Korupcija goruæi problem ljudskih prava
- Korupcija goruæi problem ljudskih prava
- Post By milanz
- 07:33, 27 jun, 2015

Podgorica, (MINA) – Korupcija je goruæi problem ljudskih prava u Crnoj Gori, a sveprisutna je u zdravstvu, obrazovanju i više grana vlasti, ukljuèujuæi i organe za sprovoðenje zakona, ocijenjeno je u godišnjem izvještaju Stejt Dipartmenta o stanju ljudskih prava za prošlu godinu.
U dokumentu piše da vlast održava efikasnu kontrolu nad službama bezbjednosti, kao i da je korupcija goruæi problem ljudskih prava u državi.
“Sveprisutna je u zdravstvu, obrazovanju i više grana vlasti, ukljuèujuæi i organe za sprovoðenje zakona. Karakteriše je nekažnjivost, politièka pristrasnost, nepotizm i selektivno krivièno gonjenje politièkih i civilnih protivnika”, navodi se u izvještaju o ljudskim pravima u Crnoj Gori.
Kako prenose podgorièki mediji, u tom dokumentu Stejt Dipartmenta piše da, iako je vlast nominalno opredijeljena za borbu protiv korupcije, uprkos dokazima da su neki zvaniènici vlasti ukljuèeni u korupciju- oni su ostali nekažnjeni.
Dodaje se da nijedna optužnica nije podignuta, uprkos ukazivanjima medija i civilnog sektora.
“Zakoni predviðaju kazne za korupciju javnih zvaniènika ali vlast nije sprovela zakon efikasno i korupcija je ostala ozbiljan problem.Iako su vlasti krivièno gonile i osudile brojne javne zvaniènike za korupciju na niskom i srednjem nivou, pokušaju da se istraže, gone i osude visoki zvaniènici za korupciju, ostali su bez efekta”, kaže se u izvještaju.
Ocijenjeno je da u zemlji kontinuirano „propada“ okruženje za nevladine organizacije, ukljuèujuæi medije i civilno društvo, kao i da nije razriješeno nekoliko posljednjih napada i prijetnji novinarima.
U izvještaju se izražava zabrinutost zbog diskriminacije i društvenog nasilja nad manjinama, posebno Romima, Aškalijama i Egipæanima, osobama sa invaliditetom i LGBT zajednici
Ostali problemi vezani za ljudska prava, kako se dodaje, ukljuèuju- loše postupanje službenika za sprovoðenje zakona prema pritvorenicima, prenatrpanostzatvora, neriješen pravni status više hiljada izbjeglica tokom konflikta na prostoru biv še Jugoslavije, tenzije meðu religijskim grupama oko imovine i statusa, selektivne abortuse, djeèje brakove u romskoj zajednici, kao i kršenje radnih prava od poslodavaca.
Ocijenjeno je da u Crnoj Gori nema promjena u dubokoj podjeli izmeðu provladinih i opozicionih medija, koja je onemoguæila stvaranje funkcionalnog i jedinstvenog samoregulacionog tijela.
Ocijenjeno je da nezavisni mediji generalno izražavaju široku paletu politièkih i društvenih pogleda, kao i da je bilo nekoliko fizièkih napada na novinare opozicionih ili nezavisnih medija. Dodaje se i da su se opozicioni mediji suoèavali sa politièkim i ekonomskim pritiscima.
“Neki mediji, kao što su Dan, Vijesti i Monitor pokazali su spremnost da kritikuju Vladu, ali je njihovo izvještavanje povremeno ukljuèivalo liène napade koji su odražavali poslovne ili politièke interese njihovih vlasnika”, kaže se u izvještaju Stejt Dipartmenta.
Ocijenjeno je da su, uz nedostatak obuke, neetièko ponašanje novinara i male plate, takvi faktori ponekad doprinosili pristrasnom izvještavanju.
Dodaje se da su brojne optužbe da je Pobjeda povlašæena na tržištu od strane Vlade i da je Jvani servis naklonjen vlastima.
(kraj) mib