Jedinstveno djelovanje i sankcije ključni za pozivanje Putina na odgovornost
- Jedinstveno djelovanje i sankcije ključni za pozivanje Putina na odgovornost
- Post By urednik
- 08:03, 21 oktobar, 2022

Podgorica, (MINA) – Sjedinjene Američke Države (SAD), njeni saveznici i partneri nastavljaju da podržavaju Ukrajinu, poručio je šef Biroa za koordinaciju sankcija američkog Stejt dipartmenta, Džejms Obrajen i dodao da su jedinstveno djelovanje i sankcije ključni za pozivanje predsjednika Rusije Vladimira Putina na odgovornost.
Obrajen je u autorskom tekstu naveo da su u Ujedinjenim nacijama (UN) 143 države nedavno zajedno objavile ono što svijet već zna, da je odluka Putina da izvrši invaziju na Ukrajinu bila čin ničim izazvane agresije.
Putinova odluka, kako je kazao Obrajen, bila je pokušaj nasilnog prekrajanja granica, čime je direktno ugroženo postojanje Ukrajine, protivno principima Povelje UN-a i globalne stabilnosti.
Obrajen je rekao da odbrana osnovnih principa međunarodnog prava, uključujući suverenost i teritorijalnu cjelovitost, zahtijeva jedinstvo, posebno što to ima svoju cijenu.
„Cijena nedjelovanja saveznika i prijatelja Ukrajine, kao i cijena koju bi platile naše zajednice i države, bila bi, međutim, daleko veća da nijesmo djelovali jedinstveno i poremetili Putinove planove“, navodi se u autorskom tekstu.
Obrajen je poručio da nedjelovanje nije opcija.
Kako je kazao, posljedice Putinovih postupaka su ogromne za Ukrajinu, ali isto tako i globalnu ekonomiju.
Rusija je, kako je naveo, snažno blokirala ukrajinske crnomorske luke, što je dodatno povećalo već globalno visoke cijene hrane.
Obrajen je rekao da je Putin, ujedno, pokazao spremnost da koristi zavisnost drugih od ruske energije kao oružje.
Kako je kazao, djela hrabrih Ukrajinaca koji se bore za svoju slobodu, kao i zajedničko djelovanje SAD-a i njegovih partnera, razlog su zbog kojeg Rusija nije uspjela da realizuje svoje ciljeve u Ukrajini.
„Pružajući bezbjednosnu pomoć podržavamo sposobnost Ukrajine da se brani, a pri tom smo Rusiji nametnuli troškove kroz strateške, multilateralne i dosad neviđene napore da Putinu uskratimo novac, tehnologiju i opremu koji su mu potrebni da nastavi svoj rat protiv Ukrajine“, rekao je Obrajen.
On je kazao da ruska ekonomija slabi.
Uvoz robe je, kako je naveo, pao čak 40 odsto, a nedostatak stranih komponenti u sve većoj mjeri slabi bitne sektore ruske industrije i zapošljavanja.
„Rusija prvi put u više od vijeka nije platila svoj inostrani dug u stranoj valuti, a sami rejting ruskog duga pao je na status “smeće”“, piše u autorskom tekstu.
Navodi se da industrijska proizvodnja opada, a Kremlj ubrzano gubi sposobnost prikrivanja istorijskog slabljenja Rusije kratkotrajnim rješenjima.
Obrajen je kazao da sankcije, takođe, izoluju Putina od globalne ekonomije.
„Danas je Kremlju onemogućeno zaduživanje na suverenim kreditnim tržištima. Veliki dio rezervi Centralne banke Rusije je blokiran“, naveo je Obrajen.
Kako je rekao, gotovo hiljadu multinacionalnih kompanija, uključujući banke, ograničilo je ili obustavilo poslovanje u Rusiji.
Obrajen je dodao da se više od 30 zemalja pridružilo SAD-u u nametanju kontrole izvoza kako bi se srušila sposobnost Rusije da dobije vitalnu tehnologiju potrebnu za održavanje Putinovog agresorskog rata.
Prema riječima Obrajena, sankcije i izvozne kontrole slabe industrije sektore u Rusiji time što sprečavaju zemlju da dobije glavne komponente poput kompjuterskih čipova.
On je dodao da je, u odnosu na prošlu godinu, proizvodnja automobila u Rusiji pala između 80 i 90 odsto.
Kako je naveo Obrajen, onemogućavanje pristupa uvoznim sirovinama i gotovim proizvodima, posebno sofisticiranim tehnologijama, rezultirala je uskim grlima koja ometaju ruski transport, trgovinu i, što je najvažnije, proizvodnju i održavanje vojne mašinerije.
„Zajedničko djelovanje naših vlada i privatnog sektora, naše insistiranje na ruskoj odgovornosti za njene postupke vremenom ostvaruju snažan efekat na Rusiju. Naše jedinstvo i zajedničke vrijednosti vrijedni su cijene naših istrajnih napora“, piše u autorskom tekstu.
(kraj) mip/isf