Koncesioni ugovor šteti kompaniji Vektra Jakić
- Koncesioni ugovor šteti kompaniji Vektra Jakić
- Post By dragana
- 18:48, 21 decembar, 2018

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Koncesioni ugovor koji je Vektra Jakić potpisala sa Vladom 2007. godine je po kompaniju jako nepovoljan i uprava je u situaciji da fabriku zatvori, saopštili su danas predstavnici pljevaljskog preduzeća.
Predstavnik kompanije Vektra Jakić, Milić Popović, je na konsultativnom saslušanju u Skupštini na temu primjene ugovora o koncesiji zaključenog na 30 godina između Vlade i tog preduzeća, kazao da bi zatvaranje fabrike bila ozbiljna stvar.
“Garancija za ovaj ugovor je investicija od 100 miliona EUR u Vektri Jakić, zaposlenih oko 300 ljudi neposredno i 500 u kooperativnim kompanijima. Ako je to malo, mi ne možemo dati više”, kazao je Popović na zajedničkoj sjednici sakupštinskih odbora za ekonomiju i poljoprivredu.
Predstavnici dva odbora su nakon rasprave odlučili da pojedinačno donesu zaključke, svako iz svog domena djelovanja, koji će kasnije biti pretočeni u preporuke i upućeni relevantnim insitucijama i subjektima.
Popović tvrdi da koncesioni ugovor kompaniji Vektra Jakič ne omogućava razvojne šanse jer ne obezbjeđuje dovoljne količine sirovine za fabriku.
“Problem je i obračun opšte i posebne koncesione naknade, kao i što Uprava za šume obračunava i finansijski zadužuje kompaniju i za onu sirovinu koja nije posječena”, rekao je Popović.
Vlasnik kompanije Vektra Jakić, Dragan Brković, saopštio je da je, kada je kupio kompaniju za 1,6 miliona EUR nakon 11 neuspjelih tendera, potpisao koncesioni ugovor, ali da nije bio ekspert u toj oblasti.
“Oslanjao sam se na podatke tadašnje Uprave za šume i resornog ministarstva da radimo jedan zajednički posao, a ne da ulazimo u zonu ko će koga nadigrati. Određene stvari iz ovogo ugovora su se pokazale kao loše za razvoj drvoprerade i više dalje ne možemo”, poručio je Brković.
On tvrdi da je, prilikom kupovine, preuzeo fabriku “strave i užasa”, koja je tada morala biti uništena do temelja.
“Krenuli smo odmah sa investicionim zahvatima, ali je 2012. godine uveden stečaj, a od 2014. godine radimo po Planu reorganizacije”, kazao je Brković i dodao da se sada nalaze u bezizlaznoj situaciji.
Brković je dodao da se više puta obraćao Vladi za pomoć, ali da ništa nije učinjeno po tom pitanju.
“Poštujem državu i njen sam prijatelj, ali mora poštovati i država prizvođače. Za mene je država svetinja. Ne mora niko državu da štiti od mene. Nijesmo mi crni đavoli. Imam osjećaj da se u posljednjih četiri ili pet godina, kada se zakuca na vrata institucija sistema, samo kazuje što dalje od Brkovića i Vektre”, poručio je Brković.
On tvrdi da je Vektra pomagala državu, a da državu Vektru nije ni sa jednim centom.
Direktor Uprave za šume, Nusret Kalač, kazao je da su u ugovoru sporna dva pitanja.
“Prvi je način obračuna koncesione naknade, a drugi je zadužena a neposječena bruto drvna masa”, kazao je Kalač.
Kada je u pitanju obračun koncesione naknade, on je objasnio da ugovor i njegovi prateći prilozi stvaraju sumnju kako treba i na koji način to da se obračuna.
Upravni sud je, kako je podjetio, donio odluku da koncesionu naknadu treba obračunavati na način i po postupku kako je to bilo u predlogu Državne revizorske institucije (DRI) i po preporuci Ministarstva poljoprivrede.
