Izraelski Arapi traže autonomiju
- Izraelski Arapi traže autonomiju
- Post By urednik
- 12:18, 6 decembar, 2006

Tel Aviv, (MINA) - Izraelski Arapi traže kulturnu, religijsku i obrazovnu autonomiju, kao i pravo veta na odluke koje se direktno tièu njihovih prava.
Visoko arapsko povjereništvo za nadgledanje izdalo je dokument "Vizija buduænosti palestinskih Arapa u Izraelu" kojim se objašnjavaju zahtjevi tog naroda u Izraelu.
U dokumentu se navodi da bi Izrael trebao da bude dvonacionalna država, koja bi, uz nezavisnu arapsku državu na podruèju Bliskog istoka, trebalo da ukljuèi i Arape u proces odluèivanja.
Autori navode da je taj dokument, napisan u saradnji s Predstavnicima lokalne vlasti, drugom najvažnijim politièkom organizacijom Arapa u Izraelu, istorijski dokument velikog znaèaja.
Njime se traži od Izraela da prizna palestinske Arape koji žive na njegovom podruèju kao nacionalnu manjinu koja treba da bude ukljuèena u meðunarodni razgovor i debatu.
Kroz osam poglavlja dokumenta, dotièu se sve važne teme: ekonomija, kultura, podjela zemlje i slièno.
U poglavlju o odnosima s državom, autori su predstavili Izrael kao državu stvorenu kolonijalizmom koji je kulminirao oko i nakon Drugog svjetskog rata.
U dokumentu se ne priznaje jevrejstvo države Izrael, veæ se Izrael smatra zajednièkom domovinom dva naroda, prenose agencije.
"To znaèi da priznajemo prava jevrejske nacije i njihovu grupnu i individualnu potrebu za državom, ali ne na raèun palestinskih Arapa", rekao je autor tog poglavlja, Asad Ganem.
U tom poglavlju se traži i promjena državnih simbola, koji su "trenutno cionistièki".
"Neka Jevreji slobodno imaju cionistièke simbole. Ali zašto ih nametati meni?", kazao je Ganem.
Dokument æe biti objavljen sjutra, kao dio knjige koju izdaju Visoko arapsko povjereništvo za nadgledanje, koji je dio programa finansiran od Programa za razvoj Ujedinjenih naroda.
Tom knjigom se traži uspostavljanje države sa jevrejskom veæinom i velikom arapskom manjinom, a obje strane bi obavljale poslove vezane za svoj narod sa pravom veta kod zajednièkih odluka.
Autori dokumenta ne smatraju izraelsku državu za demokratsku, nego kao etnokratsku, sliènu onoj u Turskoj ili Šri Lanki.
(kraj) mnm/isf