Jaz izmeðu tradicionalnog i modernog društva
- Jaz izmeðu tradicionalnog i modernog društva
- Post By urednik
- 12:14, 16 novembar, 2013

Podgorica, (MINA) – U Crnoj Gori postoji jaz izmeðu tradicionalnog i modernog društva, što uzrokuje netoleranciju, ocijenila je psiholog, Milica Belada.
Ona je, povodom Meðunarodnog dana tolerancije, koji se obilježava danas, kazala da se poslednjih godina u crnogorskom društvu dešavaju velike promjene u stilu života i vrijednosnom sistemu.
“U stvari, postoji jaz izmeðu tradicinalnog društva ,kakvo je bilo ranije, i modernog društva (kojem se teži). Takve promjene su teške i dugo traju, pa nije neobièno da smo svjedoci razlièitih ponašanja, koja, objektivno gledano, možemo ocijeniti netolerantnim”, rekla je Belada agenciji MINA.
Prema njenim rijeèima, teško je dati ocjenu društva generalno, zbog toga što, kako je kazala, postoji mnogo faktora koji doprinose tome da se ponašamo netolerantnije, “a to ne znaèi i da smo suštinski netolerantni”.
Belada je kazala da se shvatanje porodice i ideja o porodici znaèajno mijenja, navodeæi da ima unapreðenja ali i nedostataka u tim promjenama.
“Jedno je sigurno, djeca koja se u današnje vrijeme vaspitavaju da poštuju roditeljski autoritet, da poštuju porodicu kao najveæu vrijednost i da se ponašaju prema tim vrijednostima, èesto imaju problem da se snaðu u društvu, školi, kasnije i na poslu”, navela je ona.
Belada je navela da je sve više popustljivih roditelja, onih koji djecu odgajaju po principima “roditelj je najbolji prijatelj” kao id a se sve više mladih braènih parova se odluèuje za razvod.
“Iako još uvijek suštinski postoji èvrsto jezgro porodiènog zajedništva u Crnoj Gori, poslednjih godina je znaèajno uzdrmano velikim promjenama koje se dešavaju u društvu. Zbog toga moramo biti svjesni posledica koje mogu uslijediti tj. pronaæi naèin da ojaèamo crnogorsku porodicu”, ukazala je Belada.
Prema njenim rijeèima, veliki broj porodiènih problema znaèajno je podstaknut lošom komunikacijom, dvosmislenim, nejasnim porukama.
Belada je rekla da je znaèajno izraženo i nerazumijevanje pozicije drugog (roditelja, partnera), neslaganje oko vaspitnih stilova koje treba primijeniti i nedostatak zajedništva.
“Ekonomska nezavisnost partnera znaèajno doprinosi tome da se ne želi prihvatiti – tolerisati razlièitost tj. da se nakon nekoliko neuspjelih pokušaja da se riješi problem odluèuju za znaèajnu promjenu u odnosima, koja naravno utièe i na kvalitet porodiènog života.”, zakljuèila je ona.
(kraj) mib/bor