Joviæeviæ: Heterogeni blok za pomirenje
- Joviæeviæ: Heterogeni blok za pomirenje
- Post By milanz
- 15:38, 17 jun, 2006

Podgorica, (MINA) – Profesor Svetozar Joviæeviæ ocijenio je danas da bi stvaranje heterogenog politièkog bloka kao pandama vlasti pomoglo proces pomirenja u Crnoj Gori.
On je kazao da je zastupao stav da bi bilo najpravednije da na sledeæim izborima sve partije samostalno odmjere snage i da se pregrupiše politièka scena na nov naèin.
Prema njegovim rijeèima, nakon referenduma situacija je bitno drugaèija i pozicija pojedinih politièkih faktora bitno razlièita od one prije referenduma.
”Heterogeni blok podrazumijeva prisustvo sa jedne strane umjerenih unionistièkih snaga, a sa druge suverenistièke koje nijesu dio sadašnje vlasti, kao i neke druge snage koje su se pojavile na politièkoj sceni Crne Gore”, izjavio je Joviæeviæ agenciji MINA.
Prema njegovim rijeèima, to je nešto što bi moglo da održava stvarni proces pomirenja u Crnoj Gori.
“Završili smo prièu oko državnog pitanja. To je pitanje razriješeno makar imali pojedinaèno primjedbe na to kako je razriješeno. To je naša zajednièka država ma kako smo o njoj prije toga mislili. Hoæemo da ta država izgleda iznutra i spolja bitno drugaèije nego što to izgleda sada”, istakao je Joviæeviæ.
On smatra da bi se na tim prostim sintagmama mogao formirati vrlo jak blok koji bi bio stvarna i ozbiljna opozicija i doveo do toga da vlast bude prinuðena “ne da benevolentno nudi, nego da bude prinuðena da stvarno i suštinski dijeli vlast”.
”Jedino u tim uslovima može stvarno doæi do jednog ozbiljnog procesa demokratizacije crnogorskog društva. Ma koja da je vlast u pitanju u njenu apriornu želju da se ona sama promijeni prosto nije prirodno vjerovati”, kazao je Joviæeviæ.
On je ocijenio kao pretencioznu izjavu predsjednika Skupštine Crne Gore Ranka Krivokapiæa da æe vlast nakon izbora otvoriti moguænost ulaska u Vladu manjim suverenistièkim strankama i Socijalistièkoj narodnoj partiji.
Joviæeviæ je rekao da mu ta ponuda zvuèi kao “pošto æemo vas mi glatko pobijediti i poraziti, biæemo ipak velikodušni da vam uèinimo neke ustupke u podjeli vlasti“.
”Ne vjerujem u stvarne promjene u bilo kom društvu ili bilo kojoj vlasti ako one nijesu iznuðene balansom ili odnosom politièkih snaga. Ako su one plod nekakve benevolentnosti onda to može biti samo ili prije svega uvlaèenje u koloteèinu vlasti i na onom istom fonu, istom kolosjeku kojim ide vlast”, rekao je on.
“Pogotovo mi to ne zvuèi ubjedljivo kada od predsjednika partije koja je svih ovih godina uprkos nesumnjivom zalaganju za suverenost demonstrirala primjer koliko se jedna partija ili politièka struktura lako utopi u komfor vlasti i zaboravi na svoje osnovne vrlo znaèajne programske ciljeve”, kazao je Joviæeviæ.
On je ocijenio da je dobro što je Srbija priznala Crnu Goru navodeæi da se plašio da æe još èekati “što bi nepotrebno stvorilo jedno osjeæanje ogorèenosti, nezadovoljstva ili neprijatnosti izmeðu Srbije i Crne Gore”.
“Može da se nasluæuje šta su motivi i zašto se odlagalo i šta je to sad odjednom preko noæi iskrslo što je Srbiju navelo na taj korak, ali to je manje važno u krajnjoj liniji. Bitno je da je došlo do toga”, kazao je Joviæeviæ.
On smatra da je dobro što je priznanje pratilo i dvije važne odluke koje su bile predmet sporenja i zloupotreba i u toku predreferendumskog procesa.
“To je školovanje i pitanje državljanstva za mnoge naše graðane porijeklom iz Crne Gore, vjerovatno i zdravstvo iako nije naznaèeno. Na taj naèin su neke moguæe dileme u velikoj mjeri ublažene”, rekao je on.
”Htio bih da vjerujem da je to i nagovještaj jednog ubrzanog i bezkonfliktnog razrješavanja tih odnosa i u drugim sferama ili tog procesa razdruživanja, iako ne volim da ga zovem. Vjerujem da æe tu stvari iæi brže”, kazao je Joviæeviæ.
On je rekao da je time “stvarno i objektivno zadovoljan” jer je uvijek tvrdio da izmeðu Srbije i Crne Gore nema odnosa “ili ili”.
On smatra da je Vlada Srbije priznala Crnu Goru ocjenjujuæi svoju sopstvenu poziciju u odnosu na Evropsku uniju koja joj je zamjerala na takvom ponašanju.
“Mislim da je tu srpska vlada kao što je to razumno, najviše vodila raèuna o poziciji Srbije”, kazao je Jovièeviè.
On smatra da se odluke Vlade Srbije neæe u velikoj mjeri odraziti na položaj crnogorske opozicije veæ da æe na to najviše uticati njeno prilièno neracionalno ponašanje.
Joviæeviæ je ocijenio da bi opozicija pridobila simpatije i glasaèa iz drugog tabora da je bila spremna da bez obzira na primjedbe koje može uputiti oko referenduma pokazala državnièku mudrost i bila sprema da novu državu ureðuje iznutra.
“A bez toga, ako ona to ne uèini, ona æe opet i dalje biti tamo gdje je i do sad bila i to èak slabija nego što je do sad”, zakljuèio je Joviæeviæ.
(kraj) žug/mrd