Izrada Nacionalne procjene rizika poèetkom naredne godine
- Izrada Nacionalne procjene rizika poèetkom naredne godine
- Post By milanz
- 12:31, 14 decembar, 2012

Podgorica, (MINA) – Crna Gora æe poèetkom naredne godine poèeti izradu Nacionalne procjene rizika, procesa koji æe identifikovati sektore društva koji su najviše, odnosno najmanje otporni na pranje novca i finansiranje terorizma, najavljeno je iz Uprave za sprjeèavanje pranja novca i finansiranja terorizma.
Upravu su, kako se navodi, posjetili predstavnici Misije OEBS-a iz Beograda i Uprave za sprjeèavanje pranja novca Srbije, koja je pri kraju procesa Nacionalne procjene rizika, zbog èega je iskustvo te države dragocjeno u sprovoðenju te kompleksne obaveze.
Saopšteno je da æe od naredne godine Nacionalne procjene rizika biti obavezujuæi standard Finansijske akcione operativne grupe (Financial Action Task Force - FATF) i da æe sve države biti dužne da sprovode ovakvu procjenu.
Iz Uprave je objašnjeno da je Nacionalna procjena rizika sveobuhvatan proces prikupljanja i analize relevantnih podataka sa ciljem da se procijeni stepen izloženosti pojedinaènih sektora pranju novca.
»Njena svrha je sagledavanje moguænosti za efikasno angažovanje raspoloživih finansijskih, tehnièkih i ljudskih resursa u borbi protiv finansijskog kriminala«, kaže se u saopštenju.
Objašnjeno da taj dokument podrazumijeva i stvaranje plana integriteta prvenstveno za službenike Uprave, Uprave policije i Vrhovnog državnog tužilaštva, a kasnije i za sve koji æe uèestvovati u procesima prikupljanja podataka i procesuiranja predmeta.
Predstavnici Uprave za spreèavanje pranja novca Srbije, koja je lider u regionu po pitanju Navionalne procjene rizika, crnogorskim kolegama su detaljno predstavili strukturu i naèin funkcionisanja tijela koje treba da se bavi nacionalnom procjenom rizika.
Oni su crnogorskim kolegama ukazali na moguæe probleme i dali korisne savjete kako ih izbjeæi, odnosno riješiti i objasnili da su oni Nacionalnu procjenu rizika radili po metodologiji Svjetske banke po kojoj se rizik procjenjuje u pet sektora.
»Precizirano je da se procjenjuje obim prljavog novca, usklaðenost zakona na nacionalnom nivou, bankarski sektor, nebankarski finansijski sektor (tržište kapitala, osiguranje, lizing, dobrovoljni penzijski fondovi) i nefinanasijski sektor«, navode iz Uprave.
(kraj) žug/isf