Komora je nezamjenjiv oslonac poslovne zajednice
- Komora je nezamjenjiv oslonac poslovne zajednice
- Post By urednik
- 06:58, 21 april, 2018

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Privredna komora (PKCG) je institucija od najvećeg povjerenja poslovne zajednice u Crnoj Gori, čijom promocijom i uvođenjem evropskih standarda u poslovanju nastavlja da bude efikasan servis privredi, saopštio je njen predsjednik, Vlastimir Golubović.
On je na svečanoj akademiji povodom obilježavanja jubileja Privredne komore - 90 godina njenog rada, kazao da je Komora ime koje se sa poštovanjem pominje u zemlji i inostranstvu, jer označava istrajnost i postojanost, i za koju je i vrijeme potvrda da je nezamjenjiv oslonac poslovne zajednice.
“Zastupanje privrede, njena promocija na ciljanim tržištima, uvođenje evropskih standarda u poslovanju i uspostavljanje dualnog obrazovanja su neke od aktivnosti kroz koje želimo da ostvarimo cilj, a to je biti efikasan i savremen servis privredi”, rekao je Golubović.
PKCG je, kako je naveo, zajedno sa kreatorima ekonomske politike uvijek doprinosila pronalaženju modela održivog ekonomskog rasta.
“U saradnji sa Vladom, Komora treba da ima vodeću ulogu u procesu industrijalizacije i usmjeravanju sektora sa najvećom perspektivom”, smatra Golubović.
On je podsjetio da su, osnivanjem Trgovačko-industrijske i zanatske komore 1928. godine privrednici tog doba pokazali zrelost i opredjeljenje da na organizovan način promovišu nacionalnu privredu.
“Osnivanjem svoje komore, tada mala i nerazvijena privreda pokazala je spremnost da usvaja savremene koncepte, kako bi izborila dostojno mjesto u porodici evropskih komora”, dodao je Golubović.
On je kazao da, obnovom državne samostalnosti, Komora kao jedini legitimni predstavnik crnogorske privrede zajedno sa Vladom u kontinuitetu učestvuje u kreiranju razvojne agende prilagođene nacionalnim interesima.
Premijer Duško Marković poručio je da je Crna Gora prešla izuzetno težak put od nekada najmanje razvijene države bivše Jugoslavije, do vodeće ekonomije u regionu Zapadnog Balkana.
“Taj zahtjevni put su obilježile mudre i hrabre odluke kojima je Crna Gora pokazala da dijeli zapadne civilizacijske vrijednosti i da nema nikakve dileme da ćemo u narednih nekoliko godina to potvrditi i članstvom u velikoj evropskoj porodici država. Svojevrstan dokaz uspješnosti takvog opredjeljenja je i činjenica da je Crna Gora prethodne godine postala članica NATO-a”, kazao je Marković.
On je zahvalio Privrednoj komori na doprinosu koji je dala u oblasti promocije učlanjenja, posebno u dijelu afirmacije NATO koda, koji danas posjeduje veliki broj crnogorskih privrednika.
“Crna Gora je trenutno jedna od najbrže rastućih evropskih ekonomija, što vide i međunarodni partneri koji, kao i Evropska komisija u Izvještaju, navode da posebno cijene ekonomsku politiku Vlade, ali i našu politiku dobrosusjedstva i napredak u vladavini prava”, rekao je Marković.
On je dodao da Crna Gora promoviše Berlinski proces i to posebno značaj saobraćajne i energetske povezanosti Crne Gore sa susjedima i da u tome računa na nastavak značajne finansijske i tehničke podrške kapitalnoj infrastrukturi.
„Ona proističe iz zajedničkog interesa Evropske unije (EU) i Zapadnog Balkana, pa će jedan od primjera, na kojem ćemo uskoro provjeriti opravdanost naših očekivanja, biti i status jadransko-jonske brze saobraćajnice”, dodao je Marković.
Prema njegovim riječima, PKCG je oduvijek bila pouzdan partner Vladi na izgradnji razvijenije i bogatije Crne Gore.
“Vjerujem da ćemo i u narednoj deceniji, kada budemo slavili vijek postojanja PKCG, svjedočiti još boljem poslovnom ambijentu, najvišem stepenu zaposlenosti i evropskom kvalitetu života svakog pojedinca i svake porodice u Crnoj Gori”, naveo je Marković.
Predsjednik Udruženja evropskih komora za trgovinu i industriju EUROCHAMBERS, koja obuhvata evropsku mrežu od dvije hiljade regionalnih i lokalnih komora, i Savezne austrijske privredne komore, Christoph Leitl, čestitao je Komori na 90 godina rada.
“ÄŒestitam Komori na onome što su uradili u posljednjih godina, što je veoma impesivno, na doprinosu. Ima još dosta toga da se uradi, ali ono što je do sad urađeno ne bilo bilo moguće bez Komore”, naveo je Leitl.
On je kazao da, kada se pogleda kroz istoriju, treba biti veoma zahvalan na postignutome, ali treba gledati i naprijed šta će se desiti narednu deceniju, odnosno kako će Cran Gora i Evropa izgledati za deset godina.
“Za deset godina vaša država bi trebalo da bude članica EU. Tu imamo dosta izazova”, dodao je Leitl.
On je rekao da je na sastanku sa Markovićem rekao da država treba da se osloni na Komoru.
“Ako imate jaku komoru, ona podržava i edukuje ljude, stvara nova radna mjesta i traži saradnju i inovacije sa Evropom i šire”, naveo je Leitl.
On je kazao da se raduje što državu kao što je Crna Gora dio evropske zajednice, ne samo EUROCHAMBERS porodice.
Na svečanosti su uručene jubilarne nagrade pojedincima koji su kroz istoriju doprinijeli uspješnom radu PKCG, među kojima su predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, doskorašnji predsjednik PKCG, Velimir Mijušković, Leitl, te posthumno osnivaču i prvom predsjedniku Trgovinsko-industrijske i zanatske komore, Miću Stijoviću, koja je uručena njegovom unuku Voju Mandiću.
Vujanović je kazao da je skorašnji usvajanjem Zakona o PKCG, Komora dobila posebno mjesto i mogućnost da daje mišljenje na važne zakone u oblasti ekonomije.
“Time je ova država pokazala do koje mjere vrednuje PKCG”, smatra Vujanović.
On je zahvalio na saradnji sa Komorom.
“Uvijek sam je smatrao važnom snagom naše ekonomije, važnu za promociju naših prirodnih resursa i važnim kontaktom privrede sa međunarodnom privrednom organizacijom EUROCHAMBERS”, naveo je Vujanović.
On je kazao da Leitl, koji predstavlja najveće predstavnike te organizacije, u saradnji sa PKCG prenosi iskustva evropskih privrednih komora i u svim oblastima, posebno u duralnom obrazovanju, daje značajnu pomoć Crnoj Gori.
(kraj) sam