Karadžiæ: Pritvor ne bi smio da ima kazneni karakter
- Karadžiæ: Pritvor ne bi smio da ima kazneni karakter
- Post By urednik
- 21:38, 28 januar, 2015

Amsterdam, (MINA) - Bivši predjsednik Republike Srpske Radovan Karadžiæ tražio je od Haškog tribunala da mu omoguæi da radi na pravilnom izgovoru srpskog jezika.
Karadžiæ koji je optužen za genocid nad nesrbima u Bosni i Hercegovini (BiH), u sudskom pritvoru oèekuje presudu, koja bi prema najavama Tribunala trebalo da bude izreèena u oktobru ove godine.
Na današnjoj raspravi o stanju u procesu, Karadžiæ je, podsjeæajuæi da je po profesiji ne samo ljekar, nego i pisac, tražio da mu bude omoguæen pristup internetu i ureðaju za audio snimanje.
"Htio bih da radim na jeziku. Srpski jezik je, inaèe, reformisan od mog pretka, u mojoj porodici, i ima jako mnogo stvari koje treba da uradim da bi se taj jezik pravilno izgovarao", kazao je Karadžiæ, prenosi B92.
On je precizirao da namjerava da snimi izgovor srpskog jezika. “Tu ima 400 rijeèi, a kod konjugacija i deklinacija oko dva miliona rijeèi bi trebalo izgovoriti i snimiti".
Karadžiæ je rekao i da, u istom cilju, "ima potrebu da radi s internetom", prihvatajuæi da mu bude ogranièeno slanje, ali ne i prijem materijala.
"Pritvor ne smije da ima kazneni karakter", poruèio je on.
"Ako bih ja ovde proveo 12 godina, kao doktor (Vojislav) Šešelj, bez moguænosti da budem profesionalno živ, to su strahovite kaznene mjere koje nijesu za civilizovani svijet", rekao je Karadžiæ.
On je kazao i da "sistem pritvora Ujedinjenih nacija (UN) proizvodi bolest kod mnogih ljudi", dodajuæi da bi Tribunal trebalo da istraži moguænost da se maligna oboljenja stvaraju zbog, kako je naveo, materijala od kog su objekti napravljeni.
Karadžiæ je "katastrofom" nazvao to što pritvorenici dobijaju smrznute obroke koji se podgrijavaju u mikrotalasnim peænicama.
On je kritikovao i èinjenicu da se osobe koje Tribunal pravosnažno osudi upuæuju na izdržavanje kazne u "bivše komunistièke zemlje, Estoniju i druge, gde su zatvorski uslovi, u istoj EU, tako drastièno razlièiti".
"To su sve profesionalci, ugledni ljudi. Svi oni su uvjereni da su nevini. Cijeli srpski narod je uvjeren da su nevini. Trebalo bi da služe u svojoj zemlji ili u najnaprednijim evropskim zemljama. Jer to doprinosi gorèini srpskog naroda", rekao je Karadžiæ.
Predsjedavajuæi sudija, Ogon Kvon, odgovorio je Karadžiæu da o tim pitanjima razgovara s upravom pritvora u Ševeningenu, napominjuæi da æe se raspravno vijeæe njima pozabaviti ako bude potrebno, odnosno ako se pokaže da su prava optuženog narušena.
Karadžiæ je uhapšen u Beogradu 2008, nakon èega je smješten u pritvor, a suðenje je poèelo 2009. i okonèano prošle godine.
Tužioci su, u završnoj rijeèi, prošlog oktobra, tražili da Karadžiæ bude proglašen krivim i osuðen na doživotni zatvor.
Karadžiæ je tvrdio da, tokom suðenja, njegova krivica nije dokazana i zatražio da bude osloboðen.
Optužnica Karadžiæa tereti za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95.
(kraj) sel