Korišćenjem energetski efikasnih uređaja do značajnih ušteda
- Korišćenjem energetski efikasnih uređaja do značajnih ušteda
- Post By urednik
- 11:25, 16 april, 2017

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Korišćenjem energetski efikasnih kućnih uređaja domaćinstva na godišnjem nivou mogu napraviti značajne finansijske uštede, saopšteno je iz Ministarstva ekonomije.
Taj Vladin resor je u prethodnom periodu, na osnovu Zakona o efikasnom korišćenju energije, donijelo više pravilnika koji se odnose na obavezno označavanje energetske efikasnosti kućnih uređaja.
“Slovne oznake od A do G ukazuju na kvalitet uređaja po pitanju energetskih i drugih karakteristika, a uređaj je kvalitetniji što je njegova energetska klasa bliža slovu A. Uređaji označeni energetskim klasama A+, A++ i A+++ spadaju u najefikasnije uređaje, mada razlike u potrošnji energije mogu biti značajne i između ovih uređaja. Uređaji klase energetske efikasnosti A+++ mogu da troše čak 60 odsto manje električne energije u odnosu na uređaje klase C”, navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva su podsjetili da su kućni uređaji frižideri i zamrzivači, mašine za pranje veša i posuđa, klima uređaji, televizori, sijalice značajni potrošači električne energije u domaćinstvu.
“Cilj označavanja uređaja je da kupci na jasan i jednostavan način budu obaviješteni o njegovoj energetskoj efikasnosti, odnosno potrošnji energije i kvalitetu rada, kako bi napravili bolji izbor pri kupovini uređaja”, rekli su iz Ministarstva.
Imajući u vidu da prosječna cijena kilovat sat (kWh) električne energije za domaćinstva iznosi oko deset centi, ušteda koja se postiže pomoću energetski efikasnih uređaja može da bude veoma značajna.
“Na primjer, kombinovani frižider klase A+++ godišnje troši oko 140 kWh električne energije, dok kombinovani frižider klase A godišnje potroši oko 320 kWh električne energije. Godišnja novčana ušteda po osnovu troškova za energiju u ovom slučaju bi bila oko 18 EUR, što znači da bi se kupovina efikasnijeg frižidera isplatila kroz par godina na osnovu postignutih ušteda energije”, objasnili su iz Ministarstva.
Takođe, mašina za pranje veša energetske klase A+++ troši 30 odsto manje električne energije u odnosu na mašinu za pranje veša energetske klase A, a 50 odsto manje u odnosu na mašinu za pranje veša energetske klase C. Shodno tome, rashodi prilikom korišćenja efikasnijeg uređaja su značajno manji, a godišnja ušteda će biti veća što se mašina bude više koristila.
“Efikasnost klima uređaja, koji se u Crnoj Gori često koriste za grijanje i hlađenje prostora, naročito u centralnom i južnom regionu, takođe značajno može uticati na smanjenje troškova. Potrošnja energije kod klima uređaja zavisi od snage klima uređaja i od toga koliko sati dnevno radi. Klima uređaji energetske klase A troše 20 do 25 odsto manje energije od klima uređaja klase D iste snage, što značajno može uticati na smanjenje ukupnih troškova za grijanje i hlađenje prostora”, dodaje se u saopštenju.
Iz Ministarstva su, govoreći o sijalicama, kazali da klasična sijalica sa užarenim vlaknom u toku jedne godine potroši četiri do pet puta više energije od štedne sijalice, odnosno oko osam do deset puta više od LED sijalice.
“Svi ti tipovi sijalica treba da imaju naznačenu klasu energetske efikasnosti na pakovanju, što omogućava kupcu da napravi odgovarajući izbor”, rekli su iz Ministarstva.
Energetski efikasni uređaji više klase energetske efikasnosti, osim što troše manje električne energije, troše manje i drugih resursa, kao, na primjer, vode u slučaju mašina za pranje veša ili posuđa. Ti uređaji takođe imaju i smanjen nivo buke, a i ekološki su prihvatljivi.
“Uređaji za domaćinstvo u Crnoj Gori namijenjeni prodaji treba da imaju vidno istaknutu oznaku sa jasno naznačenom klasom energetske efikasnosti, kao i odgovarajuću tehničku dokumentaciju koja prati uređaj, kako bi kupci bili informisani o potrošnji energije i kvalitetu rada uređaja”, precizirali su iz Ministarstva.
(kraj) sam