
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Savjetnik u privatizaciji podgorièkog “Radoja Dakiæa”, konsultantska kuæa Diloit end Tuš /Deloitte&Touche/, pesimista je u odnosu na moguænost prodaje kompanije strateškom partneru, saopštio je danas predsjednik Sindikata i Štrajkaèkog odbora, Dragan Mugoša.
Tender za prodaju 52 odsto državnih akcija u kompaniji, kako je kazao Mugoša, trebalo bi da bude objavljen do kraja januara, a o tome su se dogovorili konsultant i ministar ekonomije Darko Uskokoviæ.
“U Diloit end Tuš-u su pesimisti, što objašnjavaju krizom u proizvodnji graðevinskih mašina ne samo u Crnoj Gori, veæ i regionu. Veæ su0 konsultovali nekoliko poznatih kompanija, ali nijedna nije zainteresovana da pokrene proizvodnju u “Dakiæu””, rekao je Mugoša agenciji Mina-business, nakon prezentacije nacrta privatizacione strategije kompanije u Ministarstvu ekonomije.
Kako je saopštio Mugoša, direktor Agencije za prestrukturiranje privrede i strana ulaganja Branko Vujoviæ je konsultantima u privatizaciji “Dakiæa” saopštio da je Vlada spremna da proda svoje akcije u kompaniji i za jedan EUR, ako je kupac spreman da investira i pokrene proizvodnju.
Mugoša je dodao da je prezentacija Nacrta strategije praktièno bila samo “lièna karta” kompanije, dok su radnici oèekivali detaljniji pristup privatizaciji i predlog rješenja.
On je ponovio da Sindikat traži da se “Radoje Dakiæ” posmatra kao jedinstvena kompanija, a da rješenje bude pronaðeno za svih 900 radnika, koji bi bili uposleni ili dobili otpremninu.
“Nema zainteresovanih za proizvodnju, veæ samo za kupovinu zemljišta na kojem bi, prema rijeèima gradonaèelnika Podgorice Miomira Mugoše, neke kompanije gradile stambeni blok, sajam, megamarket ili nešto slièno. Mrka kapa”, prokomentarisao je Mugoša.
U sluèaju da jedino rješenje bude gradnja megamarketa ili stambenog bloka, kako je rekao, kupac mora ponuditi mnogo novca da bi ga radnici prihvatili.
Mugoša je podsjetio na neispunjena obeæanja gradonaèelnika Podgorice Mugoše i Uskokoviæa o konaènom rješenju statusa 900 radnika fabrike.
On je ponovo pozvao predstavnike Vlade da, ako je takva situacija, priznaju da “Radoje Dakiæ” nema buduænost i jednostavno više ne postoji.
Prema rijeèima Mugoše, nakon Nove godine, radnici “Radoje Dakiæa” biæe u problemima, jer æe "nestati" novac od prodaje fabrièke hale, od kojeg su dobijali po 100 EUR mjeseèno.
“Nakon Nove godine biæe mnogo teška situacija, nema novca, prihoda, ni upošljenja. Moraæemo se nekako dogovarati”, ocijenio je Mugoša.
(kraj) dmc