Kandidati predstavili izborne programe
- Kandidati predstavili izborne programe
- Post By milanz
- 23:27, 3 april, 2008

Podgorica, (MINA) – Predsjednièki kandidati opozicije ocijenili su veèeras da je došlo vrijeme da se u Crnoj Gori promijeni vlast, a predstavnik vladajuæe koalicije da je spreman da nastavi da vodi državnu politiku koja æe biti u interesu svih graðana.
Kandidati Pokreta za promjene, Srpske liste, Socijalistièke narodne partije i Demokratske partije socijalista, Nebojša Medojeviæ, Andrija Mandiæ, Srðan Miliæ i Filip Vujanoviæ suprotstavili su veèeras argumente na Javnom sevisu Televizija Crne Gore, uoèi predsjednièkih izbora koji æe biti održani u nedjelju 6. aprila.
Medojeviæ je rekao da graðani Crne Gore, poslije 20 godina vlasti koja ih je "ponizila, opljaèkala i obespravila" imaju istorijsku šansu da na predsjednièkim izborima glasaju za novu politiku.
»Siguran sam da æu se 6. aprila uveèe obratiti i proglasiti pobjedu crnogorske demokratske opozicije poslije 20 godina«, rekao je Medojeviæ.
Prema Mandiæevim rijeèima, Crna Gora ima potrebu da se mijenja, da ide naprijed.
»Obeæavam da æu svaku dobru ideju svojih protivkandidata i svakog graðanina Crne Gore, kao predsjednik Crne Gore, saslušati i raditi za sve nas«, kazao je on.
Miliæ je poruèio graðanima da ako se zalažu za državu socijalne pravde, onda treba na izborima da glasaju za njega.
»Mi smo kampanjom, koja nije bila kampanja podjela veæ pomirenja, napravili demokratske iskorake u Crnoj Gori i pokazali da dolazi vrijeme pravde i promjena«, rekao je on.
Vujanoviæ je kazao da je spreman da nastavi da vodi državnu politiku koja æe biti u interesu svih graðana.
»Spreman sam da nastavim da promivišem graðansku državu Crnu Goru, prava manjina, vrijednosti integracionih procesa, a posebno integracije u Evropsku uniju«, rekao je on.
Govoreæi o evropskoj buduænosti Crne Gore opozicioni kandidati su ponovili da iz Brisela ukazuju na korupciju i organizovani kriminal kao glavni nedostatak u procesu evropskih intergacija.
Vujanoviæ je rekao da je Crna Gora potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i da je omoguæeno crnogorskim firmama da konkurišu na tržištu EU.
On je ponovio da æe Crna Gora aplicirati za èlanstvu u EU i da æe do kraja godine dobiti bezvizni režim.
Medojeviæ je podržao ulazak Crne Gore u NATO, ali i poruèio da tu odluku treba da donesu graðani na referendumu.
On smatra da Crna Gora treba da bude dio globalnih bezbjednosnih struktura, ali da dosadašnji proces nije bio transparentan i da graðanima nije dobro objašnjeno koje su prednosti ulaska u NATO.
Mandiæ smatra da Crna Gora ne treba da bude èlan NATO-a i da za to nema interesa.
On je rekao da mnogi graðani još razmišljaju i pamte NATO intervenciju. »Prve žrtve te intervencije su pale u Crnoj Gori.
Graðanima treba objasnisti šta znaèi ulazak u NATO, rekao je Miliæ, i podsjetio da predsjednik ima obavezu da raspiše referendum o ulasku Crne Gore u tu Alijansu.
»Potrebna je adekvatna komunikaciona strategija kako bi graðani, prije referenduma znali šta su prednosti, a šta nedostaci ulaska u NATO«, rekao je Miliæ.
Vujanoviæ je rekao da je potrebno obezbijediti da svi iznesu svoje mišljenje o ulasku u NATO.
On je ocijenio da to nije samo bezbjednosna struktura, veæ i da ulaz u taj savez omoguæava i ekonomska ulaganja.
Medojeviæ je rekao da je Pokret za promjene glasao za Ustav jer je vlast bila pripremila najviši pravni akt koji nije bio realan, a da se nakon dugih pregovora dobio realan dokument.
Mandiæ je rekao da crnogorski ustav ne odgovora posljednom popisu stanovništva i poruèio da æe ako pobijedi pokrenuti inicijativu za promjenu onih djelova najvišeg pravnog akta koji dijeli Crnu Goru.
Miliæ je ponovio da je glasao protiv Ustava, ali da æe ga poštovati i poruèio da Crnoj Gori treba ustav pomirenja.
Vujanoviæ je rekao da je ustav valorizovao sve crnogorske vrijednosti, zaštitu manjinskih prava i da je meðunarodna zajednica ocijenila da je taj akt u skladu sa njenim standardima.
(kraj) žug/del