“To je za četinare 13,5 EUR, a za lišćare šest EUR”, precizirao je Kalač.
On je rekao da je koncesiona naknada nedjeljiva odnosno jedinstvena i da je državni prihod.
“Ukupno zaduženje kompanije iznosi 1,07 miliona metara kubnih bruto drvne mase. Posječeno je do sada 545,54 hiljada kubika, a neposječeno oko 450 hiljada kubika”, saopštio je Kalač.
Brković je rekao da kompaniju Vektra Jakić država tuži, a Poreska uprava (PU) pritiska za tih neposječenih 450 hiljada.
“Ako bi to transformisali po zaudženjima to je skoro sedam miliona EUR. Ja sada imam mogućnosti da to preradim i tražim da to u narednim godinama posječemo i podijelimo benefite, kao i da u jednoj prijateljskoj atmosferi definišemo posebne koncesione nadoknade”, naveo je Brković.
Državni sekretar za oblast šumarstva, lovstva i drvne industrije u Ministarstvu poljoprivcrede, Milosav Anđelić je, govoreći o efektima realizacije ugovora, kazao da je korišćenje sječivog etata od potpisivanja ugovora do danas 54 odsto.
“U dijelu šumsko-uzgojnih radova efekat izvršenja je deset odsto. Od dana potpisivanja ugovora do danas u šumama gdje je koncesinar Vektra Jakić je konstatovano 80 hiljada metara kubnih oštećene drvne mase”, precizirao je Anđelić.
Prema njegovim riječima, efikasnost obračuna i naplate koncesionih naknada u značajnom periodu je bio veoma problematičan.
“Imali smo primjedbe od koncesionara na način obračuna i efikasnost naplate koji je rezultirao tužbom Upravnom sudu protiv nadležnog organa. Sud je u oktobru ove godine donio odluku kojom se ta tužba odbacuje. Obaveze koncesionara na današnji dan su 2,95 miliona EUR”, kazao je Anđelić.
Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP) Raško Konjević, podsjetio je na nekoliko mogućosti u ugovoru u kojima je država mogla da traži njegov raskid.
“Ukoliko koncesionar propusti da plati dvije uzastopne mjesečne rate koncesione naknade, ili ne plati tri mjesečne rate koncesione naknade tokom jedne kalendarske godine, može se pokrenuti raskid. Je li ovo ispunjeno”, pitao je Konjević.
On je pitao i da li je Vektri Jakić upućen dopis pod prijetnjom raskida ugovora, kao i da li je država ostvarila pravo na naknadu štete, zbog nepoštovanaja ugovora.
Konjević je saopštio i da poreski dug u reprogramu Vektre Jakić iznosi 7,3 miliona EUR, dok kompanija za poreze i doprinose duguje 1,5 miliona.
On je rekao da ga iznenađuje što Vlada nije pomagala ovu kompaniju, jer postoji Zakon o državnoj pomoći.
“Nije pošteno da Vlada sipa nemilice u Montenegro Airlines (MA), a ne pomogne Vektru Jakić. Tu je Brković u pravu”, kazao je Konjević.
Predsjednik skupštinskog Odbora za poljoprivredu, Petar Ivanović, kazao je da nije sporan obračun opšte naknade, nego da li treba da se primijeni obračun posebne.
“Vektra Jakić nije dobila nikakvu državnu pomoć. Smatram da je javni interes da se zaposli 300 ljudi, poveća proizvodnja i stepen finalne prodaje”, kazao je Ivanović.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Filip Vuković, smatra da osnovni problem polaz od toga što je ugovor potpisan prije 11 godina.
“Za to vrijeme su se promijenili uslovi na tržištu i tehnologije, a mi se vraćamo kako je bilo nekada. Kada je Brković kupio komapniju nije znao šta kupuje. Na kraju je morao sve novo da nadograđuje” tvrdi Vuković.
Poslanik Socijaldemokratske Crne Gore, Boris Mugoša, ocijenio je da se mora poslati poruka da su svi jednaki pred zakonom.
(kraj) jlb