Joviæeviæ: Briselu je dosta Srbije i Crne Gore
- Joviæeviæ: Briselu je dosta Srbije i Crne Gore
- Post By tanjam
- 13:09, 31 avgust, 2004

Podgorica, (MINA) - Brisel æe uskoro utvrditi rješenje za odnose u regionu, ukljuèujuæi i Kosovo, koje neæe biti previše mudro, kao što nije bio ni Beogradski sporazum, ocijenio je danas predsjednik Savjeta Grupe za promjene (GZP) Svetozar Joviæeviæ.
On ne vjeruje da æe Brisel više biti izrièit kada su u pitanju odnosi izmeðu Srbije i Crne Gore, ocjenjujuæi da je i njemu dosta »konstantnog naklapanja«.
»Vjerovatno je i njima dozlogrdilo. Evropska zajednica æe prije iæi na utvrðivanje rješenja za odnose u ovom dijelu regiona, što podrazumijeva i Kosovo. Možda æe se u meðuvremenu, prije nego što mnogi oèekuju pojaviti indicije takvog rješenja, za koje ne mogu naslutiti kako æe biti, ali sigurno neæe prevuše mudro«, rekao je Joviæeviæ agenciji MINA.
Komentarišuæi izjavu crnogorkog premijera Mila Ðukanoviæa, da najavljeni razgovori izmeðu Crne Gore i Srbije nijesu definisani kao razgovori o razdruživanju, nego o meðusobnim odnosima i efikasnijem ostvarivanju evropskih ciljeva, Joviæeviæ je kazao da tu nema nekih bitnih razlika.
»Razgovor o odnosima Srbije i Crne Gore prema Evropi istovremeno je i razgovor o uzajamnim odnosima. Moguæe je da je Ðukanoviæ izbjegao rijeè razdruživanje i ja ga razumijem, jer ta rijeè kod veæine obiènih ljudi implicira razdvajanje u smislu fizièkog razdvajanja sa granicama i sve što uz to ide«, kazao je Joviæeviæ.
On je naveo da razdruživanje nikada nije shvatao u tom smislu, veæ kao drugaèiji model odnosa izmeðu Srbije i Crne Gore koji æe obezbijediti bliske, harmoniène odnose dvije države, koje moraju biti bliske.
»Sa druge strane, taj model bi trebao da obezbijedi uzajamno povjerenje, a ono se može graditi na garantovanju teritorijalnog integriteta i ekonomskog suvereniteta u modernom smislu rijeèu«, naveo je Joviæeviæ i ocijenio da bi bilo dobro ako bi razgovori išli tim pravcem.
On smatra da su ti razgovori osuðeni na neuspjeh zato što mnogi politièari u Srbiji, Crnu Goru još posmatraju kao dio sopstvene teritororije.
»Mislim da kod veæine politièkih aktera u Srbiji još nije sazrela svijest da velièina teritorije nije nešto što odreðuje velièinu jedne zajednice, veæ je to njena unutrašnja snaga, ekonomska, kulturna, politièka«, rekao je Joviæeviæ.
On sumnja da vladajuæa politièka elita u Crnoj Gori ima dovoljno unutrašnjeg kredibiliteta da sa odluènošæu i èvrstinom vodi takve razgovore.
»Nijesam optimista, iako mislim da je te razgovore trebalo poèeti odmah poslije odlaska Slobodana Miloševiæa. Da je bilo iskrenog pristupa sa jedne i druge strane, kljuè rješenja ili model fleksibilnih, harmoniènih odnosa Srbije i Crne Gore se lako mogao naæi i ne bi se zapalo u æorsokak, donošenjem Beogradskog sporazuma i Ustavne povelje«, smatra Joviæeviæ.
Komentarišuæi dilemu u vezi referenduma i neposrednih izbora za parlament državne zajendice, Joviæeviæ je ponovio da mu ni danas nije jasno zašto je crnogorski režim prihvatio potpuno nelogiènu soluciju predviðenu Poveljom.
»Odmah mi je pala u oèi ta nelogiènost u Povelji, neposredni izbori za dvije, a referendum za tri godine«, rekao je Joviæeviæ.
On je naveo da se plaši da æe razgovori izmeðu Srbije i Crne Gore biti »dugotrajno natezanje«, a ustvari gubljenje vremena.
»Prolaziæe vrijeme i šanse koje bi imali i jedni i drugi da se posvetimo svojim problemima koji su enormni i u Crnoj Gori i u Srbiji«, zakljuèio je Joviæeviæ.
(kraj) tmi/isf