Karpentar: Stavovi Kontakt grupe nijesu fer prema Srbima
- Karpentar: Stavovi Kontakt grupe nijesu fer prema Srbima
- Post By urednik
- 20:35, 1 februar, 2006

Vašington, (MINA) - Potpredsjednik za pitanja spoljne politike i odbrane u vašingtonskom institutu KATO Ted Karpentar ocijenio je da pojedini stavovi Kontakt grupe o Kosovu nijesu fer prema srpskom stanovništvu u pokrajini niti prema Srbiji.
On je naveo da potvrðivanje da nema povratka na situaciju prije 1999. godine, kada je Kosovo bilo sastavni dio Srbije, i pored èinjenice da je Državna zajednica sada demokratska zemlja, ukazuje na jednostran stav nekih èlanica Kontakt grupe.
"Teza da nema podjele Kosova ide direktno u prilog Albancima, koji žele da kontrolišu cijelu pokrajinu, a ne da je podijele", rekao je Karpentar za Glas Amerike.
On je naveo da u okviru Kontakt grupe postoje tri tabora - Rusija podržava Beograd i zalaže se za visoki stepen autonomije za Kosovo, Sjedinjene Amerièke Države (SAD) i Velika Britanija se zalažu za nezavisnost.
"Na treæoj strani su Francuska, Njemaèka i Italija koje nijesu sasvim spremne da prihvate presedan, da jedna entièka grupa nasilnim putem stekne otcjepljenje i nezavisnost i da je kao takvu prizna meðunarodna zajednica", objasnio je Karpentar.
On je istakao da politièari u Vašingotnu moraju da insistiraju na èinjenici da je Kosovo jedinstven sluèaj, jer bi u protivnom bilo dovedeno u pitanje meðunarodno pravo u pogledu, na primjer, nekih republika Ruske federacije koje žele da se otcijepte, èemu se Rusija protivi.
"Bilo bi riskantno za Vašington da podrži separatistièke aspiracije ruskih pokrajina. Ako se Kosovo ne proglasi za jedinstven sluèaj, kako onda da se SAD postave prema Kurdima i njihovoj želji za nezavisnošæu ili drugim secesionistièkim etnièkim grupama", istakao je Karpentar.
To bi, prema njeovim rijeèima, moglo da dovede do kaskade secesionistièkih pokreta širom svijeta sa zahtjevom da im se prizna status nezavisne države.
Karpentar ne vjeruje da æe na Kosovu ikada biti ispunjeni standardi, navodeæi da se radi o "praznim obeæanjima da bi se umirila savjest zapadnih politièara".ž
"Kosovski Albanci su veæ sproveli etnièko èišæenje. Iz te pokrajine je protjerano više od 240 hiljada Srba, a ne vjerujem da æe preostali Srbi ostati na Kosovu duže od par godine, ako ta pokrajina dobije nezavisnost. Kosovo bi u tom sluèaju postalo potpuno homonogno društvo", zakljuèio je Karpentar.
(kraj) tmi