Kaluðeroviæ: Postignuta potpuna saglasnost dva sporna pitanja
- Kaluðeroviæ: Postignuta potpuna saglasnost dva sporna pitanja
- Post By urednik
- 19:31, 3 decembar, 2002

Podgorica, (MINA) – Predsjedavajuæi sjednice Ustavne potkomisije Velimir Kaluðeroviæ, saopštio je veèeras da su, od pet spornih, u potpunosti usaglašena pitanja suda buduæe zajednice i naèina promjene ustavne povelje.
»Buduæi da je jedan broj èlanova Ustavne komisije predložio da se u tekst povelje, u nadležnost suda, formuliše i odredba da on odluèuje o saglasnosti Ustava država èlanica sa poveljom, stekli su se uslovi da èlanovi Potkomisije jednoglasno glasaju za kompletan tekst ovog poglavlja koje se odnosi na sud Srbije i Crne Gore«, kazao je Kaluðeroviæ nakon sjednice Potkomisije.
Prema njegovim rijeèima, jednoglasno je usaglašeno i pitanje naèina promjene povelje.
»To je jedna reèenica i svi èlanovi Potkomisije jednoglasno su glasali i za to poglavlje«, rekao je Kaluðeroviæ.
On je naveo da su ostala još neusaglašena pitanja imovine, hijerarhije pravnih akata i naèina izbora poslanika za parlament buduæe zajednice.
»Iako smo bili blizu odreðenih rješenja, ipak nijesmo uspjeli da kompletno usaglasimo odredbe tog poglavlja. Osnovne razlike su kada je u pitanju imovina potrebna za funkcionisanje Vojske Jugoslavije. Nije usaglašeno ni pitanje hijerarhije pravnih normi. U naslovu, pitanje odnosa zakona i nadležnosti državne zajednice i država èlanica, sporne su odreðene odredbe u vezi sa odluèivanjem suda Srbije i Crne Gore«, kazao je Kaluðeroviæ.
On je napomenuo da su potpisnici beogradskog Sporazuma dali predlog za rješavanje spornog pitanja, naèina izbora poslanika, i da je on prihvaæen od jednog broja èlanova Potkomisije, odnosno, Komisije iz Demokratske stranke Srbije, Demokratske stranke i Demokratske partije socijalista.
Prema tom predlogu, kako je naveo Kaluðeroviæ, »poslanici Skupštine Srbije i Crne Gore biraju se iz svake države èlanice u skladu sa evropskim i demokratskim standardima na osnovu zakona država èlanica«.
»Prve dvije godine, po usvajanju povelje, poslanici se biraju posredno, srazmjerno zastupljenosti u parlamentima Srbije i Crne Gore. Na prvim izborima, poslanici mogu biti birani iz sastava Saveznog i parlamenata Srbije i Crne Gore. Ako se u državi èlanici, u tom periodu održe parlamentarni izbori, sastav njene delegacije u Skupštinama Srbije i Crne Gore, biæe usaglašen srazmjerno rezultatima izbora. Poslije ovog poèetnog perioda, poslanici Republièkih parlamenata biraju se na neposrednim izborima«, citirao je predlog Kaluðeroviæ.
On je kazao da su u vezi sa ovom formulacijom, postojali odreðeni napori da se doðe do jedinstvenog kompromisnog rješenja.
»Posebno su uèinjeni napori da se do kraja jasno precizira pitanje od kada teèe moratorij na pravo država èlanica da organizuju referendum o promjeni državnog statusa, odnosno, istupanja iz države èlanice i može li se prihvatiti dopuna norme da taj rok teèe od usvajanja, odnosno, stupanja na snagu povelje državne zajednice«, rekao je Kaluðeroviæ.
On je, meðutim, konstatovao da, »nažalost, nije bilo spremnosti da se, u ovom trenutku, takvo preciziranje i uèini«.
(kraj) nem/sim