Kljuèno pitanje kontrola tajne policije
- Kljuèno pitanje kontrola tajne policije
- Post By urednik
- 14:20, 6 mart, 2005

Podgorica, (MINA) – Ozakonjenje prisluškivanja neæe bitnije uticati na sprjeèavanje moguæih zloupotreba dok se ne riješi kljuèno pitanje odgovarajuæe kontrole tajne policije, smatraju predstavnici crnogorskih opozicionih partija i nevladinog sektora.
Policijsko prisluškivanje trebalo bi da bude ozakonjeno u Crnoj Gori, a taj metod bi se koristio samo na osnovu predloga Državnog tužioca,
U redovnom godišnjem izvještaju Stejt departmenta navodi se da crnogorska Služba državne bezbjednosti (SDB) može da prisluškuje graðane bez dozvole suda, iako to zabranjuje Ustav.
Socijalistièka narodna partija (SNP) i Narodna stranka (NS) smatraju da æe se SDB zloupotrebljavati sve dok je na vlasti Milo Ðukanoviæ.
Funkcioner SNP-a Velizar Kaluðeroviæ kaže da Ðukanoviæeva tajna policija prisluškuje i prati svakog pojedinca iz rukovodstva opozicionih partija koji su njegovi istinski politièki protivnici.
“DB to èini iskljuèivo po nalogu ili Ðukanoviæa ili vrha Demokratske partije socijalista (DPS). Ðukanoviæ je u Crnoj Gori zadržao monopol nad tajnom policijom i ne želi da ga ispusti iz ruku”, kazao je Kaluðeroviæ agenciji MINA.
Prema njegovim rijeèima, to je razlog zašto crnogorski režim gotovo pune dvije godine drži u fioci predloge zakona o policiji i agenciji za nacionalnu bezbjednost.
“Nesporazumi u vladajuæoj koaliciji oko pojedinih rješenja koji navodno ne mogu da se prevaziðu, oèigledno predstavljaju fingiranje razlika sa namjerom da se izbjegne reforma policije i zadrži monpol nad SDB-om, ocijenio je Kaluðeroviæ.
Prema mišljenju potpredsjednika NS Predraga Popoviæa predložena odredba je u suštini pokušaj legalizacije i daljeg prisluškivanja protivnika crnogorskog režima.
“U privatnoj Crnoj Gori Državni tužilac samo ispunjava želje diktatora i nastoji da verifikuje njegove želje”, smatra Popoviæ.
Promjena zakona, odnosno navodno ogranièenje da vlast i policija mogu da prisluškuju odreðena lica potvrda je, kaže on, da je ta služba flagrantno kršila i krši ljudska prava.
“Ne radi se samo o prisluškavanju. Ta služba upada i ozvuèava stanove opozicionih lidera, tako da se ne bi èudio da se sjutra kada odu sa vlasti, ponove sluèajevi kao što je to bilo sa Vukom Draškoviæem u Srbiji”, kazao je Popoviæ.
Prema njegovim rijeèima, isto se radi kada je u pitanju i praæenje.
“Ta služba ima posebno odjeljenje koji se bavi fizièkim praæenjem opozicionih prvaka i ljudi za koje smatraju da im ugrožavaju vlast. To ne rade zbog zaštite države, jer su suštinski napravili privatnu državu u kojoj po svaku cijenu žele uz pomoæ te službe da saèuvaju vlast”, kaže Popoviæ.
Izvršni direktor Grupe za promjene (GZP) Nebojša Medojeviæ ocjenjuje da se reforme u funkcionisanju policije, posebno tajne, neæe desiti dok ne doðe do politièkih promjena u Crnoj Gori.
Prema njegovim rijeèima, GZP je i ranije iskazivala rezerve u vezi politièke volje crnogorske vlasti da implementira evropske standarde u reformi tajne policije.
“To je sasvim jasno i pokazuje se da praktièno DPS i Socijaldemokratska partija nemaju ni minimum politièke volje da usvoje zakon koji ne reguliše na pravi naèin ovo pitanje, iako nova rješenja predstavljaju mali iskorak”, kazao je Medojeviæ.
On smatra da je kljuèno pitanje unutrašnje i spoljne kontrole funkcionisanja tajne policije, posebno sa aspekta ugrožavanja ljudskih prava putem prisluškivanja, bez adekvatnog naloga Vrhovnog suda.
“Tim stvarima se u razvijenim demokratijama bave posebni parlamentarni odbori, na koje se poziva šef nacionalne agencije za bezbjednost i on mora da odgovara na pitanja poslanika i javnosti da objasni o èemu se radi”, kazao je Medojeviæ.
(kraj) tmi/isf