Javorak izvozi 98 odsto proizvodnje na strana tržišta
- Javorak izvozi 98 odsto proizvodnje na strana tržišta
- Post By urednik
- 12:30, 8 januar, 2018

Nikšić, (MINA-BUSINESS) – Drvoprerađivačko preduzeće Javorak MB iz Nikšića u potpunosti je ispunilo zacrtane ciljeve u protekloj godini, a u ovoj planira povećanje prodaje na stranim tržištima, na koja izvozi 98 odsto proizvodnje, saopštio je izvršni direktor fabrike, Dragan Nenezić.
On je agenciji Mina-business kazao da Javorak ide putem koji vodi potpunom oporavku firme i stvaranju zdravog i tržišno orijentisanog kolektiva koji se i danas, što je i intencija za buduća vremena, oslanja isključivo na rezultate rada i sopstvene proizvode.
„Sa zadovoljstvom možemo konstatovati da je u odnosu na planirano, Javorak u potpunosti ispunio zacrtano i da je kvalitet njegovih proizvoda na veoma viskom nivou. To potvrđuju zadovoljstvo i broj kupaca, kao i zemlje u koje se izvozi naš poluproizvod i polufinalni proizvod“, rekao je Nenezić.
Prema njegovim riječima, Javorak je u prošloj godini ušao na vrlo zahtjevno tržište Njemačke, koje prepoznaje kvalitet i veoma je konkurento sa istom vrstom proizvoda kao iz nikšićke fabrike.
„Javorkov njemački partner izuzetno je zadovoljan kvalitetom i cijenom našeg furnira i proizvodima od furnira. Očekujemo da ćemo u ovoj godini, osim povećane prodaje, u Njemačku ući i sa drugim proizvodima, shodno interesovanjima kupaca iz te države“, naveo je Nenezić.
On je dodao da ta nikšićka fabrika sedam do osam mjeseci dio proizvoda plasira i na tržište Kine, što, kako je ocijenio, zvuči skoro nevjerovatno s obzirom na velike količine i niske cijene kineske robe.
„Cilj Javorka je da u ovoj godini poveća obim proizvodnje, kao i prodaju na zahtjevnim tržištima i samim tim unapređujemo i kvalitet našeg proizvoda“, kazao je Nenezić.
Javorak oko 98 odsto proizvodnje izvozi na tržište Slovenije, Hrvatske, Italije, Njemačke, Egipta i Kine, a dio proizvoda ide i na tržište Srbije i Makedonije. Dio probnih količina otpremljen je i za Grčku, tako da u narednom periodu postoji mogućnost plasmana i na to tržište.
Kočnica za veću uposlenost kapaciteta je, prema riječima Nenezića, znatno dotrajala oprema koja, i pored redovnog servisa, ne omogućava kontinuiran rad, shodno mogućnostima Javorka i zahtjevima tržišta.
„Prethodni period iskoristili smo za remont opreme, a jedan od ciljeva je i da se taj posao što kvalitetnije uradi, kao i da se nabavi nova, kako bi postigli veće kapacitete u proizvodnji, bez straha od kvarova, lomova i ostalog što prati rad sa starom i dotrajalom opremom“, saopštio je Nenezić.
On je kazao da u preduzeću veliku pažnju obraćaju i na uštede u proizvodnji, što znači uštede u električnoj energiji i energentima za proizvodnju tehnološke pare koja je neophodna za rad fabrike, kao i da je na tom planu dosta postignuto.
Ključni problem bile su, kako je dodao Nenezić, koncesije na drvnu građu, ali je odluka Vlade o zabrani izvoza trupaca iz Crne Gore doprinijela da je Javorak u prošloj godini na tržištu kod privatnika i koncesionara mogao da kupi dovoljne količine sirovine.
„Cilj nam je da u ovoj godini ne ulazimo u državne koncesije, već da se snabdijevamo na tržištu svim neophodnim količinama za rad od 12 mjeseci“, rekao je Nenezić.
U Javorku je, zavisno od sezone, zahtjeva tržišta i dotoka sirovine, zaposleno od 50 do 70 radnika, a cilj menadžmenta je povećanje tog broja u ovoj godini 30 odsto.
„Zaposlen je određeni broj mladih koji su, nakon završetka srednje škole, prošli stručnu obuku i na naše zadovoljstvo ostali u fabrici. Trudićemo se da ih i kroz lični dohodak što duže zadržimo i omogućimo da sa zadovoljstvom idu na posao, na kojem će se osjećati sigurno, naravno uz obostrano poštovanje radnih obaveza“, naveo je Nenezić.
On tvrdi da su izmirene sve obaveze prema zaposlenima, da je isplaćena i akontacija za decembar, a da se porezi i doprinosi u potpunosti i na vrijeme izmiruju.
„Zaposleni će, kako fabrika bude išla uzlaznom linijom, biti još više nagrađeni za rad. Želimo da i zaposleni zajedno „rastu“ sa Javorkom i prepoznaju budućnost u toj fabrici u kojoj mogu riješiti svoje egzistencijalne probleme“, kazao je Nenezić.
On je obećao da će Javorak sigurno znati da odgovori na adekvatan način zahtjevima zaposlenih i zadrži ih u fabrici, a kao problem sa kojim se susreću naveo je nedostatak kvalifikovane i stručne radne snage.
„Sugerisao sam Biotehničkom fakultetu i Univerzitetu da razmisle o otvaranju fakulteta za šumarstvo u Crnoj Gori, jer u državi nemamo nijednog slobodnog inženjera šumarstva i drvoprerade koji bi bio voljan da se zaposli u bilo kojoj firmi iz oblasti prerade drveta i drugim institucijama koje se i danas bore sa problemom nedostatka visokostručne radne snage“, rekao je Nenezić.
On je ocijenio da se u Crnoj Gori polako mijenja razmišljanje o drvnoj industriji i šumarstvu i da se sve više ta privredna grana shvata kao velika šansa za razvoj države i upošljavanje znatnog broja nezaposlenih.
(kraj) mpa/nar/nim