Komora predlaže izradu novog predloga
- Komora predlaže izradu novog predloga
- Post By danielab
- 12:33, 16 oktobar, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Privredna komora Crne Gore ocijenila je danas da je predlog Opšteg kolektivnog ugovora Saveza samostalnog sindikata neprihvatljiv i predložila izradu novog uz uèešæe sve tri strane potpisnice.
Opšti kolektivni ugovor trebalo bi da bude usvojen do kraja mjeseca, nakon što njegov tekst usaglase sva tri potpisnika, Vlada Crne Gore, SSS i Privredna komora koja zastupa interese poslodavaca.
Kako je konstatovano danas na raspravi, PK ne odobrava predložena rješenja kojima se ureðuju zarade i naknade poveæanih troškova zaposlenih i ostala primanja koja poslodavac isplaæuje radniku.
Šef pravne službe PK Dragan Kustudiæ je rekao da PK, prije svega na prihvata poveæanje koeficijenta plata za osnovne grupe poslova, uveæanje zarade za prekovremeni rad sa 30 na 50 odsto i deset odsto za rad u drugoj smjeni.
PK nije saglasna ni sa predlogom, prema kojem je poslodavac obavezan da, ukoliko izmjenom zakonskih propisa budu smanjene poreske stope na lièna primanja, razliku usmjeri na zarade i naknade zaposlenih.
Sindikat je u Radnoj verziji predložio prosjeèno poveæanje od preko 18 odsto koeficijenata za utvrðivanje zarada, kao i automatski rast cijene rada odmah nakon poskupljenja troškova života za više od tri odsto.
Predlogom ugovora Sindikata, za 0,08 bodova bili bi poveæani postojeæi koeficijenti od 1,2, 1,5 i 1,65 poena za radnike sa struènom osposobljenošæu ili kvalifikacijom do treæeg stepena. Za zaposlene sa èetvorogodišnjim srednjim obrazovanjem ovaj parametar bi trebalo da bude poveæan sa 1,85 na 2,2 boda.
Privredna komore je sve predloge u vezi sa koeficijentima ocijenila nerelanim.
Komora neæe prihvatiti ni rješenja koja propisuju poveæanje regresa za korišæenje godišnjeg odmora sa tri na èetiri najniže cijene rada, otpremnine za odlazak u penziju sa šest na deset i ishranu radnika sa polovine na jednu najnižu platu.
Prema predlogu Sindikata, poslodavac bi bio dužan i da radniku koji radi noæu uveæa zaradu za 40 odsto, državnim ili vjerskim praznicima ili prekovremeno za polovinu, a deset odsto više trebalo bi da dobije zaposleni koji radi dvokratno, u drugoj smjeni ili u turnusu.
Zarada bi se obavezno uveæavala i na osnovu radnog staža, i to od 0,5 do jedan odsto za svaku poèetu deceniju rada, a za prekoraèenje 30 godine 1,25 odsto.
Komora je ova rješenja okarakterisala kao jednostrana, koja se ne zasnivaju se na prethodnoj analizi materijalnog položaja poslodavaca, postignutoj produktivnosti i stepenu iskorišæenosti tehnièko-tehnoloških kapaciteta, kao i realnom finansijskom stanju u privredi.
Kustudiæ smatra da bi prihvatanje kolektivnog ugovora koji je predložio Sindikat dovelo do otpuštanja radnika, isplata zarada van legalnih novèanih tokova, izbjegavanje plaæanja doprinosa i poreza, angažovanja radne snage na crno i otvaranja steèajnih postupaka.
Kako je kazao potpredsjednik PK Miodrag Cauševiæ, poslodavci predlažu da kolektivnim ugovorom bude definisana najniža satnica na duže vrijeme, da se plata u pojedinim privrednim društvima utvrðuje prema moguænostima tog preduzeæa jer raspodjela prihoda zavisi od moguænosti kompanije.
PK smatra i da bi odredbe koje regulišu prestanak potrebe za radom zaposlenih, uslove za rad sindikata, mirenje i arbitražu , kao i zaštitu prava zaposlenih trebalo izmjestiti iz ovog dokumenta jer su veæ sadržani u Zakonu o radi i štrajku.
Prema rijeèima Cauševiæa, Komora æe predložiti da uskoro bude formirana radna ekspertska grupa odabrana na tripartitnom principu.
On je podsjetio da Sindikat tvrdi da je jedini zadužen za izradu Opšteg kolektivnog ugovora, ali ako ugovor treba da potpišu tri strane, onda sve i moraju biti konsultovane.
Cauševiæ je kazao i da je inicijativa Unije poslodavaca Crne Gore za preuzimanje zakonskog položaja socijalnog partnera u potpisivanju kolektivnog ugovora, meðunarodno opravdana i da predstavlja ustaljenu praksu u Evropi.
½U veæini evropskih zemalja Unije poslodavaca zakonski zastupaju poslodavce, ali su one ovdje male raštrkane i malobrojne, pa je zakon ipak izabrao Privrednu komoru kao reprezentativnijeg predstavnika½, rekao je Cuševiæ.
(kraj) dbr/kmh