organizovao u sklopu Antikorupcijske sedmice, od 3. do 6. decembra, povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv korupcije.
(kraj) mip/nim/isf