Jačanje MSP najvažniji pravac razvoja ekonomske politike
- Jačanje MSP najvažniji pravac razvoja ekonomske politike
- Post By kristina
- 15:35, 10 jul, 2018

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Jačanje produktivnosti i konkuretnosti mikro, malih i srednjih (MMSP) preduzeća jedan je od najvažnijih pravaca daljeg razvoja crnogorske ekonomske politike, saopštio je generalni direktor Direktorata za investicije, razvoj malih i srednih preduzeća i upravljanje EU fondovima, Radosav Babić.
On je, na okruglom stolu u okviru javne rasprave o Nacrtu strategije razvoja MMSP u Crnoj Gori do 2022. godine, sa Okvirnim akcionim planom, kazao da važnost tog sektora potvrđuju i statistički podaci koji pokazuje tendenciju rasta po broju preduzeća i zaposlenih.
„Broj MMSP u prošloj godini, prema podacima Poreske uprave (PU), iznosio je 26,76 hiljada, što je 44 odsto više nego 2011. godine, dok mikro preduzeća čine 90 odsto ukupnog broja firmi“, rekao je Babić na okruglom stolu u Privrednoj komori (PKCG).
On je dodao da su u kreiranju Nacrta strategije korišćeni svi ključni nalazi proizišli iz dijaloga sa predstavnicima MMSP.
„Izrada strategije je zasnovana na analizi stanja sektora MMSP, a identifikovani su ključni izazovi sa kojima se suočavaju preduzetnici i koje je potrebno prevazići na osnovu definisanih strateških i operativnih ciljeva. Značajan input u izradi startegije prestavljala su prikupljena mišljenja i stavovi o potrebama MMSP kroz direktan dijalog sa preduzetniicma tokom Biznis karavana, koji je realizovalo Ministarstvo ekonomije“, naveo je Babić.
On je saopštio da je definisano pet strateških ciljeva koji dalje razrađuju operativne ciljeve i mjere za unaprijeđenje konkurentnosti MMSP u srednjoročnom periodu. Ti ciljevi se odnose na unaprijeđenje poslovnog ambijenta i pristupa izvorima finansiranja, preduzetničke kompetencije, znanje i vještine usklađene sa potrebama tržišta rada, jačanje konkurentnosti i inovativnosti i promociju preduzetništva mladih, žena i socijalnog preduzetništva.
„Strateški ciljevi koji se odnose na poslovni ambijent, pristup finansijama i olakšavanje sticanja potrebnih znanja i vještina vezani su za sveukupno okruženje koje treba da olakša razvoj preduzetništva u cjelini, dok se četvrti cilj vezuje za unaprijeđenje kapaciteta na nivou preduzeća koje treba da rezultira povećanjem konkurentnosti MMSP“, rekao je Babić.
On je dodao da je na tim osnovama uspostavljen model koji treba da promoviše preduzetništvo među potencijalnim preduzetnicima i specifičnim ciljnim grupama.
Babić je saopštio da je radnu grupu koja je izradila Nacrt strategije činilo više od 70 predstavnika ministarstava, agencija, privrede, nevladinog sektora i međunarodnih institucija u Crnoj Gori, kao i da je ona bila otvoren za sve zainteresovane subjekte.
On je objasnio da će praćenje sprovođenja strategije i akcionog plana obavljati Ministarstvo ekonomije, odnosno novoformirani Direktorat za investicije, razvoj MSP i upravljanje EU fondovima.
„Značajnu podršku u praćenju implementacije definisanih mjera daće i Savjet za MMSP, čije osnivanje je planirano nakon usvajanja strategije, a na osnovu čijeg izvještavanja će Ministarstvo ekonomije pripremati godišnje izvještaje o realizaciji akcionih planova i podnositi ih Vladi“, kazao je Babić.
On je saopštio da će nakon dvije godine realizacije buduće strategije, odnosno krajem 2020. godine, biti obavljena evaluacija i eventualna revizija dokumenta, posebno imajući u vidu moguća usklađivanja sa novim krovnim dokumentima u EU i Crnoj Gori, kao i sa pojedinim sektorskim dokumentima čija je ročnost do 2020. godine.
„Po isteku perioda predviđenog za sprovođenje strategije, odnosno krajem 2022. godine, obaviće se konačna evaluacija koja će sadržati analizu implementacije, kao i preporuke, zaključke, naučene lekcije i najbolju praksu po pitanju njenog sprovođenja“, objasnio je Babić.
Javni poziv za učešće u javnoj raspravi o Nacrtu strategije raspisan je 25. juna i trajaće do ponedjeljka.
(kraj) nar