KG: Nema blokade procesa pregovora o Kosovu
- KG: Nema blokade procesa pregovora o Kosovu
- Post By urednik
- 22:12, 8 novembar, 2005

Beograd, (MINA) - Proces pregovora o konaènom statusu Kosova ne može biti blokiran i mora dovesti do rešenja, a oni koji budu zagovarali nasilje neæe imati ulogu u pregovorima, poruèila je Kontakt grupa (KG) u pismenoj formi srpskom premijeru Vojislavu Koštunici i predsjedniku Kosova Ibrahimu Rugovi.
U dokumentu o smjernicama pregovora o buduæem statusu Kosova, napominje se kako Specijalni izaslanik može da preuzme odgovarajuæe mjere u okviru mandata Ujedinjenih nacija (UN) i da suspenduje ili iskljuèi bilo kog pojedinca ili grupu, ukoliko procijeni da su njihove aktivnosti u suprotnosti sa pregovaraèkim procesom.
U prvom dijelu dokumenta, u koji je beogradski Blic imao uvid, ispred deset navedenih smjernica za odreðivanje buduæeg statusa Kosova, KG poziva sve strane da se uzdrže i od jednostranih koraka, a posebno “Srbe da uðu u kosovske institucije“.
“Sa susjedima i drugim zainteresovanim stranama može se konsultovati ukoliko je potrebno. Razvoj pregovora neæe zavisiti samo od stepena uèestvovanja pregovaraèkih timova, veæ i od stanja na terenu. Savjet bezbjednosti imaæe aktivnu ulogu i odobriæe konaèni status Kosova”, navodi se u dokumentu KG.
Prva smjernica za odreðivanje buduæeg statusa Kosova je da rješenje mora biti potpuno u skladu s meðunarodnim standardima, ljudskim pravima, meðunarodnim pravom, kao i da status treba da bude takav da doprinosi regionalnoj stabilnosti.
“Status mora doprinijeti i evropskoj perspektivi Kosova i Metohije, posebno kosovskom napretku u procesu stabilizacije i pridruživanja, kao i integracije èitavog regiona u evroatlantske institucije”, istièe se u dokumentu.
U smjernici pet naglašava se kako bi rješenje statusa trebalo da ukljuèi specifiène mjere zaštite za kulturno i religijsko nasljeðe na Kosovu, pri èemu treva definisati i status objekata Srpske pravoslavne crkve.
“Neæe biti podjele Kosova niti prisajedinjenja Kosova sa nekom zemljom ili njenim dijelom. Ali kosovski status mora biti takav i da obezbijedi da Kosovo bude samoodrživo u ekonomskom i politièkom smislu, da može da saraðuje efektivno sa meðunarodnim organizacijama i finansijskim institucijama”, precizirano je u tekstu KG.
U posljednjoj smjernici navodi se da æe „Kosovu, odreðeno vrijeme, biti potrebno meðunarodno civilno i vojno prisustvo, kako bi bila nadgledana implementacija rješenja za njegov status, osigurana bezbjednost i posebno zaštita manjina, kao i posmatranje i podrška vlasti u daljoj implementaciji standarda“.
(kraj) nem