Kontrolom upotrebe do uštede od èetiri miliona EUR
- Kontrolom upotrebe do uštede od èetiri miliona EUR
- Post By angelina
- 14:21, 7 novembar, 2002

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Informacioni sistem Fonda za zdravstvo pod nazivom Kontrola distribucije i upotrebe ljekova omoguæiæe uštedu od najmanje èetiri miliona EUR godišnje, kojima æe biti rješavani vitalni problemi ove oblasti, saopšteno je danas na prezentaciji projekta.
Èlan projektnog tima Vujica Lazoviæ saopštio je da bi informacioni sistem Fond mogao da primjenjuje od druge polovine naredne godine, jer je najmanje šest mjeseci potrebno za implementaciju.
»Efekti primjene sistema, pored znaèajne uštede koja omoguæava da ulog bude vraæen za manje od dva mjeseca, biæe i iniciranje uèesnika zdravstvenog sistema da pristupe reformi ove oblasti, veæi stepen njihove odgovornosti, standardizacija i sistematizacija, poboljšanje zdravstvenih usluga i podizanje nivoa informatièke kulture«, tvrdi Lazoviæ.
Direktor Fonda Ramo Braliæ kazao je da æe ostvarenim uštedama biti finansirani poveæanje plata, rješavanje stambenih pitanja, struèna i nauèna usavršavanja zdravstvenih radnika, kao i investicije u opremu.
»Prema dosadašnjim analizama stanja u zdravstvu, novca ima, ukoliko se ne rasipa, zloupotrebljava i poštuje prioritet upotrebe«, rekao je Braliæ.
On je ocijenio moguæim otpor projektu i upozorio da se u crnogorskom zdravstvu još ne primjenjuje ni Zakon o javnim nabavkama.
»Najlakše je reæi da od deset izdatih recepata devet završi u privatnim apotekama, ali to treba osujetiti tako što æe svi dati doprinos ozdravljenju zdravstva«, smatra Braliæ.
Autori projekta oèekuju da æe baza podataka o lijekovima, korisnicima i ljekarima koji ih propisiuju sprijeèiti kuæne zalihe, a pacijente zaštititi od upotrebe mimo savremenih standarda.
Primjena informacionog sitema omoguæiæe provjeru kada je i koliko lijekova dobio pacijent, što bi trebalo da ima psihološki efekat na ljekare i korisnike.
Meðu posljedicama primjene projekta je i edukacija stanovništva, u kojoj æe najvažnija ciljna grupa biti ljekari opšte prakse, jer oni propisuju oko 70 odsto recepata.
Èlan projektnog tima Zoran Glomaziæ podsjetio je da Fond trenutno ne može da kontroliše finansijsku i medicinsku upotrebu lijekova.
»U poslovnom sitemu Fonda godišnje je oko 80 miliona EUR. Na lijekove se odnosi 30 odsto ukupnih troškova ove institucije, iako je u Evropi stopa izmeðu deset i 20 odsto«, rekao je Glomaziæ.
On je podsjetio da su do sada povezane filijale Fonda za zdravstvo u svim crnogorskim opštinama i obezbijeðena dnevna razmjena informacija o upravljanju novcem, radu komisija, kontroli uplate doprinosa, kao i da je kreiran nov sistem obrazaca zdravstvenih knjižica.
Zdenko Tomiæ sa podgorièkog Medicinskog fakulteta objasnio je da je i u Crnoj Gori prisutan svjetski trend poveæanja troškova savremenih lijekova i metoda lijeèenja.
»Taj problem treba riješiti slijedeæi praksu koju svijet primjenjuje veæ 30 godina, uvoðenjem koncepta praæenja upotrebe lijekova prema meðunarodnim standardima i definisanjem dnevnih doza na hiljadu stanovnika«, kazao je Tomiæ.
On tvrdi da æe projekat pružiti informacije da li su lijekovi izdati u skladu sa terapijom za oboljenje, kakav je odnos izmeðu njihove cijene, koristi i rizika, koliko stanovnika uzima farmaceutske preparate, da li se to slaže sa statistikom i gdje su greške u propisivanju.
»Na osnovu ovih informacija moguæe je praviti plan buduæih nabavki lijekova prema potrebama. One æe obezbijediti domaæinsko trošenje para za lijekove koji æe biti dostupni svima, a njihova upotreba kontrolisana«, ocijenio je Tomiæ.
Kvalitet lijekova, kao i do sada, kontrolisaæe specijalizovane labaratorije, a projekat æe omoguæiti provjeru da li najèešæe propisivane grupe odgovaraju savremenim standardima.
(kraj) anf /kmh