Kriviène prijave protiv Nikoliæa i Ratkoviæa
- Kriviène prijave protiv Nikoliæa i Ratkoviæa
- Post By urednik
- 09:14, 28 avgust, 2005

Sarajevo, (MINA) - Centar javne bezbjednosti Trebinje podnio je kriviènu prijavu podgorièkom Osnovnom sudu protiv profesora Mašinskog i Ekonomskog fakulteta u Podgorici Božidara Nikoliæa i Rada Ratkoviæa.
Prijava je podnijeta, kako prenose Vijesti, zbog osnovane sumnje da su u predmetu "Alijagiæ", u svojstvu sudskih vještaka, njih dvojica poèinili krivièna djela falsifikovanja ili uništavanja poslovnih i trgovinskih knjiga ili isprava i davanja lažnih iskaza.
Naèelnik Kriminalistièke policije Trebinja Mladen Kruniæ kazao je da su "Nikoliæ i Ratkoviæ tokom 2002. godine, u namjeri da Alijagiæu pribave protivimovinsku korist, Osnovnom sudu u Trebinju podnijeli lažni iskaz, odnosno pribavili falsifikovanu potvrdu preduzeæa "B sistem" iz Banjaluke i nalaz hemijske laboratorije Željezare iz Nikšiæa”.
“Na taj naèin, Nikoliæ i Ratkoviæ doveli su u zabludu sudiju Osnovnog suda u Trebinju, što je imalo za posljedicu donošenje presude na štetu tuženih strana, Vlade Republike Srpske i preduzeæa "Metalac" Trebinje”, tvrdi Kruniæ.
Prema presudi Okružnog suda, donijetoj prošle godine, Opština Trebinje bila je dužna da Alijagiæu isplati oko 37 miliona maraka. U meðuvremenu je na njegov raèun, na osnovu te presude, prebaèeno oko 350 hiljada EUR, nakon èega je nastupila blokada opštinskog raèuna.
Da bi sprijeèili totalni kolaps Opštine Trebinje, Vrhovni sud Republike Srpske (RS) poništio je takvu presudu trebinjskog suda i donio odluku o ponavljanju postupka.
U meðuvremenu, trebinjska policija došla je na originalnu ideju, Okružnom sudu u Trebinju podnijela je tužbu protiv Alijagiæa zbog istog kriviènog djela - "falsifikovanja i uništavanja poslovnih ili trgovinskih knjiga".
Advokati Saliha Alijagiæa, koji od 1993. godine živi u Dubrovniku, odbacili su takve optužbe, dokumentovano dokazujuæi kako je tokom etnièkog èišæenja Trebinja, koje su sprovele tadašnje opštinske vlasti na èijem èelu je bio Božidar Vuèureviæ, porodici Alijagiæ opljaèkana imovina u vrijednosti od oko sedam miliona DEM.
Tu su uraèunati njihovi mašinski pogoni, razni bravarski materijali i više tona veoma skupih srebrenih elektroda. Veæina te robe je potom prodata u Crnoj Gori i na Kosovu. Ekonomski struènjaci su na tu osnovnu cifru ugradili i kamate, pa je ukupni odštetni zahtjev dogurao do 47 miliona DEM.
Nakon blokade raèuna trebinjske Opštine i najava i drugih protjeranih i opljaèkanih Bošnjaka iz Trebinja da æe poæi primjerom Alijagiæa, vlasti RS su, ne birajuæi sredstva, odluèile da èitav proces okrenu protiv ošteæene strane.
Profesor podgorièkog Ekonomskog fakulteta Rade Ratkoviæ objasnio je da je jedini razlog podnošenja kriviène prijave izbjegavanje plaæanja odštete.
“To je naèin da se na vještake pravi pritisak. Koliko mi je poznato, uraðena su tri vještaèenja sa skoro istovjetnim ishodom. Prvo su to radili vještaci iz RS, potom smo vještaèili mi, a na kraju jedan institut iz Mostara. Osnovna stvar je da su svi vještaèili na osnovu dokumenta iz suda”, kazao je Rotkoviæ.
To znaèi, naveo je on, da su bile tri grupe vještaka, svi imaju iste nalaze, bosanski sudovi su to usvojili, a oni su nezadovoljni i mogu da traže još vještaèenja.
“To nema veze ni sa pravom, ni sa zakonom i jedini razlog njihove želje da obnove postupak je da izbjegnu plaæanje odštete”, zakljuèio je Ratkoviæ.
(kraj) nem