Konstituisan Savjet Pokreta za nezavisnu Crnu Goru
- Konstituisan Savjet Pokreta za nezavisnu Crnu Goru
- Post By dejanl
- 19:10, 28 januar, 2005

Podgorica, (MINA) – Referendum o državnom statusu Crne Gore, u kojem neæe biti gubitnika, osnovni je cilj Pokreta za nezavisnu evropsku Crnu Goru, èiji Savjet je veèeras konstituisan u Podgorici.
Na konstitutivnoj sjednici usvojena je Platforma djelovanja Pokreta, Savjet preporuku o osnivanju opštinskih savjeta i formirao desetoèlani Izvršni odbor, koji æe biti zadužen za savjetodavne operativne aktivnosti.
Osnovni ciljevi Pokreta, kako se navodi u Platformi, biæe konstituisanje nezavisne države, èlanstvo u Evropskoj uniji, otvoreni i prijateljski odnosi sa Srbijom, podrška regionalnom miru, stabilnosti i prosperitetu, kao i meðunarodnim organizacijama i integracijama.
Koordinator Pokreta Branko Lukovac ocijenio je, obraæajuæi se uèesnicima konstitutivne sjednice, da æe Crna Gora tek na temelju pune samostalnosti i ravnopravnmosti, moæi uspješnije da gradi sebe, bolju buduænost za svoje graðane i dobre odnose sa susjedima.
»Samo takva, voðena svojim interesima i voljom Crna Gora æe moæi da donosi kvalifikovane odluke o uèešæu u evropskim i svim drugim integracionim savezima. Bez bilo kakvih stega, nametnutih okvira ili rješenja«, kazao je on.
Lukovac je rekao da æe zadatak Pokreta i njegovog Savjeta biti priprema za organizovanje referenduma o nezavisnoj i evropskoj Crnoj Gori ove ili najkasnije poèetkom naredne godine.
»Od presudnog znaèaja biæe, stoga, da se što prije pristupi stvaranju uslova za demokratski proces, prema standardima zemalja razvijene demokratije, u kojem æe graðani Crne Gore moæi, sa punom sviješæu i odgovornošæu, da donesu odluke o buduænosti svoje države«, ocijenio je on.
Prema njegovim rijeèima, taj i druge referendume, koji æe biti organizovani, treba shvatiti kao dio demokratskog naèina izjašnjavanja graðana, a nikako kao »biti ili ne biti Crne Gore«.
»Predstojeæi referendum o nezavisnosti Crne Gore je neminovan, jer takav put odluèivanja o državnom statusu nalaže Ustav Crne Gore, predviðaju Sporazum o novim odnosima sa Srbijom i Ustavna povelja, donijeta u skladu sa njim. Neminovan i zato što, nakon raspada ranije zajednièke države, Crna Gora živi u nezdravoj, nefunkcionalnoj i stoga nestabilnoj zajednici sa Srbijom«, tvrdi Lukovac.
On je dodao da se zbog toga odnosi Crne Gore i Srbije moraju, konaèno, na valjan naèin urediti, kao i da je referendum neizbježan jer se godinama crnogorskim graðanima obeæava moguænost da odluèuju o svojoj državi.
»Hoæe li Crnu Goru kao nezavisnu, evropsku državu, ili æe se, zarad nametnutoga oblika državne zajednice, odreæi svoga prava, glasa, mjesta, obilježja, dostojanstva, u zajednici slobodnih država. Ova generacija politièke elite je, stoga, dužna da svojim graðanima, najzad pruži priliku za izbor«, rekao je Lukovac.
On smatra da ta elita treba da uèini sve da se na predstojeæem referendumu svi graðani osjeæaju kao pobjednici demokratskog postupka izbora pravca kojim æe se dalje kretati Crna Gora.
»Naš cilj je uspješan referendum u kojem neæe biti gubitnika, u kojem su svi dobitnici«, tvrdi Lukovac.
On je kazao da je nije želja ljudi okupljenih u Pokretu da on bude institucija, veæ najšira graðanska inicijativa podrške državnom projektu samostalne Crne Gore, udružena akcija svih kojima je stalo do Crne Gore.
Lukovac je objasnio da nema sumnje da državna zajednica nije ispunila oèekivanja.
»Crna Gora je sada taoc neostvarenih ambicija jednih u Srbiji, ili neriješenih problema drugih u regionu. Njen put ka ujedinjenoj Evropi, svom mjestu u zajednici slobodnih i prosperitetnih država, onemoguæen je jer je uslovljen lojalnošæu okviru koji je rðav i nepodoban za pridruživanje integracijama«, rekao je on.
Lukovac je ocijenio da te nametnute okove Crna Gora mora bezuslovno, brzo i konaèno odbaciti, u interesu svoje slobode, dobrih odnosa sa Srbijom, kao i povjerenja, saradnje, mira i stabilnosti u regionu.
On je kazao da su u Pokretu zato riješeni da iniciraju istinski dijalog sa svima kojima je stalo do dobrobiti Crne Gore.
»Mi æemo biti istrajni u želji da, sa demokratskim snagama Srbije tražimo puteve boljeg ureðivanja naših odnosa. Uzdamo se u novu, demokratsku Srbiju. Nadamo se da æe ona u demokratskoj Crnoj Gori prepoznati najboljeg partnera za graðenje zdravih, èistih, èvrstih odnosa dvije stare, priznate države, da bi bile i nadalje povezane brojnim nitima zajednièkih interesa«, objasnio je Lukovac.
Iz Pokreta, kako je dodao, poruèuju svim crnogorskim susjedima, prijateljskim zemljama i uticajnim èiniocima u Evropi i svijetu, da imaju povjerenja u njihovu riješenost da kroz dogovore u Crnoj Gori i sa Srbijom, doðu do boljih odnosa nego što su sada.
Konstitutivnoj sjednici Pokreta prisustvovalo je oko 130 uèesnika, meðu kojima lideri Demokratske partije socijalsita (DPS) Milo Ðukanoviæ i Socijaldemokratske partije Ranko Krivokapiæ, kao i rektor crnogorskog Univerziteta Ljubiša Stankoviæ.
Visoki funkcioner DPS Dragan Kujoviæ kazao je da je poštovanje sebe i sopstvene države uslov za ulazak u razvijeni svijet i da »nas drugi poštuju«.
»Naša osnovna namjera biæe da jasno i sasvim razgovijetno pokažemo da se ti interesi, koji se u konaènom svode na cilj da Crna Gora što prije uðe u red evropskih, razvijenih i ureðenih država mogu ostvariti samo ako je ona suverena, samostalna i meðunarodno priznata država«, kazao je on.
(kraj) del