Konrad: Crna Gora ništa nije uradila u sluèaju S.È.
- Konrad: Crna Gora ništa nije uradila u sluèaju S.È.
- Post By urednik
- 15:08, 26 maj, 2005

Beograd, (MINA) – Organizacija za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS) pokušala je svim sredstvima da natjera Crnu Goru da sprovede sudsku proceduru u sluèaju S.È, ali ona ništa nije uradila, rekla je danas specijalni predstavnik za borbu protiv trgovine ljudima Helga Konrad.
"Crna Gora je imala šansu da utvrdi šta se dogodilo u sluèaju Moldavke S.È. regularnom sudskom procedurom, ali su oni odbili to da urade", kazala je Konrad na konferenciji za novinare.
Komentarišuæi izjavu crnogorskog premijera Mila Ðukanoviæa da je tu aferu iskonstruisala jedna tajna obavještajna služba, Konrad je rekla da "on uvijek ponavlja sliène stvari".
Konrad je upozorila da je u stalnom porastu trgovina djecom.
»Sada ni jedna zemlja nema adekvatan program koji mora da bude poseban, u sluèaju trgovine djecom«, rekla je Konrad.
Prema njenim rijeèima, trgovina djecom je udvostruèena, zbog toga što je potražnja za djecom sve veæa.
Konradova je istakla da uspješna borba protiv trgovine ljudima zahtijeva regionalnu saradnju, bez koje nema moguænosti da se ona umanji.
Prema njenim rijeèima, Srbija je razvila jedan od uspješnih modela borbe protiv trgovine ljudima, koji bi mogla da posluži kao primjer i za druge zemlje u regionu.
"Rijeè je o saradnji izmeðu policije, nevladinih organizacija i vladine agencije èiji je rad usmjeren za borbu protiv trgovine ljudima", kazala je Konrad.
Takvim modelom, smatra ona, omoguæiæe se da se žrtve trgovine ljudima adekvatno identifikuju i izdvoje od drugih kriminalaca.
"Država bi trebala da obezbijedi da se takve žrtve specijalno tretiraju, odnosno da ne budu odmah uhapšene i stavljene u pritvor, nego da se nalaze u specijalne ustanove koje bi trebale da im pruže zaštitu", kazala je Konrad.
Nakon toga, prema njenom mišljenju, država bi trebala da obezbijedi da se žrtve trgovine ljudima ne deportuju odmah u svoje matiène zemlje.
»Više od 50 posto deportovanih ponovo se vraæa u biznis. Žrtvama treba medicinska i pravna pomoæ", rekla je Konrad.
Konradova je istakla da države treba da razviju sistem zaštite svjedoka, koji æe omoguæiti da žrtve trgovine ljudima ne budu uplašene izlaska na sud i svjedoèenje protiv onih koji su ih u te aktivnosti uveli.
(kraj) vos/isf