Koncept za namjensko i održivo korišæenje jezera
- Koncept za namjensko i održivo korišæenje jezera
- Post By urednik
- 14:42, 29 januar, 2008

Podgorica, (MINA) - Koncept prekograniènog razvoja regiona Skadarskog jezera uvodi strateško planiranje, koje je osmišljeno da obezbijedi namjensko i održivo korišæenje jezera i prirode, a prije svega da bude od koristi crnogorskim graðanima.
To je ocijenio crnogorski ministar turizma i zaštite životne sredine Predrag Neneziæ na prezentaciji tog dokumenta u Podgorici.
„Uravnotežen i prilagoðen pristup razvoju i oèuvanju, kakav je predstavljen u Konceptu, poslužiæe kao dobar uzor za razmatranje razvojnih strategija za ostale nacionalne parkove, uzimajuæi u obzir ekonomske potrebe i želje naroda u Crnoj Gori“, naveo je on.
Neneziæ je kazao da je Koncept „izuzetan dokument i dobar plan opredjeljivanja namjene prostora, koji æe poslužiti kao platforma za diskusiju i rješavanje sukoba u prostoru“.
Prema njegovim rijeèima, Skadarsko jezero je prepoznato u Evropi kao vrijedno moèvarno podruèje koje treba štititi. „Jezero je jedinstveno podruèje u Crnoj Gori po ljepoti i velikoj biološkoj raznovrsnosti“.
„Jezero i njegova okolina su podruèje od istorijskog znaèaja, duge društvene tradicije i privrednih aktivnosti koje su tokom mnogih vjekova obezbjeðivale sredstva za život lokalnom stanovništvu“, podsjetio je Neneziæ.
On je objasnio da je Koncept prvi dokument te vrste koji odražava predloženu podjelu unutrašnjeg podruèja Parka, u skladu sa meðunarodnim konvencijama, na središnju zonu, podruèje za upravljanje staništima i tradicionalnu razvojnu zonu.
„U potrazi za ravnotežom, predloženo zoniranje prepoznaje potrebu za održivim ekonomskim razvojem, uz oèuvanje društvenih tradicija lokalnog stanovništva i voðenja brige o bogatom biodiverzitetu i gnjezdilištu gotovo istrijebljenih vrsta ptica selica“, kazao je Neneziæ.
Direktor Nacionalnog parka Skadarsko jezero Zoran Mrdak rekao je da je to preduzeæe „lider u zaštiæenim podruèjima Crne Gore, u gotovo svim segmentima vezanim za njihov razvoj“.
„Koncept razvoja Skadarskog jezera polazi od ideje da poveže zaštitu životne sredine i ekonomski razvoj u konkretnu prekograniènu perspektivu, usredsreðenu na održivi razvoj“, rekao je on.
Mrdak je naveo da je izrada plansko-prostorne dokumentacije preduslov za dalju valorizaciju i usklaðen razvoj tog podruèja. „Trenutno se na podruèju Parka izraðuju tri studije lokacije – Vranjina, Muriæi i Žabljak Crnojeviæa“.
On je kazao da u Parku oèekuju da æe uskoro poèeti izrada studija lokacija i za druga naselja na Skadarskom jezeru, koja Prostorni plan prepoznaje kao važna za razvoj turizma.
„Jasne politike države i Parka treba da rezultiraju usklaðenim razvojem ovog podruèja, koje æe obezbijediti racionalno korišæenje prirodne sredine i kulturne baštine, afirmaciju autentiènih i specifiènih vrijednosti jezera, duh i tradiciju njegovog stanovništva“, rekao je on.
Direktor GTZ-a za Crnu Goru Tomas Valdraf /Thomas Waldraff/ saglasio se sa Neneziæem i Mrdakom da postoji razvojni pritisak u podruèju Skadarskog jezera i da je krajnje vrijeme za „bavljenje“ prostornim planiranjem u tom podruèju.
„Koncept je jedna od inicijativa koje smo pokrenuli sa Ministarstvom i upravom Nacionalnog parka za Skadarsko jezero. Inicijativa je poèela 2006. godine i prekogranièna je, jer ukljuèuje i Albaniju“, objasnio je on.
Valdraf smatra da je "harmonizovani koncept razvoja Skadarskog jezera, s crnogorske i albanske strane", bio potreban i da ga treba na pravi naèin prenijeti u prostorno planiranje“.
„Ovo je tek poèetak projekta. Namjeravamo da nastavimo sa njegovom primjenom. Nadam se da æemo neke detaljne radove poèeti u aprilu“, naveo je on.
Valdraf je objasnio da æe radovi biti izvoðeni u Crnoj Gori i Albaniji, a odnose se na zoniranje i implementaciju odreðene infrastrukture za turistièki razvoj Skadarskog jezera.
On je obeæao da æe GTZ nastaviti da pomaže Crnoj Gori u okviru prijekta u naredne dvije-tri godine.
Konsultant GTZ-a za prostorno planiranje Stefan Dreger /Draeger/ kazao je da Koncept nije „kraj prièe“ veæ osnova za dalju diskusiju i intervenciju u prostoru.
„Prilikom kreiranja Koncepta imali smo u vidu dva aspekta. Prvi je prekogranièni, a drugi da se uzmu u obzir svi sektori, a ne samo jedan, poput razvoja turizma ili slièno“, zakljuèio je on.
Koncept prekograniènog razvoja Skadarskog jezera – prostorna perspektiva uraðen je u okviru projekta "Prekogranièno prostorno planiranje u regionu Skadarskog jezera, Albanija i Crna Gora", koji GTZ sprovodi od maja 2006. godine, uz podršku njemaèkog Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj.
Koncept informiše o potencijalima, ogranièenjima, kao i konfliktnim podruèjima, dok lokalnim i regionalnim akterima predstavlja ideje o moguæim institucionalnim i razvojnim instrumentima.
(kraj) del/tmi