Krgoviæ: Crna Gora podložna šokovima iz inostranstva
- Krgoviæ: Crna Gora podložna šokovima iz inostranstva
- Post By kristina
- 19:46, 20 jun, 2009

Budva, (MINA-BUSINESS) – Crna Gora neæe biti toliko pogoðena ekonomskom krizom, kao pojedine zemlje regiona, ocijenio je danas guverner Centralne banke, Ljubiša Krgoviæ.
On je na Regionalnom samitu guvernera zemalja regiona koji se održava u Budvi, kazao da je Crna Gora, kao mala ekonomija, podložna šokovima iz inostranstva i da je kriza u njoj poèela da se osjeæa nakon septembra prošle godine.
Krgoviæ je naveo da je osnovna karakteristika ekonomske krize, kao i kod drugih u regionu koliko æe ona trajati.
Specifiènost Crne Gore, prema njegovim rijeèima, što se nije oèekivalo, je da je nivo stranih direktnih onvesticija ostao dosta visok i skoro je na prošlogodišnjem nivou.
„To je svakako dobar signal koji govori da u Crnoj Gori, ipak, neæemo biti toliko pogoðeni koliko se to oèekivalo i kolika je kriza u drugim zemljama regiona“, ocijenio je Krgoviæ na Samitu guvernera i vodeæih bankara regiona pod nazivom Mjere protiv globalne finansijske krize u finansijskom sektoru.
On je ponovio da trenutno stanje u crnogorskom bankarskom sistemu pokazuje blagu tendenciju pada u poreðenju sa prošlom godinom, ali da je primjetan visok koeficijent solventnosti kod banaka.
„Specifiènost u Crnoj Gori je to, što smo se krajem prošle i poèetkom ove godine, suoèili sa negativnim posljedicama kreditnog rasta, koji je krajem 2007. godine iznosio 170 odsto“, smatra Krgoviæ.
On je dodao da je kljuèni problem preoistekao zbog toga što u veæini banaka takav rast, nije pratila kvalitetna politika podizanja nivoa kapitala.
Veliki problem, podsjetio je Krgoviæ, predstavljao je i veliki odliv depozita, uprkos tome, što je država u potpunosti garantovala uloge.
On je saopštio da se prema posljednjim podacima iz banaka odlilo oko 250 miliona EUR, kao i da je bilo subjektivnih slabosti u poslovanju jednog broja banaka, koje su doprinijele padu povjerenja u bankarski sistem.
„Postojeæe stanje ipak govori, da je pad povjerenja u banke u Crnoj Gori, zaustavljen, a znaèajnije je poboljšana i njihova likvidnost“, tvrdi Krgoviæ.
Guverner Narodne banke Srbije (NBS)Radovan Jelašiæ, je kazao da je ta zemlja prije poèetka ekonomske krize imala snažan obim kapitala, zahvaljujuæi visokom obimu hartija od vrijednosti, koji je emitovala ta institucija.
„NBS je stabilizovala odreðeni višak likvidnosti u sistemu i on nas je u znaèajnoj mjeri, odbranio odnosno, amaortizovao veliki dio eksternih šokova“, rekao je Jelašiæ.
On je ponovio da je NBS od septembra prošle do kraja marta ove godine, uspjela da onemoguæi drastièna smanjenja rezervi.
„Zbog restriktivnosti koju smo imali, u prethodnom periodu, sigurno je da je sistem bio nešto neefikasniji, ali smo to morali uèiniti, zbog stabilizacije bankarskog sektora“, smatra Jelašiæ.
Samit guvernera i bankara u hotelu Splendid u Beèiæima posveæen je uticaju globalne ekononmske krize na zemlje u regionu, a uèesnici govore i o moguæim novim mjerama za ublažavanje posledica krize. Cilj Samita, koji je organizovao beogradski Ekonomsit Media Grup /Media group/, jeste razvoj regionalnog dijaloga i unaprijeðenje saradnje, ne samo izmeðu centralnih banaka, veæ i svih finansijskih institucija regiona.
(kraj) rap/nus/isf