
Podgorica, (MINA) - Kontinuirani dijalog i finalni dogovor svih društvenih i političkih aktera u Crnoj Gori po pitanju izbornog zakonodavstva su neophodni, iako postojeća zakonska rješenja omogućavaju fer i korektne izbora, kazali su iz Demokratske partije socijalista (DPS).
Poslanik DPS-a Danijel Živković rekao je da je zbog toga ta partija, zajedno sa koalicionim partnerima, odlučila da pokrene nastavak dijaloga povodom krovnog izbornog zakona, odnosno Predloga zakona o izboru poslanika i odbornika.
Kako je naveo, taj zakon ponovno se nalazi u proceduri i biće predmet rasprave nadležnih skupštinskih odbora.
Živković je rekao da je riječ o istom zakonskom rješenju koje je radna grupa Odbora za izbornu reformu predložila Skupštini.
Prema njegovim riječima, bojkotaši institucija, „koji su redovni samo kada treba da prime nezarađenu platu, znali bi te činjenice kada bi dolazili na posao za koji ih građani plaćaju“.
„Premda postojeća zakonska rješenja omogućavaju fer i korektne izbore, o čemu svjedoči i ocjena OEBS-a istaknuta u izvještaju misije ODIHR-a za posmatranje izbora, a koja kaže da „pravni okvir u cjelini pruža čvrstu osnovu za sprovođenje demokratskih izbora“, smatramo da je neophodan kontinuirani dijalog i finalni dogovor svih društvenih i političkih aktera u državi“, naveo je Živković.
On je poručio da DPS ostaje privržen ideji institucionalnog dijaloga, radi unapređenja već kvalitetnog i za izbore spremnog zakonodavnog okvira, bez obzira na, kako je naveo, nezrelost dijela njihove političke konkurencije.
On je podsjetio da je Skupština od 2017. do kraja prošle godine dva puta mijenjala izborne zakone skladno preporukama međunarodnih partnera.
Kako je dodao Živković, dijalog vlasti i opozicije po pitanju izbornog zakonodavstva, u okviru Odbora za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva, okončan je krajem decembra prošle godine.
On je naveo da su kao rezultat rada Odbora, u kojem su aktivno učestvovali i predstavnici nevladinog sektora i akademske zajednice, na sjednici Skupštine održanoj 27. decembra prošle godine, usvojena četiri zakona koja se tiču izbornog ambijenta.
„Prema preporukama međunarodnih organizacija, usaglašavajući, u mjeri mogućeg, stavove predstavnika opozicije, nevladinog sektora i akademske zajednice, usvojenim zakonima je dodatno unaprijeđen izborni ambijent“, kazao je Živković.
Prema njegovim riječima, predlog zakona o izboru poslanika i odbornika, zahvaljujući političkoj neozbiljnosti crnogorske opozicije, ostao je neusvojen zbog izostanka potrebne dvotrećinske podrške u Skupštini.
(kraj) mip